Jälleen vasikka ripuloi

mitä annan?

Kymmenen päivää vanha vasikka alkoi juoda emänsä maitoa vähän huonosti ja kas kummaa.Teki ensin
vaaleaa kuohkosontaa ison kasan ja sitten seuraavana päivänä ihan verisekaista huitulia.
Makopilee enimmäkseen,mutta nousee vielä ainakin
ylös.Keitin sokerivettä johon vasikkasuolaa.Joi
huonosti.Samoin juotin vähän maitoa ja laitoin seleeniä sekaan.
Ressukka on niin hiljainen ja sairaan näköinen.

10

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolesta

      puhuja kun olen niin hae eläinlääkriltä resepti se maksaa n.15€/500g 1tl päivässä VETEEN n.39`c sekoitettuna muutamana päivänä peräkkäin. mutta anna vasikalle ternimaitoa ja niin paljon kun se juo. jos ei ime ite ni sitte juotat väkisin, pikkuinen menee huonoon kuntoon jos ei saa nestettä eikä proteiinia.vasikkasuolalla meni minun vasikka huonommaksi.

      • tosin on hippu sinkkioksidi...

        Kovin huilaa kovasti,mutta hyvin joi kyllä tänä aamuna.Onkohan vasikalla kuumetta ripulin aikana?


      • vasikan
        tosin on hippu sinkkioksidi... kirjoitti:

        Kovin huilaa kovasti,mutta hyvin joi kyllä tänä aamuna.Onkohan vasikalla kuumetta ripulin aikana?

        veriripulissa on kuumetta ja kuten alempaa olet lukenut niin anna maito ja vasikkasuola eri aikaan.kuumeen tuntee jos vasun turpa on reilusti lämpimämpi kuin käsivarren iho.ja sokerista sen verran ei taloussokeria vaan hedelmäsokeria.


    • vasikkaemo ...

      Voi olla ettei sille saa mitään.Mutta el.lääkärimme neuvoi kerran että anna norm.maitojuoma ja pidä vähintään puolituntia väliä,että maito juoksettuu. Ja sitten vasta lääkejuomia. Tai päinvastoin, lääkkeiden pitää antaa sulautua ja imeytyä, sitten vasta maito/maitojauhejuoma. Mutta, maitojuomaa ei saa lopettaa.Koska se on vasun energianlähde- ainut. Näin neuvoi siis lääkäri ja IHME tapahtui,vasikka pelastui elämälle. Jos lopettaa juomisen, juota väkisin. ei pakkojuotto pullolla vaan muovinen cokispullo käy. Siitä pikku kulauksia, että ehtii niellä. Aikaa se vie, mutta kannattaa, jos vasun haluat pitää.

      • sama ...

        Elä missään nimessä laita sokeria. Miel.suolaa.Sokeri tappaa,sanoi el.lääk, kun minäkin ennen annoin sokria.


      • vasikkasuolaliuosta ja tunn...
        sama ... kirjoitti:

        Elä missään nimessä laita sokeria. Miel.suolaa.Sokeri tappaa,sanoi el.lääk, kun minäkin ennen annoin sokria.

        Juo se kuitenkin nyt hyvin,mutta on yhtä huitulia
        se uloste.Ei tosin enää verisekaista.
        Pitäisiköhän antaa jotakin kuumelääkettä?


      • on ... ...
        vasikkasuolaliuosta ja tunn... kirjoitti:

        Juo se kuitenkin nyt hyvin,mutta on yhtä huitulia
        se uloste.Ei tosin enää verisekaista.
        Pitäisiköhän antaa jotakin kuumelääkettä?

        kuumetta.Kävelytä ulkona, sekin tekee hyvää.Ja anna emon nuolla vasikkaa esim. turpaa. Siitä tarttuu hyviä pieneliöitä vasikkaan, vielä paren jos kaappaat emolta märepalloja ja lykäät vasikan suuhun, senkin el.lääk. neuvoi.


      • emältä märepaloja
        on ... ... kirjoitti:

        kuumetta.Kävelytä ulkona, sekin tekee hyvää.Ja anna emon nuolla vasikkaa esim. turpaa. Siitä tarttuu hyviä pieneliöitä vasikkaan, vielä paren jos kaappaat emolta märepalloja ja lykäät vasikan suuhun, senkin el.lääk. neuvoi.

        Laitoin ripauksen vetrumia juoman sekaan.
        Vesiripuli on nyt ohitse.Yöllä oli tehnyt ison kasan vaaleaa sontaa.Nyt iltapäivällä väri oli muuttunut jo tummemmaksi.
        Eilen laitoin yhden disperiinin juomaan.En tosin
        tiedä,onko kuumetta,mutta tulehdushan se ripulikin lienee tavallaan.


    • tällä kuurilla

      Hoi vaan henkiin.Ei tosin ihan yhtä virkee kuin ennen.

    • omistaa vasikoita

      no tota me ainakin annetaan vasikalla benffitaalia jos se ripuloi mutta en tiedä onko siitä apua teidän vasikalle ja kannattaa tietty kävelyttää ulkona ja voihan ripulointi johtua esim siitä että lehmä on nuollut vasikan huonosti koska lehmän nuoleminen antaa vasikalle hyviä pieneliöitä toivottavasti on apua moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      111
      1350
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1057
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe