Onko kellään samaa ongelmaa kuin mulla? Olen nyt viikolla 17 raskaana ja halut on olleet alusta asti ihan hukassa. Ollaan miehen kans ehkä noin 5 kertaa harrastettu seksiä, itselle se on ollut melkein pakko pullaa, ei ole tehnyt vähejää mieli, mutta miehen mieliksi olen ruvennut. On ollut ennenkin haluttomia kausia, mutta ei ihan tällaista, että ei yhtään tee mieli, vaikka kuinka ajattelisi. Eilen sitten puhuin miehelle että ei jaksais joka ilta ruinata, kun ei ole itsestäkään kiva kieltäytyä. No eipä ole sen jälkeen antanut kuin hyvän yön pusun ja aamulla poskelle pusun kun lähti töihin.. ei halausta ei mitään hellyyttä, mitä meillä on aina ollut paljon.
Mies on kyllä innoissaan vauvasta, mutta se ei ehkä tajua miten paljon mun kroppa muuttuu, ja tulee muuttumaan, joka mietityttää minua.
Haluttomuudesta on aika vaikea puhua kellekkään kaverille, siksi tulin tilittämään tänne, jos jollain olis omakohtaista kokemusta. Meneekö tämä ohi? Onko seksi joku velvollisuus mikä pitää täyttää miehen mieliksi, vaikka itse ei halua...onko sekää oikein? Mielipiteitä.. Ja asiallisia kiitos!
Mies on kyllä innoissaan vauvasta, mutta se ei ehkä tajua miten paljon mun kroppa muuttuu, ja tulee muuttumaan, joka mietityttää minua.
Haluttomuudesta on aika vaikea puhua kellekkään kaverille, siksi tulin tilittämään tänne, jos jollain olis omakohtaista kokemusta. Meneekö tämä ohi? Onko seksi joku velvollisuus mikä pitää täyttää miehen mieliksi, vaikka itse ei halua...onko sekää oikein? Mielipiteitä.. Ja asiallisia kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä siinä auta muu kuin puhua suoraan miehelle ja sanoa miten asia on ja korostaa sitä miten nainen kuitenkin tarvitsee HELLYYTTÄ. Jos ei tajua niin kyllä on täysi mulkku! Toi haluttomuus raskauden aikana on kuitenkin aika yleinen juttu.
ne helut sieltä joskus palaa. Mulla ihan sama tilanne, nyt jo rv 35 ja yhden käden sormilla pystyy laskeen ne kerran kun ollaan seksiä harrastettu raskauden toteamisen jälkeen. Mun ei tee yhtään mieli! Ei siis pätkän vertaa. Mutta mies on "onneksi" vähä samoilla linjoilla. Tossa viimeks (eli pari kuukautta sitten..) kun vähän koitettiin jotain sekstailla, niin molempia kyllä ahdisti ajatus siitä että massussa on "ylimääräinen osallistuja" ;) Lopahti into molemmilta alkuunsa. Ollaan onneks saatu puhuttua asiasta ja toivon tosiaan että tilanne normalisoituu sitten kun vauva syntyy.
Nyt odottelen pikkukakkosta ja vasta oikeestaan sain halut takasin imetyksen lopettamisen jälkeen esikoisen ollessa vuoden. Sitten halut palasi ja suunnitelmissa oli yrittää toista aika pian, nyt sitten kolmen kk:n yrityksen jälkeen onnistui ja halut lähti saman tien. Ollaan jonkin verran touhuttu, lähinnä olen mäkin alkanut hommiin miehen mieliksi, tosin nyt on ollut niin kovat raskauspahoinvoinnit, että kovin usein ei ole ollut otollista ilmapiiriä, mutta aina välillä on yritetty.
Kyllä vähän harmittaa miehen puolesta, mutta tiesi mihin ryhtyy kakkosen yrityksestä päättäessämme, olihan jo kokemusta esikoisesta. Ottaa vähän siltä kantilta, että isän rasite raskaudessa on vaimon haluttomuus ja siis harvempi seksi, nainen hoitaa muuten nuo raskausrasitteet.
Täytyy siis olla vähän luovempi tuossa seksin harrastamisessa, kun aiemmin. Mutta voi sitä toista tyydyttää ilman ainaista yhdyntääkin.
Eipä ne himot hyrrää täälläkään ja rv36 menossa mutta kuitenkin ollaan oltu kerta viikkoon "sillai" ukkoni kans. Ei se multa ainakaan ole pois, jos sillo tällö seksii harrasta vaikkei edes tekisi mieli. Mun mies onneksi osaa hellyyttä jakaa muullakin tapaa kun vaan seksin välityksellä mm. jokailtaisella hieronnalla.
Viimeksi juuri ihan naurettiin jälkeenpäin että ompas meillä makkaripuuhat nykyisin tosi romanttisia ;D
Senkin tiedän että aikaa myöten halut kyl palaa sitten ennalleen.