Jäykkäkouristus-

rokotus?

Olen lähdössä Eurooppaan reppumatkalle lähinnä Etelä- ja Itä-Eurooppaan, ja huomasin juuri, että jäykkäkouristusrokotukseni on mennyt vanhaksi jo yli vuosi sitten (eli viimeisin rokotus hieman yli 11 vuotta sitten). Onko tietoa, olisiko kuinka kriittistä saada se uusittua ennen matkaa?

2

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Kyllä se olisi hyvä uusia ennen reppumatkaa. Otapa yhteys terveyskeskukseesi tai työterveyshuoltoon. Rokotetta pitäisi kyllä olla hyvin, kun sitä tarvitaan niin usein.

    • susannaaa

      ei se niin paha ole jos et otakaan vaikka perusrokotukset onkin yleensä hyvä olla voimassa. kuitenkin aina pienimmänkin haaverin sattuessa annetaan lääkärissä jäykkäkouristuspistos jos se ei satu olemaan voimassa. se on perusrutiini siinä haavan putsauksen yhteydessä, missä puolella maailmaa lääkärissä sitten käytkin. mutta tuohan se huolettomuutta elämään jos on perus rokotukset voimassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1579
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1390
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1354
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      941
    Aihe