Jälleen vasikka ripuloi

mitä annan?

Kymmenen päivää vanha vasikka alkoi juoda emänsä maitoa vähän huonosti ja kas kummaa.Teki ensin
vaaleaa kuohkosontaa ison kasan ja sitten seuraavana päivänä ihan verisekaista huitulia.
Makopilee enimmäkseen,mutta nousee vielä ainakin
ylös.Keitin sokerivettä johon vasikkasuolaa.Joi
huonosti.Samoin juotin vähän maitoa ja laitoin seleeniä sekaan.
Ressukka on niin hiljainen ja sairaan näköinen.

10

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puolesta

      puhuja kun olen niin hae eläinlääkriltä resepti se maksaa n.15€/500g 1tl päivässä VETEEN n.39`c sekoitettuna muutamana päivänä peräkkäin. mutta anna vasikalle ternimaitoa ja niin paljon kun se juo. jos ei ime ite ni sitte juotat väkisin, pikkuinen menee huonoon kuntoon jos ei saa nestettä eikä proteiinia.vasikkasuolalla meni minun vasikka huonommaksi.

      • tosin on hippu sinkkioksidi...

        Kovin huilaa kovasti,mutta hyvin joi kyllä tänä aamuna.Onkohan vasikalla kuumetta ripulin aikana?


      • vasikan
        tosin on hippu sinkkioksidi... kirjoitti:

        Kovin huilaa kovasti,mutta hyvin joi kyllä tänä aamuna.Onkohan vasikalla kuumetta ripulin aikana?

        veriripulissa on kuumetta ja kuten alempaa olet lukenut niin anna maito ja vasikkasuola eri aikaan.kuumeen tuntee jos vasun turpa on reilusti lämpimämpi kuin käsivarren iho.ja sokerista sen verran ei taloussokeria vaan hedelmäsokeria.


    • vasikkaemo ...

      Voi olla ettei sille saa mitään.Mutta el.lääkärimme neuvoi kerran että anna norm.maitojuoma ja pidä vähintään puolituntia väliä,että maito juoksettuu. Ja sitten vasta lääkejuomia. Tai päinvastoin, lääkkeiden pitää antaa sulautua ja imeytyä, sitten vasta maito/maitojauhejuoma. Mutta, maitojuomaa ei saa lopettaa.Koska se on vasun energianlähde- ainut. Näin neuvoi siis lääkäri ja IHME tapahtui,vasikka pelastui elämälle. Jos lopettaa juomisen, juota väkisin. ei pakkojuotto pullolla vaan muovinen cokispullo käy. Siitä pikku kulauksia, että ehtii niellä. Aikaa se vie, mutta kannattaa, jos vasun haluat pitää.

      • sama ...

        Elä missään nimessä laita sokeria. Miel.suolaa.Sokeri tappaa,sanoi el.lääk, kun minäkin ennen annoin sokria.


      • vasikkasuolaliuosta ja tunn...
        sama ... kirjoitti:

        Elä missään nimessä laita sokeria. Miel.suolaa.Sokeri tappaa,sanoi el.lääk, kun minäkin ennen annoin sokria.

        Juo se kuitenkin nyt hyvin,mutta on yhtä huitulia
        se uloste.Ei tosin enää verisekaista.
        Pitäisiköhän antaa jotakin kuumelääkettä?


      • on ... ...
        vasikkasuolaliuosta ja tunn... kirjoitti:

        Juo se kuitenkin nyt hyvin,mutta on yhtä huitulia
        se uloste.Ei tosin enää verisekaista.
        Pitäisiköhän antaa jotakin kuumelääkettä?

        kuumetta.Kävelytä ulkona, sekin tekee hyvää.Ja anna emon nuolla vasikkaa esim. turpaa. Siitä tarttuu hyviä pieneliöitä vasikkaan, vielä paren jos kaappaat emolta märepalloja ja lykäät vasikan suuhun, senkin el.lääk. neuvoi.


      • emältä märepaloja
        on ... ... kirjoitti:

        kuumetta.Kävelytä ulkona, sekin tekee hyvää.Ja anna emon nuolla vasikkaa esim. turpaa. Siitä tarttuu hyviä pieneliöitä vasikkaan, vielä paren jos kaappaat emolta märepalloja ja lykäät vasikan suuhun, senkin el.lääk. neuvoi.

        Laitoin ripauksen vetrumia juoman sekaan.
        Vesiripuli on nyt ohitse.Yöllä oli tehnyt ison kasan vaaleaa sontaa.Nyt iltapäivällä väri oli muuttunut jo tummemmaksi.
        Eilen laitoin yhden disperiinin juomaan.En tosin
        tiedä,onko kuumetta,mutta tulehdushan se ripulikin lienee tavallaan.


    • tällä kuurilla

      Hoi vaan henkiin.Ei tosin ihan yhtä virkee kuin ennen.

    • omistaa vasikoita

      no tota me ainakin annetaan vasikalla benffitaalia jos se ripuloi mutta en tiedä onko siitä apua teidän vasikalle ja kannattaa tietty kävelyttää ulkona ja voihan ripulointi johtua esim siitä että lehmä on nuollut vasikan huonosti koska lehmän nuoleminen antaa vasikalle hyviä pieneliöitä toivottavasti on apua moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1729
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      239
      1493
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1346
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1015
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      874
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      819
    Aihe