Oletko käynyt eläinlääkäril poistattamassa koiran hampaan/joitakin hampaita? Miksi? Voiko koira pureksia luita tai sian korvaa jos käy poistattamassa hampaan tai hampaita? Paljonko maksoi käynti? Viimeeks kun kävin eläinlääkäril koiran kanssa niin se puhui hampaiden poistamista, mutta ei käyty siel sen vuoksi. Ei oo kyl kivan näköistä jos koiral ei oo jotain hammasta suussa. Tarviiko koira sitten hampaan poiston jälkeen jotain kipulääkettä?
hampaiden poistosta
6
6450
Vastaukset
- koirus_-
no ei ole koiralta mutta kissalta poistettu, onpa itsekästä ajatella ettei ole kivan näköistä jos hampaita puuttuu, mieti itse jos hammaskipuisena joutuisit elelemään etkä apua saisi, vanhuskoirat kuulema silmissä nuortuu kun ei tartte kärvistellä hammaskipujensa kanssa. Kipulääkettä annettiin muutama päivä mutta se oli sille kissalle.
- eppulainen
on käyty, ensimmäiseni kanssa koska hammas oli murtunut ja piti poistaa. saatiin eläinlääkärin todistus että on poistettu eikä siten puutos. pennulta taasen poistettiin maito-kulmahampaat uusien tilalta.
hampaiden hoito koirilla on aikas tyyristä, pennun reissu maksoi 130 euroa ja toisella liki 200 mutta siihen tuli antibioottikuuri päälle ja kaksi visiittiä.
kipulääkettä ei tarvita, ja ethän kai tuijottele koirasi suuhun niin paljon että se esteettisessä mielessä haittaa..? shelteillä ainakin sitäpaitsi vanhemmiten alkaa muutenkin putoilla legot suusta, tuolla on yksi lähtenyt jo ja toinen heiluu.- summerwoman_86
ei oo kaikkia hapaita
- summerwoman_86
tarkoitettu poistettaviin hampaisiin?
- eppulainen
summerwoman_86 kirjoitti:
tarkoitettu poistettaviin hampaisiin?
joten kuuri syötiin ennen hampaanpoistoa.
kaikki kulmurit meijä pennulta ku eivät ite tippunee ja uusia pukkas tilalle, ois muute tullu vissii vikapurenta.
ja muutama takahammas jouvuttii poistamaan ku heilu nii pahasti ja oli kippee, joha alako syömine helepottua.. ja mitä tulee tuohon ikävän näköseen, ennemmi mää poistatan muutaman hampaan ku katon koiran olematonta syöntiä hammaskivut takia, se ei oo kivan näköstä.
toisaalta, eipä oo mulla vara valittaa et koiran hampaat ois ikävän näköset jos muutama puuttuu ku omatki hampaat on ku huolettoman halot liiterissä.
me saatii muutamaksi päiväksi särkylääkkeet, hinta hammaskiven poiston kans oli vähä päälle 100e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2132792
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521936Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4481622Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531513Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3671437Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641308Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251286Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141246- 621103
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23958