Olen lähdössä ensimmäistä kertaa ulkomaille kauemmaksi kuin Viroon.. Eli Budapestiin olisin aikeissa suunnata. Tulen hulluksi nettiviidakon kanssa; mitä enemmän infoa surffaan, sen enemmän sekaisin menen. En ole koskaan ennen varannut matkaa netissä, joten lähinnä olen nyt selannut eri hotelleja E-Bookersilla ja Travellinkilla. Hotellivaihtoehtoja on kuitenkin satoja. Jos osaisin valita hotellin, pystyisin tekemään paremmin hintavertailua. Haluaisin keskitason hotellin suhteellisen keskustasta, muttei millään pilviä hipovalla hinnalla. Kuulostaako liian vaikealta tavoitteelta? Tiedän kulkuyhteyksien olevan hyvät, joten jos ottaisi hotellin hieman kauempaa keskustasta, niin minkä? Katsoin em. paikoista lento hotelli -yhdistelmiä ja havaitsin, että niissä hotellit ovat kalliimpia kuin erikseen esim booking.comista varattuina. Mutta vertailu on niin vaikeaa, että löytyisikö joltain yksinkertainen ratkaisu asiaan? :)
Matkalle Budapestiin
8
2620
Vastaukset
Vietimme Budapestissa pitkän viikonlopun syys-lokakuun vaihteessa 2006. Otimme Finskin tarjouslennot ja majoitus löytyi netistä.
http://www.yeego.com/
http://www.yeego.com/hotel.php?h=8856&aff=642251&gclid=CMHwtfPXw5QCFREWQgodkXGqTA
Olimme todella tyytyväisiä majoituksen tasoon ja sijaintiin. Lentokentältä siirryimme majapaikkaamme bussilla metrolla. Muuten liikuimme kaupungissa kävellen pitkiäkin matkoja. Julkinen liikenne on erittäin toimiva. Nähtävää riitti joka päivälle ja säät suosivat.
Jos haluat katsella kuviani ja lukea reissupäiväkirjani, ota yhteyttä.
[email protected]- lomailija
Olimme vaimon kanssa toukokuun viimeisenä vloppuna 07. Hotelli oli jonkun matkaa keskustasta ja tois puol jokkee,mutta ihan kävelymatkanpäässä kumminkin. Tosin ratikka sahas hotellin edestä vähä välii, hintaa n 1e suunta..
Ehdotan että otat vähä ulkopuolelta ja ostat ratikka kortin tai irtolippuja.. toisaalta pummilla siel näytti kaikki matkustavan koska leimaus laitteista toimi n 1/10.
Itse tilasin matkan matkapörssiltä. Hinta oli mielestäni edullinen, pe-su hotelli menopaluu 212€/henk.- Tallukka
matkustamaan pummilla. Viikon lippu edullinen. Kaupunki on täynnä tarkastajaia ja olen päivän aikana joutuu yleensä vähintään kerran näyttämään lippua varsinkin metroissa. Sakotkin olen joskus joutunut maksamaan...
- Merja
Vuokraan Budapestin keskuspuiston vieressä sijaitsevaa tilavaa asuntoani hintaan 80 euroa 2 hlö ja useampi 100 euroa max. 5 hlö vuorokausi. Vieraskirjan mukaan palautteet hyvin positiivisia.
- sitten budassa
Hotelli Atlaksessa maksoi 3:n tähden hotellissa 77 e/ 2 henkilöä. Joten ei paljon.
Tosi siisti, ilmastoitu, ravintola, aamiainen yms. Suosittelen! - Szondi
Vuokrattavia asuntoja Budapestissa voi tiedustella 0400-413723
- Szondi
Suosittelen lämpimästi Opasmonikan palveluja. Monika on unkarilainen, työskennellyt vuosia suomalaisten parissa oppaana. Fantastinen, kiva henkilö ja todella ammattitaitoinen. Tunnen hänet jo vuosien takaa joten tiedän mitä suosittelen! (terveisiä Merjalta)
- valtov
Yeegon kautta maksaa n. 73 euroa yö. Hotelli on uusi ja siisti lähellä keskustaa, hyvä aamiainen.
Hinnasta saa 3% bonusta jonka voi käyttää seuraavaan varaukseen. Me olemme käytäneet Yeegoa useilla muillakin kaupunkilomilla.
Kuvia Budapestistä jne.
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75670
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372