Edullinen peltikatto (hinta-arviota & ostovinkkejä)

varastoon

Voisiko joku heittää tämän päivän hintahaarukkaa, kuinka paljon kattopelti maksaa (ennen kuin lähden pyytämään tarjouksia)?

Kyse on vanhasta navatta/varastorakennuksesta (eli kelpaa "mikä vain pelti", ei tarvise olla mitään eritysprofiloitua tms.) ja vanhan huopakaton korvaamisesta pellillä.

Neliöitä on n. 500 m2 ja sijainti on Etelä-Savossa.

Ja kiitollisena otan vastaan tietysti myös jotain vinkkejä mistä ostaa...

Olen viimeksi tehnyt peltikattoa 1980-luvulla, ja siitä lie hinnat vähän muuttuneet.

5

4183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........,,,,,,,,,,,........

      10€/neliö maksaa halvimmat paskapellit joltain pikku trokarilta, joka tekee ne Rannilan vanhoilla ja väljillä koneilla.

      Varaudu siihen, että tiilikuviollisessa saumakohta pykältää koneiden väljyyden takia

      • 12-13 €

        korville saa jo kunnollista tavaraa.
        Joku "teollisuushalli" profiili saattaa olla halvempaa.Kannattaa kysellä.


      • matikkaa
        12-13 € kirjoitti:

        korville saa jo kunnollista tavaraa.
        Joku "teollisuushalli" profiili saattaa olla halvempaa.Kannattaa kysellä.

        "sepät" kun saa vielä tukkuhintaan pellit niin jää siinä työlle hintaa 30-35euroa/m2. Kyllä se kannattaa ite tehä oma katto se kun ei kummosta taitoa vaadi. 200m2 katto tehtiin viikonlopun aikana parin kaverin avustuksella. Mukavaa puuhastelua oli ja tais jäädä tuntipalkkakin kohilleen kavereille kun riitti sauna ja olut palkaksi.


    • alan mies

      Väripintaista takuupeltiä, ja vielä tunnetulta valmistajalta, saat Savon suunnalla n. 8 e neliöhintaan kun vaan vaivaudut kyselemään tarjouksia esim. paikallisista (isoista) rautakaupoista, siis Starkki jne. JOS kyse noinkin isosta erästä eli 500 neliötä. Ehkä värivaihtoedoissa joutuu tinkimään, mutta siltikin, kannattaa kysellä.

      • Kiitosta vaan vastauksista

        Kiitosta vaan. Pitää kysellä tarjouksia.

        Mitä olette mieltä sitten työn (asennuksen) hinnasta.

        Eräs pikku puulaaki samalta kylältä arvioi työnmääräksi "pari viikkoa parilta henkilöltä".
        Pitää siis sisällään aluskatteiden asennuksen ja pellityksen. Aluskatteet siis huopakaton (kolmiorimojen päälle), vähän oikaisuja ja veistelyjä..

        Sinällään -onneksi- ei ole piippujen tms. läpivientejä. Rakennus on muodoltaan T eli "kaksi suorakaidetta" (tulenee siis vähän peltitöitä tuossa kahden suorakaiteen harjojen liitoksessa)

        Mutta jos 2 vkoa x 2 miestä ~ 240 h, eli ehkä lähemmäs 7-8000 euron luokkaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5181
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2849
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2508
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1909
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1650
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1405
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1397
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1358
    Aihe