hei.
mikähän mahtaa olla hätänä kun minulla on n.8 kk ikäinen koira. hänellä on ollu muutaman päivän maha sekaisin eli uloste on löysää. koira oksensi eilen kaksi kertaa ja vinkuu kokoajan ulos kun hätä.
koira ei edes suostu syömään lainkaan.
mikä koirallani voi olla?
voiko olla jokin koirien vatsatauti yms?
koiralla mahatauti
7
3875
Vastaukset
- kokemusta on
Saattaa olla mahatautia. Minulle lääkäri sanoi, että kannattaa rauhotella koiran vatsaa antamalla vain juotavaa, koira ei tietenkään tahdo syödä, kun on paha olo. Anna koiran olla vesilinjalla (minun koirani oksensi kaiken vedenkin, kun oli mahataudissa). Sitten kun pahin aika alkaa olla ohi, voi syöttää todella "limaksi" keitettyä riisiä, vedellä ohennettuna. Ei se ole järin houkuttelevaa, mutta kelpaa kyllä nälkäiselle koiralle. Anna varoen vähän kerrallaan, jos oksentelu on ollut rajua. Tämä riisivellidieetti pitää kestää ainakin 5 päivää, jos on oikein pahasta taudista kyse (koska kun vatsa on ollut kipeä, sinne ei saisi missään tapauksessa antaa mitään kuivamuonaa tai rasvaista ruokaa, koska mahahapot on vähän hakusessa... Raskas ruoka ei sula ja saa koiran olon taas huonoksi). Muistaakseni myös apteekin Osmosal on hyvää myös koiralle (joku joskus minulle mainitsi).
Pikaista paranemista!- kokemusta on
Ai niin, ja kamomillatee on hyvä lääke moneen vaivaan. Sitä voisit myös ujuttaa koiran veden joukkoon, rauhoittaa vatsaa. Minun koirallani on hyvä lääkäri, joka tuota kamomillaa on aina kehunut. Alkava silmätulehduskin lähtee lämpimällä kamomillateellä: pumpuliin teetä ja pyyhitään koiran silmää sisänurkkaa kohti useita kertoja päivässä. Toimii!!
- Eilen käytin
omaa samanikäistä koiraa eläinlääkärissä samojen vaivojen takia.
Sai pahoinvointipiikin ja nesteytystä. Piristyikin ja ruokakin pysyi jo eilen sisällä.
Olen antanut koiran omaa ruokaa veteen liotettuna pieniä määriä kerrallaan. Ei suostunut syömään mitään riisimössöä.
Tänään tuli jo ihan normaalia kakkaa, mutta sitten taas vähän löysääkin.
Jos vaiva pahenee, niin sitten verikokeisiin, että saadaan suljettua muut syyt pois.
Nesteen anto on tärkeintä. Minun koira oksensi myös pelkän veden pois. mutta liotetun ruuan mukana se on nyt saanut nestettäkin.
Käytä lääkärissä jos jatkuu vaan, ettei koira pääse kuivumaan. - S
Kyseessä voi olla myös mahabakteeri, johon nopeasti auttaa Tylosin vatsa-antibiootti. Ei kannata odotella että koira menee tosi huonoon kuntoon, vaan pian lääkäriin! Lääkäri nesteyttää, ja antaa pahoinvointilääkettä, joka auttaa nopeasti. Ruuaksi käy hyvin sulava, esim keitetty kana bataatin kanssa. Jos koira ei juo itse, sitä kannattaa nesteyttää pari päivää ruiskun kanssa osmosal nesteellä ( halvempaa kuin koirien oma suola sokeri tabletit) . Toimi hyvin oman pienen koirani kanssa:)
- 1012
No niin joo eiköhän tuo koira ole aikoja sitten parantunut tai kuollut, kaksi vuotta sitten kun on kirjoitettu juttu...
- moi1897
1012 kirjoitti:
No niin joo eiköhän tuo koira ole aikoja sitten parantunut tai kuollut, kaksi vuotta sitten kun on kirjoitettu juttu...
Eiköhän tuo viesti kuitenkin auta kaikkia, joiden koira on mahataudissa eikä pelkästään aloittajaa...
- Koiran omistaja
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................Meidän koiralla on mahatauti......................................................................................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p545666Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "732782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella182000No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401885Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1601815- 181771
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5152881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy811141Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965