Miten käytännössä käy pakastetun alkion siirto luonnolliseen kiertoon? Eli kun on tikuttanut ovulaatiohuipun, kuinka monentena päivänä alkio siirretään ja voiko esim. viikonloppu pilata kaiken? Miten tarkkaa se on ?
pakastealkion siirto
5
9100
Vastaukset
- vaiiii
julkisella...????money talks nääs.. yksityisellä tulevat laittamaan oli pyhä tai arki..meillä ainakin.ja soittivat viikonlopun aikana kotiin sulatustuloksistakin..julkisella tuskin tekevät mitään viikonloppuna..en vanno mutta luulen.. :( tsemppiä kuitenkin.meillä pas onnistui ja nyt rv 14 5 jipiiiii!!! 10v sitä ootettiinkin..tai minä ootin siis ;)
- Tammikuu_08
Käsittääkseni (oma kokemukseni) ovulaatiolla ei ole merkitystä, koska kyseessä on kuitenkin pas, eli valmiin alkion siirto kohtuun. Meillä homma meni niin, että kävin tuossa noin kiertopäivänä 10 ultrassa, jossa katsottiin kohdun limakalvon paksuus. Sen tuloksen perusteella päätettiin siirtoajankohta. Siirto tehdään joko pe tai ma, riippuen kumpi lääkärin mielestä kannattaa paremmin. Niin, ja me olimme yksityisellä, mutta sanoivat ettei noita tehdä yleensä vkonloppuisin (punktio kylläkin voidaan tehdä, jos tilanne sitä edellyttää). Periaatteessa kehosi tulee olla samassa tilassa kuin alkio, eli noin kiertopäivä 16.
- Tammikuu_08
Nyt en lukenut kysymystäsi tarpeeksi tarkasti. Eli sinulla on pas LUONNOLLISEEN kiertoon.. Joo, eli tuo äskeinen vastaus koski tapausta, jossa lääkkeet mukana. Sinulla käsittääseni siirto tehdään muutaman päivän (3-5) päästä oviksesta, eikä senkään pitäisi olla niin tarkkaa. Mutta ehkä joku luonnoliseen kiertoon passin kokenut on parempi vastaamaan.
- raskautettu
Minulla oli ovulaatio tiistaina eli aamulla tikutin. Siirto tehtiin perjantai iltapäivällä. Ovulaatiota edeltävän viikon perjantaina olin käynyt lääkärillä, joka katsoi, että maanantaina, jos ovulaatiota ei vielä ole tullut olisi voinut pistää irrotuspiikin (pregnyl), jolloin ovulaatio olisi saatu tiistaiksi aikaiseksi ja siirto perjantaille. Itse tuolloin ymmärsin ohjeistuksen väärin ja irrotuspiikki jäi pistämättä, mutta onneksi ovulaatio tuli luonnostaan tuolloin tiistaina. Kaiketi keskiviikolle tai torstaille sattunut ovulaatio olisi pilannut siirron. Eli kaipa nuo lääkärit jonkin verran pystyy sumplimaan tuota asiaa. Itse olin yksityisellä hoidossa, mutta ymmärtääkseni ainakaaan meidän klinikalla ei viikonloppuna siirtoja olisi tehty. Onnea matkaan, älä stressaa liikaa siirtoa, itse ainakin uskon, että huolettoman (=huolimattoman) asenteen vuoksi tuo kolmas kerta juuri meillä toi onnistuneen tuloksen, nyt rv 23. Tervetuloa syksyllä odotus -palstalle:)
- Anonyymi
Minulla Letrozol-avuateinen kierto, eli muuten ovulaatiohäoriöitä kun on niin lääkkeellä tuetaan ovulaation tapahtuminen. Minulle OYSistä sanottiin että kun sain to ovulaatiotestiin (suosittelevat digitaalisia ei niitä herkimpiä) niin ylilääkäri sanoi että ehdottomasti ei voida enää maanantaina siirtää kaksi päiväistä pakastealkiota. No, yritimme siinä kierrossa kuitenkin yhdynnän keinoin mutta se ei tuottanut positiivista testiä. Nyt uusi yritys pian edessä, kolmatta kiertoa tikuttelen. Tsemppiä teille kaikille tämän asian kanssa eläville, vilpittömästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2341270En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689