VL-lastenhoitaja ei mainosta

Meillä on jo jonkin aikaa ollut nuori vl-nainen hoitamassa lapsiamme. Vaikka epäilimme aluksi häntä eriskummallisen ja julman uskontonsa tyrkyttämisestä lapsillemme, emme ole havainnet mitään sellaista (vielä).

Millaisia ovat muiden kokemukset, että uskaltaako häntä pitää jatkossa? Onko joitain vakavia ongelmia tiedossa?
91062
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

saitte varmasti hyvän ja luotettavan hoitajan. En usko et ongelmia tulee.

Äänestä

Epäluuloisessa persoonallisuushäiriössä on luonteenomaista epäluuloisuus, ylenmääräinen herkkyys takaiskuille, kyvyttömyys antaa anteeksi ja taipumus tulkita toisten ystävällisetkin teot vihamielisiksi tai halveksiviksi. Myös toistuvia perusteettomia uskottomuusepäilyksiä saattaa esiintyä, samoin liiallista itsekeskeisyyttä ja omahyväisyyttä. Epäluuloisesta persoonallisuudesta kärsivät saattavat puolustaa omia oikeuksiaan taistelunhaluisesti ottamatta huomioon kokonaistilannetta.

Äänestä
  • SRK kuulemma hyväksyy nykyään avioeron "narsistista". Vaikka pelkän nettikeskustelupalstalaisten diagnoosin perusteella.

    Saako sellaisesta epäluulostelijastakin ottaa "laillisen" avioeron?

    Äänestä

..kuin avoimesti tuo sitä esille. Eikö tämä ole merkki epätotuudellisuuden puolesta?

Äänestä
  • julmuutta. Mutta aina ei voi tietää (valtaosa kuitenkin ihailee). Jos lapsenne alkavat kertoa tulimeri- tai helvettitarinoita, on syytä kiireen vilkkaa vaihtaa lastenhoitajaa!

    Äänestä

luottaa siihen, mitä tällä palstalla puhutaan. Vl-taustainen hoitaja voi olla ihan yhtä hyvä hoitaja kuin kuka muu tahansa.

Anna ajan kulua ja kuulostele, mitä tapahtuu. Lapsia kannattaa aina kuunnella.

Näin ei tehty siellä päiväkodissa missä lapsia oikeasti rääkättiin. Lapset ovat totuuden torvia ja jos he oirehtivat jotenkin erikoisesti, niin silloin jotakin on taatusti sattunut, mutta jos kaikki on okei niin sitten kaikki on okei ja hoitaja on hyvä hoitaja.

Kyllä kaikkien vanhempien tulee tarkasti seurata omia lapsiaan, olivatpa lapset sitten päiväkodeissa tai muissa hoitopaikoissa.

Äänestä

Ei vanhoillislestadiolaisuus tee ihmisestä mitenkään erilaista suhteessa työhönsä, tms. Jos teillä on hyviä kokemuksia vl-ihmisestä lastenhoitajana, niin totta ihmeessä pidätte hänet.

Jopa vl-papit tekevät yhteistyötä sujuvaa naispappien kanssa, vaikka he itse uskovatkin että saarnatehtävä kuuluu vain miehille. Siinä, jos missä luulisi että uskonvakaumus ajaisi työpaikkamoraalin edelle, mutta vl näyttää suhtautuvan työhön työnä.

En veisi omia lapsiani vl-seuroihin, mutta uskaltaisin kyllä antaa heidät muutoin luotettavanoloisen vl:n hoidettaviksi.

Älä siis suotta pelkää. Ei vanhoillislestadiolaisuus tartu. Se on ennemminkin syntymävamma.

Äänestä

Meitä on opetettu, että kaikki työ tehdään Jumalalle. Laatu tulisi siis olla sen mukaista. Aina näin ei kuitenkaan ole. On selvää, että joukossamme on niin hyviä kuin huonoja työntekijöitä.

Siitä voit olla melko varma, että työntekijäsi on tottunut lapsiin, ja osaa toimia heidän kanssaan. Siitä voit olla melkein yhtä varma, että hän ei tule krapulassa töihin, vähillä yöunilla kylläkin.
Siitä voit olla myös varma, ettei hän ala saarnaamaan lapsille eikä teille. Meitä on rohkaistu olemaan "valona ja suolana maailmassa" ja yleisin tulkinta siitä on toimiminen kunniallisesti, siististi ja ahkerasti. Me haluamme ajatella että meistä "näkyy ulospäin Jumalan rauha" joka puhuttelee lähimmäisiä ja "saarnaa parannusta".
Voi olla ettei kaikkien kokemukset lestadiolaisista työntekijöistä ole positiivisia. Me olemme heikkoja ihmisiä. Osaa meistä vaivaa laiskuuden synti. Myös ylpeyden synti on joidenkin ristinä. Olemme usein myös hyvin sisäänpäin lämpiäviä. Tämä voi olla kiusallista työpaikoissa joissa on paljon vl-väkeä ja suhteellisen vähän muita. Oma heikkouteni on huolimattomuus. Lasten kanssa se olisi hyvin vakavaa.

Muutama käytännön huomio: jos lastesi puheeseen tarttuu joitain erikoisia "voimasanoja", ota asia puheeksi työntekijän kanssa. Monet uskovaiset eivät ymmärrä, että kirosana on kirosana vaikka se ei olisikaan kirosana.
Hän ei välttämättä osaa käyttää televisiota ja videoita. Tämä on fakta. Opetin itse kokenutta vl-opettajaa koulussa käyttämään videolaitetta...
Sen sijaan hän VOI ja osaa KÄYTTÄÄ ikkunallista pesukonetta.

Älä saata häntä kiusalliseen tilaisuuteen. Hän ei halua olla paikalla kun alkoholia nautitaan. Hän ei välttämättä nosta edes mehu maljaa. Joillekin meistä se on ns tekemätön paikka.

Älä koskaan yritä käyttää häntä hyväksi esim alihinnoitellulla lisätyöllä, sillä uskovaiset AJATTELEVAT olevansa haluttuja työntekijöitä. Jos suututat hänet, hän lähtee helposti lätkimään.

Äänestä

jos lastenhoitajasi olisi maanantai aamuna väsynyt ja olisi merkit juhlimassa olosta,vetäytyisi olohuoneen sohvaan ja vain näennäisesti olisi lasten hoidossa mukana? Huolesi voisi olla paljon suurempi kuin nyt. Jos vertailukohtana on luotettava, omaa uskoaan korostamaton hoitaja, en epäilisi, kumman valitsisin lapsilleni hoitajaksi. Kertovatko muutkaan työntekijät, mihin uskovat, ovatko herännäisiä, muslimeja, jehovia, ateisteja vai peräti saatanan palvojia. Miksi Vl pitäisi tuoda ensimmäisenä uskonsa esille. Opettele rauhassa tuntemaan lastesi hoitaja ja ennakkoluulosi karisevat todennäköisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskontoaan. kirjoitti:

Meillä on jo jonkin aikaa ollut nuori vl-nainen hoitamassa lapsiamme. Vaikka epäilimme aluksi häntä eriskummallisen ja julman uskontonsa tyrkyttämisestä lapsillemme, emme ole havainnet mitään sellaista (vielä).

Millaisia ovat muiden kokemukset, että uskaltaako häntä pitää jatkossa? Onko joitain vakavia ongelmia tiedossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu