onko kukaan, joka on kärsinyt pahasta ja pitkäaikaisesta ummetuksesta huomannu esim. päivittäisten kävelylenkkien konkreettisesti kiihdyttävän aineenvaihduntaa ja helpottavan ummetusta? siis ihan todella? en kysy niiltä joilla tää vaiva on sillon tällöin.
hoi te ummikot. :)
4
307
Vastaukset
- Koska vatsani on
ollut löysänpuoleinen jo 30 vuotta, eli silloin aloitin verenpainelääkkeiden käytön, olen huomannut, että runsas hikoilu esim. metsätöissä saattaa saada muutaman paskankikkaran aika kovaksikin.
- neitiimpiumpilampi
säännöllinen liikunta, reipas kävely, kuntosali, vatsalihasharjoittelu, juoksu ja erityisesti pilates -harjoittelu saavat vauhtia suolistoni toimintaan. Tietenkin pitää muistaa riittävä nesteen juonti ja kuitupitoinen ruoka.
- /////////////////
Kuulun ikiummikoihin. Käytän säännöllisesti Movicolia kuitu- ja vesiasiat yms. pitäisi olla kunnossa, mutta silti vatsa kovana. Sairautta ei ole todettu jne. jne. Liikun säännöllisesti, mutta vaikutus vatsan toimintaan aika pieni. JOS en liikkuisi, olisin peräruiske takapuolessa koko ajan. On ihan selvää, että liikunta auttaa vatsan normallissa toiminnassa.
- neitiimpi jne...
///////////////// kirjoitti:
Kuulun ikiummikoihin. Käytän säännöllisesti Movicolia kuitu- ja vesiasiat yms. pitäisi olla kunnossa, mutta silti vatsa kovana. Sairautta ei ole todettu jne. jne. Liikun säännöllisesti, mutta vaikutus vatsan toimintaan aika pieni. JOS en liikkuisi, olisin peräruiske takapuolessa koko ajan. On ihan selvää, että liikunta auttaa vatsan normallissa toiminnassa.
mulla raskausaikana vatsa toimi tosi hienosti, vaikka ummetuksella peloteltiin. ajatteli kunnon ummikkona että virkkuukoulukulla saa varmaan p****n kaivaa esiin, mutta ylläri olikin kun vatsa pelas kun unelma. Toista oli sit synnytyksen jälkeen aaargh...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908