Olemme harkinneet vapaa-ajan tontin ostoa puolison kanssa. Tontille täytyisi hakea suunnittelutarve ratkaisu kunnalta ennen mökin (alle 80m2) ja piha saunan(alle 30m2) rakentamista. Voisitteko kertoa hiukan omia kokemuksia tämän kaltaisista projekteista, minkä verran vie aikaa, rahaa jne nimen omaan suunnittelu vaiheista. Tiedän että kunnalta saa tietoa jne. mutta kaipaisinkin nyt näitä omia kokemuksia koska ne jotka ovat kantapään kautta nämä jo kokeneet osaavat yleensä aina paremmin neuvoa.... Suuret kiitokset jo etukäteen vastauksista! t. Vapaa-ajan unelman haaveilijat
Suunnittelutarve ratkaisun
hakeminen hämäläiseltä kunn...
121639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meillä rakennushanke tökkäsi siihen, että suunnittelutarvealueella piti olla tontin pinta-ala 5000 neliömetriä ja meillä jäi hiukan alle, joten lupaa ei herunut.
Voisitko laittaa tänne hiukan oman projektisi suunnittelu vaiheen rahallista panosta ja aikataulutus tietoja jne., kiitos t. haaveilijat.
syntyy asemapiirroksen teettämisestä ja kunnan perimästä lupamaksusta. Yleensä asemapiirrokselta ei tässä vaiheessa vaadita samaa tarkkuutta kuin sitten rakennuslupaa hakiessa, joten se ei välttämättä maksakaan niin paljon.
Eli: Asemapiirros n. 200...500€
Lupamaksu kunnasta riippuen 150...500€
helposti tehdä itsekkin.
Googlasin ja katsoin mitä siihen nimiöosaan piti laittaa ja piirsin kuvan itse.
Hyvin kelpasi.
Lupa maksoi muistaakseni jotain 300-400e.
Lupalapun täytössä sain neuvoja kunnasta, eli ei kovin hankala homma sekään vaikka niitä kysymyksiä on paljon.
Hyvä, jos kelpasi. Rakennuslupaa haettaessa ei sitten kelpaa kuin ammattilaisen laatima. Ja se sitten hyvin tehtynä maksaa. Korkeusasemat yms. ovat aika työläitä juttuja...Mutta tärkeitä.
siinä piisaa vähemmän virallinenkin materiaali.
Turha pistää hirveästi rahaa vielä kuviin, koska ne voivat mennä täysin uusiksi kunnes rakennuslupaa haetaan.
Korkeusasemat on kaava alueen juttuja.
Omalla kohdalla lopullisessa asemapiirroksessa ei ole mitään korkoja vaan merkintä, että talon korkeusasema määritellään aloituskokouksen yhteydessä.
Alkuperäiselle kysyjälle tiedoksi, että se suunnittelutarveratkaisu on sitten voimassa 3 vuotta ja sille ei saa haettua lisäaikaa.
Toisin sanoen, sinun on haettava rakennuslupa kolmen vuoden kuluessa tai lupa raukeaa ja sinun on haettava se uudelleen->taas kaikki maksut uusiksi.
näistä vastauksista, t. haaveilijat
naapureitten kuulemisista....
kunnalta saatujen lappujen kanssa ja kerroin suunnitelmistani rakentaa talo.
Sain nimet paperiin ja toivottelivat mukavia hetkiä rakenuksen parissa.
piirtelin ihan itse asemapiirroksen ja kelpasi tein ensin vedoksen kävin näyttämässa kaavainsille tehtiin korjaukset ja piirsin puhtaaksi. täytin hakemuksen menin rakennustarkastajan puheille ja kysyin suoraan että onko ihan perseestä, ei ollut tarkennettiin vaan paria kohtaa ja kirjoitin puhtaaksi.
naapureita en käynyt kuulemassa koska kunta tekee ainakin meillä sen ilmaiseksi ja koska naapureina kaksi perintötilaa ja osakkaita 30kpl pitkin suomea kunta hoiti sen pois.
hyvin tuli ympäristökeskuksen kautta takas ja makso karvan alle 400e
..on kaavan ulkopuolinen alue, johon ollaan kaavaa valmistelemassa, mistä johtuen rakentamista arvioidaan ensin kaavoituksen näkökulmasta, ettei haittaa/estä tulossa olevaa kaavoitusta. Suunnittelutarveratkaisu on hyvin samankaltainen prosessi kuin rakennuslupakin - hoituu toisessa kunnassa kuin vettä vaan, toisessa ei sitten edisty ensinkään.
Kannattaa muuten tarkistaa kunnan rakennusvalvonnasta, että ostoon aiottu maapala on "rakentamiskelpoinen".
oli osayleiskaava-alue.
Olivat merkinneet suurinpiirtein paikat joihin taloja saa rakentaa.
Laitoimme tontin oston ehdoksi, että lupa saadaan, eli ei riskiä sillä saralla.
Hauskana pointtina oli huomautus, että jos lupa menee vanhaksi, niin kerran saatu lupa ei takaa sitä, että luvan saisi uudestaan.