SPrahastosijoitus ym...

tiedoton aloittelija

SPkotimaa A ja B rahastoista olisin tietoa vailla.
Kumpi parempi?
Voiko odottaa että arvo nousee??
Sijoitin sinne joku aika sitten rahaa, pitkään ovat olleet tappion puolella..
Nyt sain kirjen, että kannattaisi sijoittaa lisää (kun saisi halvemmalla nyt ostettua), näin saisi voittoa kun rahasto alkaa tuottaa taas voittoa (?).

Vai nostanko loputkin rahat pois?

Mikäs pankki ja minkälainen tili antaisi säästörahoille (1000e) parhaan koron, ja paljonkohan se vuodessa mahtaisi olla?

Kaikenlaiset neuvot tervetulleita !

4

617

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsotaanps

      SPkotimaa A ja B rahastoista olisin tietoa vailla.
      Kumpi parempi?

      Se, kumpi noista on kasvuosuudet. Tieto löytyy rahaston tiedoista.

      Voiko odottaa että arvo nousee??

      Pitkällä tähtäimellä erittäin todennäköistä. Muutaman kuukauden tai ehkä vielä yhden vuoden aikana voi tulla laskua, tai sitten ei. Eihän sitä etukäteen tiedä. "Osakerahastot ovat pitkän tähtäimen sijoituksia."

      Yhdistelmärahastot eivät kannata sijoittajalle.

      Sijoitin sinne joku aika sitten rahaa, pitkään ovat olleet tappion puolella..

      Väliaikaiset tappiot kuuluvat homman luonteeseen. Välillä haetaan vauhtia alempaa että jaksetaan taas noustakin.

      Nyt sain kirjen, että kannattaisi sijoittaa lisää (kun saisi halvemmalla nyt ostettua), näin saisi voittoa kun rahasto alkaa tuottaa taas voittoa (?).

      Jos uskot että osakesijoitukset tuottavat pitkällä tähtäimellä, osta vaan. Niin minäkin teen, tosin en käytä (kalliita) rahastoja, mutta rahastot ovat ihan hyvä sijoitusmuoto aloittelijalle/pieniä summia sijoittavalle.

      Vai nostanko loputkin rahat pois?

      Vain silloin jos tarvitset rahat johonkin lähiaikoina on mielipiteeni.

      Mikäs pankki ja minkälainen tili antaisi säästörahoille (1000e) parhaan koron, ja paljonkohan se vuodessa mahtaisi olla?

      Jos tileistä puhutaan niin Kaupthing. Säästötilille maksetaan 5,05% ja määräaikaisille hieman enemmän. Pitkällä tähtäimellä (yli 5v) osakeet lienevät parempi sijoitus.

      Kaikenlaiset neuvot tervetulleita !

      ei kestä kiittää.

      • bbb

        Ihan hyvää asiaa sihen asti kun rupesi puhumaan sillipankeista, nyt kannattaa varoa niitä.


      • ja kannattaa
        bbb kirjoitti:

        Ihan hyvää asiaa sihen asti kun rupesi puhumaan sillipankeista, nyt kannattaa varoa niitä.

        esim. Glitnir on Suomen talletussuojan piirissä ja Kaupthing sen osan mikä menee yli islannin talletussuojan.

        mitään riskiä ei ole alle 25k talletuksilla. ja vaikka olisikin, 1000e menettäminen tuskin kaataa kenenkään taloutta lopullisesti.

        tuskin noita edes päästettäisiin konkkaan joten talletussuojaakaan ei silloin tarvita.


    • Käytännössä ovat samat rahastot, paitsi että Kotimaa A:sta saat vuosittain osingon ja Kotimaa B:stä voitot jäävät rahastoon, kunnes myyt rahasto-osuudet.
      Itse en suosisi nyt osakerahastoja vaan sijoittaisin jonkin aikaa pienellä riskillä pienellä tuotolla olevissa korkorahastoisssa.
      Sijoitin pääomani sekä Pitkäkorko B:hen että Lyhytkorko B:hen. Ovat kivunneet hitaasti mutta varmasti, vaikka muut rahastot ovat laskeneet.
      Pitäisin varoja korkorahastoissa muutamn kuukauden.
      Kolmas hyvä viahtoehto voisi olla SP:n yritysrahasto. Sen pääsijoituskohteet näyttävät olevan pankit, eli käytännössä antaisit rahaa pankeille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      91
      4630
    2. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      93
      1974
    3. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      166
      1806
    4. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      41
      1415
    5. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      265
      1228
    6. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      74
      1054
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      922
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      275
      870
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      42
      803
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      27
      769
    Aihe