Hävettää ihan kysyä...

Eli aivan idiootti kysymys varmaan kaikkien mielestä, mutta mitenkäs synnytyksessä tuo peräsuoli toimii...?? Onko ns ummetusta silloin vai siis mitä häh?

Anteeksi kysymys mutta minua vaivaa...
112102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun menet sairaalaan, saat kunnon peräruiskeet ja suoli tyhjenee. Siinäpä se... Synnytyksessä voi tulla peräpäästäkin kaikenlaista ja ainakin pissa lensi ittellä kun ei laitettu katedria. Mut luonnollistahan sellanen.

Äänestä
  • Ole peräruiske mikään itsestäänselvyys! Ei Seinäjoella sitä ainakaan automaattisesti saanut, enkä kyllä pyytänytkään.

    Äänestä

  • marjo1982 kirjoitti:

    Ole peräruiske mikään itsestäänselvyys! Ei Seinäjoella sitä ainakaan automaattisesti saanut, enkä kyllä pyytänytkään.

    Olen synnyttänyt ilman tyhjennystä ja tyhjennyksen kanssa. Tyhjennyksen kanssa on hurjasti helpompaa ja siistimpää. Usein ne kätilöt on kyllä sen verran hienotunteisia ettei edes kerro jos ulosteita valuu... siistii vaan pois.

    Tyhjennys kannattaa senkin vuoksi että eipä tarvitse heti synnytyksen jälkeen mennä isommalle asialle ponnistelemaan tikkejä ratki ja muutenkin kun alapää niin hellänä.... ja infektioriski ulostebakteereista. Eli tyhjennyksellä helpottaa myös synnytyksen jälkeisiä päiviä!

    Äänestä

  • vaikkei tarjota kirjoitti:

    Olen synnyttänyt ilman tyhjennystä ja tyhjennyksen kanssa. Tyhjennyksen kanssa on hurjasti helpompaa ja siistimpää. Usein ne kätilöt on kyllä sen verran hienotunteisia ettei edes kerro jos ulosteita valuu... siistii vaan pois.

    Tyhjennys kannattaa senkin vuoksi että eipä tarvitse heti synnytyksen jälkeen mennä isommalle asialle ponnistelemaan tikkejä ratki ja muutenkin kun alapää niin hellänä.... ja infektioriski ulostebakteereista. Eli tyhjennyksellä helpottaa myös synnytyksen jälkeisiä päiviä!

    Vauvalle on enemmän tilaa tulla ulos kun peräsuoli ei ole täynnä tavaraa... tai no jos on, vauvan pää kyllä jyrää ne ulos eli alusastia on kyllä siellä alla tätä varten.

    Vesihuuhtelulla saa synnytyksen etenemiseenkin usein vipinää, joten siksikin se kannattaa. Ja kuka haluaa mennä esim. kolmannen asteen repeämillä vessaan ponnistelemaan samana/seuraavana päivänä??

    Jos synnytys etenee luomusti, usein tulee hirveä vessahätäkin ja suoli tyhjenee ihan itsellään. Silloin ei tarvita huuhteluja.

    Suolihuuhtelun saa tehdä ihan itsekin, ei siihen vieraita tarvitse. Jos on esim. paastonnut, tuo huuhtelu on ihan arkipäivää ja tietää miten se tehdään.

    Äänestä

pieni ulostaminen ponnistaessa ei ole harvinaista, muttei sitä toki kaikilla tapahdu. Pissaaminen on hieman harvinaisempaa. Jos tuntuu ennen ponnistusvaihetta, että suolessa on tavaraa, voi pyytää peräruiskeen, kaikkille ei sitä kuitnkaan rutiinilla anneta.

Useimmiten suoli tyhjenee spontaanisti synnytyksen käynnistyttyä, eli supistusten alettua saattaa maha mennä sekaisin ja tällä lailla tyhjennys tapahtuu jo kotosalla.

Hävetä ei tuollaista kannata, kätilöt ovat tottuneet pieniin vahinkoihin, ja mitään jättitorttua ei sieltä kuitenkaan ponnistaessa tule, pieni nokare ehkä. Ja henkilökunta on keskittynyttä sinun ja nimenomaan vauvan vointiin, joten se ei heitä myöskään hetkauta.

Äänestä
  • päivä ollut aivan kaamea..eka hymy tuli huulille kun luin sun vastauksen..aihe sinällään ei naurettavaksi ole tarkotettu..oli vaan pitkäst aikaa hyvä lohkasu..thanks tästä..pienet on ilot täällä maalla...heh

    Äänestä

  • jättitorttu... kirjoitti:

    päivä ollut aivan kaamea..eka hymy tuli huulille kun luin sun vastauksen..aihe sinällään ei naurettavaksi ole tarkotettu..oli vaan pitkäst aikaa hyvä lohkasu..thanks tästä..pienet on ilot täällä maalla...heh

    ..että osasin auttaa :)

    Äänestä

ne vaan kysy millon oon käyny paskalla ja sanoin et vähän aikaa sitten, sitten sanoin synnytysalissa että paskattaa mut ne sano et se on se vauva, sai alkaa ponnistaa ja kyllä sieltä paskaa ennen vauvaa tuli :D

Äänestä
  • mittään lisäämään.pääasia että lapsikin tuli. :D

    Äänestä

Kiitos kaikille vastauksista.

On nimittäin häirinnyt jonkin verran, enkä ole kehdannut jostain syystä kysyä... :D

Äänestä
  • ihan kotosalla kun supistukset alkoi. Kyllä sai vessassa juosta. Sairaalassa kysy että tarvinko ruiskeen jota en todellakaan tarvinnut enään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olen pahoillani kirjoitti:

Eli aivan idiootti kysymys varmaan kaikkien mielestä, mutta mitenkäs synnytyksessä tuo peräsuoli toimii...?? Onko ns ummetusta silloin vai siis mitä häh?

Anteeksi kysymys mutta minua vaivaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu