Mie oon rapu

rapu

Mie oon mies rapu,en oo aivioliitossa,mut
avoliitossa kylläkin.Meilä on yksi tyttö rapu.
Haluaisin mennä vihille puolisoni kanssa mut
hän ei tahdo.Sanoo vain ei se siitä miksikään
muutu.Olen nyt sitten aikain saatossa ajatellut
että olenko vain kotimme lemmikki,työorja,lapsen
kaitsia,sänkykumppani vai halinalle jota
rutistetaan tarpeen vaatiessa.
Vai pitäisikö minun alkaa uudestaan sinkuksi.

5

1366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peltoniemenhintrikka

      tuloo ennen pitkää kuitenkin kuten tilastoista olet itsekin saanut lukea kivojahan ne juhlat on mut elämä itessään pitäs olla se juhla eikä vaan yks päivä.jos liitto jollain taval toimii ei siihen tarvita sormuksia todisteiksi pää asia et rakkautta riittää.mut jos susta tuntuu et olet orja tai lemmikki taitas alkaa ajatella jotain muuta kun avioliittoa katos kerran tääl vaan eletään .kaikkea hyvää sulle.

      • Rapu

        ja kaikkea hyvää sinne päin.


      • ... entäs jos.

        mun mielestä kumminki on sillain sanottaisko turvatonta jos ei oo naimissa, nimittäin niinku taloudellisesti.

        itellä ny semmonen tilanne vähän ikäänkuin. on kämppä tos olemassa, mut en oo ollu siellä oikein minkään vertaa.

        kamoja on siel ns "kämpässä" ja sit tän mun rakkaani talolla kaikkea sen verran että pärjään. ja lisää roudailen vähän väliä.

        no ja mää tänään sanoin hälle viimeks että meneeks hän mun kans naimisiin, niin sanoi että kaikki aikanaan. elikkä on luvannu mennä ja mikseipä meniskin.

        no tietenki on vähän hankala hällä alkaa mua kosimaan noin sinänsä kun mulla ei oo ero entisestäkään selvä alkuunkaan. siis juridisesti.

        kyllä me ollaan ihan hirveen rakastuneita molemmat, eikä enää hurmio-vaiheessa. syventyy tunteet vaan koko aika, vaikka arkikin astunu suhteeseeen, ollaan osattu kinastellakin ja sopia. eikä koko aika nyhjätä kyljessä, mut riittävästi.

        mut sanoin mää hälle että se on sitten kans niin, että kaikkia kamoja en tuo ellei olla siinä vaiheessa sovittu jatkosta kunnolla. enkä varsinkaan osta isoja asioita sinne jossa en virallisesti asu.

        vaikka kuinka rakkautta riittäis ja kaikkea, niin toinenhan voi vaikka potkaista tyhjää ja miten sitten käy, ei muuta kuin lähde mäkeen ja hyvä jos omas tavaras ehdit kerätä ennen perikuntaa?

        juu ja entinen liitto teki monet vuodet kuolemaa, oli täydellinen virhe.
        tykkään tehdä piha ja muita hommia tässä tulevassa kodissani, ei ole patistettu.
        mutta sekin kaikki on vähän.. toisaalta ei tunnu tosiaan turvalliselta vielä kiintyä kaikkeen (vaikka olen kiintynyt jo apua), vaikka rakkautta on että rätisee.


      • SSRI

        kommentistasi. Erittäin tyhjentävästi sanottu, siinä se asia tuli selväksi!


      • SSRI
        SSRI kirjoitti:

        kommentistasi. Erittäin tyhjentävästi sanottu, siinä se asia tuli selväksi!

        -se vastaus oli tarkoitettu Peltoniemenhintrikalle.....meni liian alas näköjään.....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      37
      11675
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      32
      4609
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      249
      2802
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2539
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      99
      1547
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      8
      1005
    7. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      810
    8. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      201
      771
    9. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      698
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      59
      693
    Aihe