onkos muuten kukaan kokeillu kävellä julkisella paikalla joku kunnon metsästyspuukko vyöltä roikkuen? Olis kyl vamaan näkemisen arvoisia ilmeitä ihmisillä kun kävelis kaupungin läpi kiiltävä puukonkahva näkyen. :D vois joskus kietasta ton puukon tupen vyöhön ja pistää takin silleen sen päälle että ei muut tiedä ettei siinä puukkoa olekkaan... mitähän poliisit sanois jos tulis tutkimaan? :D vois tulla vähän sanomista.
hehh :D
7
1030
Vastaukset
- Tadzio de Santis
Siinä voi käydä kuten pari päivää sitten helsingissä, kun mies osti pojalleen nallipyssyn ja tarkisti kaupan pihalla passaako nallit siihen. Loppuhan on historiaa: Kaupunkilaiset säikähtivät selättömiksi, poliisi hälytettiin paikalle, karhuryhmä katkoi mieheltä solisluut ja paketoi nippusiteillä ja alligaattoriteipillä piiskan takapenkille... ja nyt miestä syytetään ties mistä.
Nykyään kannattaa liueta mahdollisimman sukkelasti paikalta, jos sattuu pudottamaan kaljapullon... rikottu pullo lasketaan teräaseeksi, ja varsinkin kaupunkilaispoliisilla on siinä vaiheessa liipaisin herkällä.- mika,
toihan on jo melkein amerikan meininkiä. :S
- kaikkia sitä on
...ja tuollainen tyyppi vielä kyselee toisaalla miten saisi ysimillisen luvan. Kaikkia apinoita sitä piisaakin tässä maailmassa.
- mika,
no mitä pahaa? kai sitä saa vähän pilailla. en mä tekis pahaa kärpäsellekkään!
Itse kannan työasusteissani Moraa jokainen arkipäivä julkisella paikalla ja vapaalla ollessa on kaksi puukkoa vyöllä suurimman osan ajasta. En tietenkään kanna näitä mukana, mikäli olen menossa ravintolaan tms. riskialttiiseen paikkaan, mutta yleensä liikun kylillä samoissa vermeissä kuin metsässä.
Ei ole vaikuttanut ysimillisen lupiin, vaikka poliisiasemallakin olen asioinut käyttöesineet vyöllä.
Järjenkäyttö näissäkin asioissa on vielä pohjoisessa sallittua, vaikka laki sanoo mitä sanoo.
- urtta
Tulee käveltyä puukko vyöllä aina metsään mennessä ja tullessa, lähinnä jossain liikenneasemalla tankatessa, joskus kylilläkin.
Onhan siinä eroa jos puukon kantaja on metsämies kuin että olisi narkkarin tuntomerkit.- pahaa
narkkareissa on taas heitä syrjitään.. he ovat vain kovia kokeineita ihmisiä ja hakevat turvaa huumeista.. heheheheheh vittu mitä paskaa.. pitäis kaikki päästää päiviltä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1794280Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413243Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142128Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 73896