Pieni patti peniksen varressa

huomasin tänään

että kullin varressa on joku finnin tapainen patti. voiko se olla jotain vakavampaakin? siis on se todella pieni patti. ikää 17 vuotta. onkohan se ihan finni vain?

31

43059

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfanhjn

      No tuskinpa tuo nyt mitään vakavampaa on. Kyllä sun nyt ite pitäis sen verran tietää, jos se olisi jotain vakampaakin.

    • ferter

      Monilla miehillä on peniksen varressa ja terskan takana pieniä symmetrisen pyöreitä vaaleita läikkiä, ikään kuin finnejä, peniksen ihon alla. Nämä ovat vain tukkeutuneita talirauhasia, jotka saattavat olla toisilla isompia toisilla pienempiä ja tosilla ne evät sitten näy ollenkaan. Niitä on yleensä paljonkin peniksen varressa, joten älä huolestu vaikka niitä olisikin enemmän, jos kyseessä ovat siis nämä tukkeutuneet talirauhaset. Mitään "hoitoa" niihin ei ole, sillä ne eivät ole mikään sairaus, mutta poistaa ne voidaan esteellisistä syistä hiilidioksidilaaserilla.

      Sen sijaan jos olet ollut sukupuoliyhteydessä ja erityisesti siis suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä voi kyseessä olla sukupuolitauti. Tuolla näpyn kuvailulla on vaikea sanoa oikein mitään, mutta esimerkiksi papilloma viruksen aiheuttama kondylooma (visvasyylä) on yleisin sukupuolitauti, joka on aika herkästi tarttuva. Se näyttää myös hieman edellämainitsemaltani tukkeutununeelta talirauhaselta. Muita "vaihtoehtoja" on tietenkin muun muassa herpes, joka on kuitenkin selvästi harvinaisempi.

      Eli jos olet harrastanut suojaamatonta seksiä, niin on hyvinkin mahdollista että kyseessä on kondylooma. Jos taas seksiä ei ole harrastettu on se todennäköisesti vain tukkeutunut talirauhanen.

    • liinis1

      olen huomannut että minun peniksen varteen on tulut muutama päivä sitten iso patti. voiko se olla jokin tauti?

    • Huolestunut1234

      Voiko penikseni varressa, ihon alla, noin 1 cm halkaisijaltaan oleva näkyvä kova patti, olla kondylooman aiheuttama? Luin kondyloomasta ja miehillä sen pitäisi aiheuttaa iholle ns. kukkakaalimuodostelmia, mutta pattini on ihon alla. Patti ei ole kosketusarka. Epäilen ettei se ole finni, vaikka sellainenkin peniksessäni on joskus ollut, mutta tästä patista ei puristamalla saa mitään ulos? Se on nyt ollut peniksessäni noin 2 vk. Voiko se olla talipallo? Huolestuttaa, ja aion näytättää sen lääkärillä, ellei se pian jo katoa. Ajattelin kuitenkin kysyä, tietäisikö täällä jotain asiasta?

    • tohtori.perhonen

      Finni, verisuoni, sukupuolitaudin aiheuttama epämuodostuma tai syöpä

    • talikystaa

      tukkeutunut talirauhanen eli talikysta. Ne on vaarattomia ja voi käydä poistattamassa jos haluaa. Ne voi joskus kutistua ja välillä ärtyä ja olla suurempia. Vaaleaa nestettäkin voi joistain tulla. Ihan normaalia itellä ollu yks semmonen jo vuoden välillä melkein olematon-näytetty lääkärillä. Poistamista suositeltiin vaan jos ärtyy pahasti tai on "tiellä"

    • pimpsakka

      mullakin on peniksen juuren kohtaalla ollut jjo kauan eikä se ole vaarallinen

    • dfsdfsdf

      asdfsfs

    • ihmettelijä11112

      mullakin on nyt ollu pari päivää peniksen juuressa noin sentin halkaisialtaan oleva patti. Sattuu ihan sairaasti, mutta ei näy päällepäin että olisi mitään ainetta sisällä. En ole ollut tietääkseni ainakaan 2 kk sukupuoliyhteydessä.

