Eikös ainakin uuteen taloon kannattaisi rakentaa ilmanvaihdon poistoputki siten, että siihen eteen saisi asennettua ilmalämpöpumpun? Se olisi talvellakin plussan puolella ja käyttäisi poistoilman lämmön hyödyksi. Liekkö mitään esteitä tuollaiselle ratkaisulle?
Ilmalämpöpumpun asennuspaikka
14
2109
Vastaukset
- ooikein
Noin minä ainakin tekisin jos nyt rakentaisin. Ehkä vielä joku laatikko et ei tuuli vie sitä lämpöstä ilmaa pois.
- helvetin yksinkertaista
asentaa ilmalämpöpumpun ulkoyksikkö katolle. miksei samantien sisälle?
- katolle viedä?
helvetin yksinkertaista kirjoitti:
asentaa ilmalämpöpumpun ulkoyksikkö katolle. miksei samantien sisälle?
? Pannaan poisto seinästä ylhäältä lipan alta. Siinä oli se alkuperäinen kysymys, että onko siihen mitään estettä? Se on vaan poisto aina viety katon läpi, mutta onko sille järkevää selitystä?
- jhcijidx
katolle viedä? kirjoitti:
? Pannaan poisto seinästä ylhäältä lipan alta. Siinä oli se alkuperäinen kysymys, että onko siihen mitään estettä? Se on vaan poisto aina viety katon läpi, mutta onko sille järkevää selitystä?
"Jäteilma on johdettava ulos siten, ettei rakennukselle,
sen käyttäjille tai ympäristölle aiheudu terveydellistä
tai muuta haittaa."
eli on esteitä.
tuossa vielä ohje:
"Jäteilma johdetaan yleensä rakennuksen korkeimman
osan vesikaton yläpuolelle ja puhallus suunnataan
yleensä ylöspäin, jotta jäteilman pääsy ulkoilmalaitteisiin,
ikkunoihin ja oleskelualueille estetään." - ole estettä
jhcijidx kirjoitti:
"Jäteilma on johdettava ulos siten, ettei rakennukselle,
sen käyttäjille tai ympäristölle aiheudu terveydellistä
tai muuta haittaa."
eli on esteitä.
tuossa vielä ohje:
"Jäteilma johdetaan yleensä rakennuksen korkeimman
osan vesikaton yläpuolelle ja puhallus suunnataan
yleensä ylöspäin, jotta jäteilman pääsy ulkoilmalaitteisiin,
ikkunoihin ja oleskelualueille estetään."Poistoa ei siis tarvi viedä katolle!
- cdcdcdcdcdcdasz
ole estettä kirjoitti:
Poistoa ei siis tarvi viedä katolle!
jos tuot poistoputken seinästä, niin millä pystyt varmistamaan ettei kosteus aiheuta vaurioita? lisäksi paskan haju tulee helpommin alas. nuo asiat kun hoidat kuntoon, niin keksintösi täyttää määräyksen.
- hyödyistä
Ilmalämpöpumpun käsittelemä ilmamäärä on niin valtava, että sillä poistolämmöllä ei ole mitään merkitystä. Puhaltimen ja kennon läpi se suhahtaa lämpöineen muun ilman mukana niin ettei se tunnu pumpun kannalta missään.
Tai laskekaapa paljonko COP on parempi ja säästöä syntyy kun läpivirtaavan ulkoilman lämpö on esim. 3,0 astetta ja sitten poistoilman lisäyksellä saavutettu 3,1 astetta(erittäin suuri arvio) - keksitty jo
Kaupallisen ratkaisun nimi on poistoilmalämpöpumppu.
- poistoilma
Minulla on PILPpi ja sen poistoilma on talvella hieman plussan puolella. Jos pakkasta on -15 ja poistoilma PILPistä on jonkin verran lämpimämpää, niin auttaahan se? Tietenkin välikelillä 10 astetta siihen ei olisi järkevää työntää esijäähdytettyä ilmaa, mutta pakkasilla kun ilpin teho alkaa hiipumaan, johdetaan lämpimämpää poistoilmaa siihen.
