Sain seuraavanlaisen silmälasi reseptin, mutta en tiedä mitä tämä käytännössä tarkoittaisi?
Sf 0.00 0.25
Cyl -0.25 -0.50
Ax 20 0
Foria EXO2
Vapaa visus 0.70 0.75
Visus 0.80 0.90
Pd Kau 55/
Kiitos!
Sf 0.00 0.25
Cyl -0.25 -0.50
Ax 20 0
Foria EXO2
Vapaa visus 0.70 0.75
Visus 0.80 0.90
Pd Kau 55/
Kiitos!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainoa miotä tuosta ymmärrän on se, että kyseessä ovat erittäin miedot silmälasit, lähes ikkunalasia. Tuskin kannattaa moisia hommata?
Kiitos, ajattelin josko päänsäryt silti helpottuisi jos hommaisin.
Ymmärtääkseni Sinulla on hajataittoa, kyllä päänsärky häviää silmälaseilla.
Sinulla on pientä hajataittoisuutta, sekä melkoisen paljon ulospäin karsastusta. Lasit auttavat ehdottomasti! Jopa lasienkin kanssa näöntarkkuutesi jää normaalia alhaisemmaksi..
Lasit ovat hyvin miedot eli sinulla on oikeassa silmässä aavistus hajataitteisuutta ja vasemmalla hieman enemmän hajataittoa. Saattaa hyvin olla, että lasien pitämisestä on suurempi vaiva kuin niiden antama hyöty. Sinulla on myös hyvin pienikulmainen piilevä uloskarsastus, joka sekin on niin pieni, että sen korjaamisesta ei taida olla hyötyä. (Tässä siis olen aivan eri mieltä alla vastanneen optikon vastauksen kanssa).
Jos haluat laseja (ns. muotisyyt) pitää tai koit koesankoja kokeillessasi niiden auttavan, niin sitten voit lasit hankkia. Muuten unohtaisin koko lasit.
Mitä tarkoitat sillä, että "lasien pitämisestä on suurempi vaiva kuin niiden antama hyöty"?