Ostimme muutama vuosi sitten rivitalohuoneiston, jossa alakerran autotalli oli muutettu 15 vuotta sitten asuintilaksi. Lisäksi sinne oli rakennettu sauna ja pesuhuone. Kävimme vähän aikaa sitten rakennusvirastossa ja sieltä saimme selville, että rakennuslupa oli haettu, mutta se oli rauennut jostakin syystä. Nyt vaan mietityttää seuraavat asiat:
- kenen vastuulla rakennusluvan hakeminen pitäisi olla?
- kuka vastaa esim. putkivahingoista?
- voiko rakennuslupaa saada jälkikäteen? Entä tarvitseeko esim. vesieristeet olla nykyvaatimusten mukaiset?
- mitä muuta tässä pitäisi tietää?
- kenen vastuulla rakennusluvan hakeminen pitäisi olla?
- kuka vastaa esim. putkivahingoista?
- voiko rakennuslupaa saada jälkikäteen? Entä tarvitseeko esim. vesieristeet olla nykyvaatimusten mukaiset?
- mitä muuta tässä pitäisi tietää?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kysyvä ei eksynyt tieltä, mutta lähti oikeasta paikasta ulos kesken kaiken.
Menepä takaisin rakennusvalvontaan ja kysy kaikki nuo sieltä.
Kiinteistön omistaja vastaa luvan hakemisesta.
...veikkaan, että rakennuslupa heltiää helpommin juuri jälkikäteen - jos ei ole kaavamääräyksien tms. vastainen.
15 vuotta sitten rakennettuun sovelletaan 15 vuotta sitten voimassa olleita määräyksiä.
Kannattaa tosiaan tsekata kunnan kanssa tilanne kiireesti. Jos vaikka ei ole mahdollista saada lupaa moiselle, on sua petetty kaupanteon yhteydessä, ja tuohon petollisuuteen vetoamismahdollisuudet mm. kaupanpurkutapauksissa lähtivät heikkenemään samana päivänä kuin sait tietää, ettei talosi ole rakennusluvan mukainen (liian pitkä odottelu voidaan katsoa tilanteen hyväksymiseksi).
Valitettavasti ei pidä paikkaansa että 15 vuotta sitten rakennettuun sovellettaisiin kyseisen ajan määräyksiä, kun ei ole rakennuslupaa hoidettu tuolloin kuntoon. Eli jos hakee nyt käyttötarkoituksen muutosta autotallista asunnoksi, siihen sovelletaan nykymääräyksiä vaikka muutos olisikin toteutettu tosiasiassa jo 15 vuotta sitten. Luvan myöntämisen ajankohta määrää sovellettavat määräykset.
...tuosta sellaisia ennakkotapauksia, että olisi 15 vuotta vanhasta talosta esim revitetty lattiat ylös, kun ovat vesijohdot lattiavalussa ilman suojaputkia - minä en ole sellaisista tapauksista kuullut.
Minulla on vahva epäilys siitä, että lupa voidaan myöntää 15 vuotta sitten rakennetulle, mutta vasta nyt lupahaussa olevalle, 15 vuotta vanhoilla normeilla - etenkin, jos lupaa hakee "vilpittömässä mielessä" talon ostanut.
Tulkinnat ovat tietystikin kuntakohtaisia, mutta useimmissa kunnissa järjenkäyttö valtaa alaa - jopa rakennusvalvontavirastoissa.
mm. vuosikymmeniä sitten maatalouden tuotantorakennukseen sijoitettuun asuntoon sovellettiin nykymääräyksiä kun asunnosta haluttiin tehdä laillinen. Tottakai viranomainen voi jonkin verran joustaa, mutta lähtökohta on se että luvan myöntämisjankohdan määräysten mukaan mennään.
myyjän puoleen.
Milloin lupa oli haettu? Jos homma on tehty luvan voimassaollessa ei se raukea vaikka lopputarkastusta ei olisi pidetty.Siis toki noin viranomaisnäkökulmasta sen tekee, jos hommaa ei virallisesti ole aloitettu eikä tarkastettukaan.
Jos hommalle on ollut lupa, mutta tarkastus on tekemättä, monet kunnat tekevät "loppukatselmuksen" jälkikäteen pientä korvausta vastaan. Eihän toki ole mitään järkeä lähteä vaatimaan uutta lupaa 15 vuoden jälkeen. Vaikea olisi myöntää, kun ei täyttäne määräyksiä esim. vesieristyksen suhteen.
lupaa saa vaan varastolle tms. Ostitte siis sian säkissä, antakaa olla ja myykää se eteenpäin myos luvattomana. Ei niitä lupia kukaan kysele ja vakuutus on voimmassa jos pinta-alat on ilmoitettu oikein.
Yhtiö anoo luvat kaikille seuraavassa peruskorjauksessa.