- ghjkghjghj
Poistoilman lämpötila voidaan pudottaa poistoilmalämpöpumpulla 20°:sta jopa 3-5°:een.
n.15-17 asteen energiamäärä /kuutio on aivan eri asia kuin vaikka
0,1 astetta /kuutio joka olisi tuloksena ilmalämpöpumpun läpi ajetusta ilmasta.
Ja nyt laskutehtävä paljonko on 0,1 ja 18 suhde ?
Se nimittäin sitten kertoo suuruusluokkana sen hyödyn joka tuosta virityksestä saadaan.
- ja toimii
Itselläni on ollut jo kolme vuotta käytössä. Aluksi oli poisto katolle, mutta haaroitin sen tulemaan päätykolmiosta ulos ja laitoin moottoripellin katolle menevään putkeen. Kun pellin aukaisee niin lähes kaikki ilma menee katolle (pienempi vastus ja luonnollinen ilmanpainero). Kun pellin laittaa kiinni niin jäteilma poistuu päätykolmiosta panasonic:n 12 invertteripumpun ulkoyksikön taakse. Hyvin toimii. Talvella olen saunottaessa laittanut moottoripellin auki, jottei kostea ilma turhaan jäädy ulkoyksikköön.
Nyt jos rakentaisin niin en laittaisi jäteilmaputkea missään tapauksessa katolle, vaan laittaisin sen seinästä ulos. Rakennusmääräykset antavat tähän mahdollisuudenn (etäisyydet avattaviin ikkunoihin yms.). Pitää sitäpaitsi olla vähän tyhmä, jos luulee että se talosta ulospuhallettava on jotain "jätettä".
Jos joku väittää ettei tästä virityksestä ole mitään hyötyä niin en ole asiasta ihan samaa mieltä...hyöty ei ole suuren suuri, mutta vähentää sulatustarvetta erityisesti nollakeleillä ja pikku pakkasilla, kun jäteilma on 5-10 asteista. - uuteen taloon?
En ymmärrä!
Eikös se kannattaisi laittaa heti kunnon lämmitysjärjestelmä?- hysteriä
Totta puhut. Suomessa on nyt vaan menossa tämmöne buumi. Ilmapumppu ei todellakaan oo mikään uudentalon lämmitysratkaisu. Ne on ihan paikallaan jossain rintamamiestaloissa parantamassa silloisia huonoja ratkaisuja(puulämmitys, ei ilmanvaihtoa). Uuteen ne ehkä kuulus jossain tapauksissa viilentämisen takia ja jos se kerta on niin voihan sillä syksyllä myös lämmittääkin.
- jäähdytys
hysteriä kirjoitti:
Totta puhut. Suomessa on nyt vaan menossa tämmöne buumi. Ilmapumppu ei todellakaan oo mikään uudentalon lämmitysratkaisu. Ne on ihan paikallaan jossain rintamamiestaloissa parantamassa silloisia huonoja ratkaisuja(puulämmitys, ei ilmanvaihtoa). Uuteen ne ehkä kuulus jossain tapauksissa viilentämisen takia ja jos se kerta on niin voihan sillä syksyllä myös lämmittääkin.
En ole vielä laittanut, mutta on vakavasti harkinnassa. Mutta ei niinkään lämmityksen vaan kesäaikaisen viilennyksen vuoksi ja lämmitysmahdollisuus tulee bonuksena.
Jos jäähdytyksen tekee ilmanvaihdon kautta, niin se kyllä nostaa hintaa melko mojovasti. Tehokas jäähdytys edellyttää suurempia ilmamääriä ja sitä mukaa suurempia kanavia ja parin ilmalämpön kustannukset ylittyy helposti. Lisäksi tulee kosteusriski kylmistä kanavista yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760