Miten menee tilanne jos esim. tapaturmavakuutuksen perusteella saa kertakorvauksen invaliditeetista niin meneekö korvaus suoraan voudille?
Entä kuolemantapauksessa? Jos velallinen kuolee ja hänellä on henkivakuutus niin meneekö vakuutussumma voudille? Ilmeisesti perikunta ei voi ryhtyä pesään koska joutuvat siinä tapauksessa vastuuseen vainajan veloista?
Entä kuolemantapauksessa? Jos velallinen kuolee ja hänellä on henkivakuutus niin meneekö vakuutussumma voudille? Ilmeisesti perikunta ei voi ryhtyä pesään koska joutuvat siinä tapauksessa vastuuseen vainajan veloista?
Vastaukset 17
Vanhimmat
molemmissa tapauksissa menee. Eli kun on ulosottoon joutunut ei koskaan saa pitää tällaisia "ylimääräisiä" korvauksia. Mutta onhan siinä sekin puoli että velka pienenee.
pelkkiä korkoja ja kuluja on varmastikin 100 000 euroa eli rahat menisivät perintämafian Molokin-kitaan. Täytyypä muuttaa vakuutusehtoja, turha noista vakuutustilanteista on sitten mitään maksella.
Tapaturmavakuutus korvauksia ei voi ulosmitata.
Henkivakuutus korvaukset eivät kuulu kuolinpesään, ne maksetaan suoraan omaisille, niitä ei lasketa pesänvarallisuuteen. Ne vain mainitaan perukirjassa.
eli vissiin pakko sitten todeta että laki ei ole kaikille sama...Tosta perintöjutusta en tiedä mutta kyllä ulosoton ollessa päällä kaikki "ylimääräinen raha" menee velkoihin. Ainakin täällä keski-suomessa.
Perinnön ulosmittaus on ihan selvä, mutta Vakuutuskorvauksen kohdalla se ei olekaan ihan selvä. Ulosottokaaresta löytyy mm. nämä säännökset ulosottokiellosta:
2) korvausta, joka suoritetaan kivusta, särystä tai muusta tilapäisestä haitasta, pysyvästä haitasta tai kärsimyksestä taikka sairaanhoitokustannuksista, hautauskustannuksista tai muista henkilövahingosta aiheutuneista kuluista;
Mutta toisaalta asia menee mutkikkaaksi, kun on maksettu kertakorvaus:
Edellä 19 §:n 1 momentin 1–3, 6 ja 7 kohdassa tarkoitetut ulosmittauskiellot ovat voimassa kaksi vuotta varojen haltuun saamisesta, lukuun ottamatta pysyvästä haitasta saatua korvausta, jota koskeva ulosmittauskielto on voimassa pysyvästi. Edellytyksenä kieltojen voimassaololle on, että velallinen on pitänyt varat erillään tai voi esittää niitä koskevan kirjanpidon tai vastaavan selvityksen.
Tämä johtaa siihen, että kun velallinen hankkii näillä varoilla jotain, niin silloin ne ovatkin taas ulosoton piirissä.
"Perinnön ulosmittaus on ihan selvä" ????
Tarkoitin sitä, että jos/kun saa jotain perintöä, oli se sitten rahaa tai arvokasta omaisuutta, niin uo iskee siihen varmasti kiinni. Perinnössä ei ole mitään suojaosuutta, joka olisi jotenkin ulosoton ulottumattomissa.
puhuttiin henkivakuutuksen perusteella maksettavasta korvauksesta perillisille.
Juuri näin kuolleen henkivakuutus ei kuulu, kuolinpesän varallisuuteen ja sitä ei voi silloi ulosmitata.
Missäs laissa tuollainen lukee? Linkkiä kiitos, eikä pelkkää mutua. Käsittääkseni kuolleen henkivakuutus ei ole mitenkään suojattu missään laissa ulosmittaukselta. Mutta jos sinulla on parempaa tietoa, niin laita faktat tänne.
mene suoraan nimetylle edunsaajalle? Esim. jos minulla on kolme lasta ja jos nimeän heidät henkivakuutukseni edunsaajiksi niin eihän varojen kuulukaan mennä kuolinpesän omaisuudeksi, jossa voi olla muitakin jakajia vaikka eivät ole oikeutettuja henkivakuutuksen perusteella maksettavaan korvaukseen koska eivät ole edunsaajia vakuutuskirjassa.
Edellä on kaikki kerrottu, niin kuin se menee.
Jokaisessa henkivakuutuksessa edunsaajaksi on automaattisesti nimetty omaiset, mutta vakuutuksenottaja määrää kuka korvauksen saa, se voi olla vaikka naapurin kissa.
Toki vakuutuksenottaja voi myös määrätä, että henkivakuutus maksetaan hänen kuolinpesäänsä!
Eli ilkivallan takia viety auto korjattavaksi ja otettu kertakorvaus, eli rahat käteen. viekö uo ne ja mistä uo edes saa niistä tietää? niillähän pitäis saada maksettua auton korjaus.
mitään tietoa saakaan.
Periaate on varsin yksinkertainen:
jos edunsaajaa ei nimetty (tietty/tietyt henkilöt), niin menee kuolinpesään ja sieltä sitten maksellaan niitä ulosottojakin - jos vakuutuksenottaja nimeää tietyn henkilön, joka voi olla kuka tahansa, myös perillinen, niin ulosottoja ei tästä tehdä, vaan nämä nimetty henkilö/t saavat korvauksen!
Terveisin
Max, OTM
Vähän vanha topicci, mutta vastaan silti.
Vakuutusyhtiön maksamaa haittarahaa EI voida ulosmitata, mutta jatkuvaluonteinen etuus kuuluu taas ulosoton piiriin.
Vouti otti mun tililtä sinne juuri tulleen haittarahan, joka oli yli 5000€. Raha palasi kiukkuisen yhteydenoton jälkeen tilille seuraavana päivänä. Mitähän lie olisi tapahtunut jos vouti olisi ehtinyt tilittää rahat jo eteenpäin ?
Korvaus on ulosottokelvotonta ei veroja ei voida laskea sossussa/asumistukea määrättäessä tuloksi.Kokenusta on 2 vuotta sitten.Kerta korvaus 55 000€ ulosotossa 12000€ vouti ei voinut ottaa mitään,mutta tottakai maksoin sen pois kuitenkin jotta saa taas luottotiedot:=)Samoin vuokratukli,koska eläkkeellä pysyi ihan samana..sossussa en ole käynyt,mutta kysyin asian.
Vihjeeksi niille jotka saavat suuremman summan tai kuukausittain vammasta rahaa niin EHDOTTOMASTI oma tili niille jotta voidaan osoittaa mistä raha tilillä on.Vaikka säästäisi kaikki siinne ei vouti voi ottaa edes koroista ulosottoa.Tietenkin seuraavana vuotena jos korkotuloja tai osaketuloja jotka tulee tuosta rahasta on veron alaista pääomaverotuksessa eli vero ei mitään.