kuivikkeena turve

...

Jossain sivustolla kehotettiin käyttämään turvetta marsujen kuivikkeena (ei pitäisi kuivattaa, vaan pikemminkin kosteuttaa). Sitten siinä oli että se kuulemma sotkee ja paljon ja huono saatavuus..

Kysymys siis kuuluu näin:
1.Sotkeeko se todella niin paljon, ettei kannata käyttää turvetta?
2.Huono saatavuus..? Eikö esim kukkakaupoissa myytävä turve käy? Kun niitähän on vaikka kuinka isoissa säkeissä? (eikö myydäkin..?)
3.Mitä työ pidätte kuivikkeena?

Kiitos vastauksista jo näin etukäteen ja hyvää kesän jatkoa teille ja marsuillenne!

2

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitäkö tarkoitat?

      eläinkaupassa kertoivat mulle, että tätä jotkut käyttävät ja suosittelevat marsuilla, hiirillä jne. Sitä saa puutarhaliikkeistä ympäri vuoden. Ja on edullista.
      Itse kokeilin, mutta totesin erittäin huonoksi vaihtoehdoksi. Muutama pissi marsulta turpeeseen ja samassa huoneessa ei viitsi enää oleilla. Haju on kamala. Siis tuo turve rupeaa kostuessaan haisemaan.
      Tällä hetkellä olen tyytynyt parhaimpana puruun, sekä nyt käytössä matto kun marsut oppivat ihmeen kaupalla käymään vessa astialla.

      • ...

        Eli siis se ei ole kovin hyvä vaihtoehto.

        Kiitos vastauksesta ja hyvät kesän jatkot!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1962
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1690
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1317
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1142
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1016
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      921
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      908
    Aihe