onko huolta kun kurvatessa jyrkästi ja räväkästi ikäänkuin autoni jousi tuppaisi paksahtamaan daks, joskus harvoin?
autoni on fiat brawo.
autoni on fiat brawo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisipa olla vaikka vieteri poikki ts. jousen yläpäästä pätkä irrallaan, mikä aiheuttaa narinaa tai kolahtelua pitkissä joustoliikkeissä.
Kannattaa varmaankin ottaa asiasta selvää, ennen kuin katkeaa jostain muualta ja on koko etupää maassa. Tai - pahimmillaan - katkennut jousi seivästää renkaan, mikä voi tuoda sopivasti jännitystä elämään moottoritiellä... Katkennut jousi vaikuttaa myös pyöränkulmiin ja voi saada renkaan kulumaan kaljuksi toisesta kantistaan. Nimim. kokemusta on.
Ei ole mikään hirmuisen harvinainen vika (merkistä riippumatta) ja vm 2003 Stiloon tuli alkukeväästä kutsu "jousisiepparien" asennukseen. Jousi kapenee alapäästään ja jos katkeaminen tapahtuu tässä kapeammassa osassa, pääsee yläosa suhahtamaan kannakkeiden ohitse ja koko keula putoaa maahan vielä mahd. lisäbonuksena tuo em. rengasrikko. Bravossa on/ei ole vastaavaa virirtystä?
Eikä myös tunnu käsikopelolla! Autonikin kun on vm. 2008, niin enpä usko, et uudesta autosta olisi heti viäteri perseellään! Olisko tuolla viätereissä vain taipumusta paksahtaa, ääritilanteissa kuin ne muljahtaisi jotenkin tai vaikka pyörähtäisi ja daks..? Ei ole kuitenkaa daksahtanut kuin 2 kertaa, että tiedä sitä