      Onko tämä vaarallista?!

      • Jormassa näppyjä

        Mullakin oli joskus. Sattu kanssa ihan vitusti mutta kyllä se finniksi sitten lopulta osoittautu. Suosittelen antaa olla pari päivää ja jos ei lähe nii koitat puristaa pois. Niin mä tein


    • ThePersze

      Ittellä on tossa 3cm palleja ylempänä 2 pattia vierekkäin. Jotka noin 2mm leveitä. Miten noita muka puristaa pois jos ne on sen ihon toisella puolella kiinni

    • dj tuhnu

      Mun peenis turpos ja jäykistys kun naapurin tyttö pieras! onko mul joku tauti?

    • mää

      minulla on ollut iso patti kullin juurella jo parisen viikkoa olen tökkinyt siältä tulee vain verta pieni kova patti nyppylän sissä onko kellään mitään ideaa?
      ps ei tapahdu mitään vaikka kuinka puristaa

      • Jännityskuumotus

        Täälä samat.. Tietoa mikä vois olla? Samat oireet ja sama sijainti


      • Anonyymi

        Samat oireet


    • Rj69

      Itselläni on aivan peniksen juuressa, yläpuolella pikkurillin pään kokoinen patti joka ei ole kipeä mutta häiritsevä kun en tiedä mikä se on. Kenelläkään tietoa mikä se voisi olla? On ihon alla mutta näkyy selvästi päälle lepotilassa

    • Yleensä nuo patit ovat joko finnejä tai tukkeutuneita talirauhasia. Niitä voi yrittää puristaa ja kun saa patin aukeamaa ja tali puristetaan ulos täytyy tuo ihovaurio puhdistaa huolellisesti haavanhoitoaineella.

      • Rj69

        Okei kiitos avusta :)


    • eqeqe

      Ap, ei siinä mitään muuta oo ku et sun muna putoo

    • mustakalu

      Kohta kalusi muuttuu mustaksi ja putoaa kokonaan pois häh häh se onkin sinulle oikein

    • huolestunutpoeka

      Olen 16 vuotias penikseni varressa pikkurillinpään kokoinen kova patti ihon alla, ei käy kipeää kun koskee, huomasin sen masturboinnin yhteydessä 2 päivää sitten. Huolestuttaa että mikä se on voiko joku kertoa.

    • Hytystelijä

      Hyttynen imi sun munaa

    • Mullonpenis

      Yoo meikäl on kyrvän juures patti mut onko sillä nyt väliä vaikka oliski mikä lie saatanan ebola ylpeydellä sen voin jakaakki, btw koitin puristaa pois ja jumalauta et sattu mä en enää koskaa lue täält ohjweita mihkää

    • Anonyymi

      Itselläni peniksen esinahassa on vähän ismopi kuin syhlä nii sellanen patti ollut jo 1kk ellei 2kk ja ei ole muuttunut miksikään ja se on kova mutta siihen ei satu enkä tunne sitä, niin onko tämä vakavaa vai onko se vain tulehtunut tallirauhanen koska se on tallirauhasten kohdalla

    • Anonyymi

      Mulla kans mut miten sen saa pois

    • Anonyymi

      Mitä jos siihen sattuu? Huomasin parin n. 5pv sit ja olen huolissani siitä.

    • Anonyymi

      Patti kivekses?

    • Anonyymi

      Huomasin tossa viikon alussa että kullin nahassa on tommonen pieni punainen patti ja se on kivuton.En tiiä voisiko olla finni vai joku muu oisko kellää tietoa?

      • Anonyymi

        Lakkaa ajamasta kullikarvoja eläkä runkuta jos on terävät kynnet. Sisäänkasvanut karva se on.


    • Anonyymi

      Katkaset kyrvän juuresta saakka kirveellä. Tämän jälkeen laitat siihen etikkaa ja suolaa niin paranee.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6902
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3787
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2605
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      285
      2491
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1906
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      134
      1395
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1316
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe