apua kaipailen

ev._

Voisiko joku auttaa. poikakaverini muutti uuteen vuokra-asunttoon ja hän saa täydet opintotuet. Asunnon vuokra on 410e. Vietän paljon aikaa poikakaverini luona, vaikka virallisesti asun kotona. Jos laittaisin kirjat samaan asuntoon millaista tukea minä saisin, entä millaista poikakaverini? laskeeko hänen tukensa? molemmat opiskelevat ammattikorkeakoulussa. Kelan opintotuki laskurin mukaan saisin sen täydet 460,61.. saisinko muka niin paljon ja poikakaverini myös? millista tukea siis avoparit saavat? ja eikä asunnon vuokra hinta vaikuta myös tukiin, ja tämän asunnon vuokra on vain 410e.
Voisiko joku viisaampi auttaa..

4

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgjhgjhg

      Tuet ei voi olla enemmän kuin vuokran määrä.
      Kumpikin saa asumislisän puolikkaasta vuokrasta.

      Hänen asumislisätuki tietty laskee, koska sinä
      maksat myös kuluista oman osuutes.

      • ev._

        mutta siis lakurin mukaan opintorahaa saisin 259.01 ja asumislisää 201.60 eli yht. 460.61.. eikös se ole maksimituet? vai?
        mutta tämä asumislisähän ei ole yli puolia vuokrasta.. eli molemmat saisivat sen verran asumislisää? ja opintorahahan pysyy samana.. niin eikö siis molemmat saisi tuon 460,61?


      • ev._
        ev._ kirjoitti:

        mutta siis lakurin mukaan opintorahaa saisin 259.01 ja asumislisää 201.60 eli yht. 460.61.. eikös se ole maksimituet? vai?
        mutta tämä asumislisähän ei ole yli puolia vuokrasta.. eli molemmat saisivat sen verran asumislisää? ja opintorahahan pysyy samana.. niin eikö siis molemmat saisi tuon 460,61?

        ei ku siis joo saan asumislisä puolikkaasta vuokmrasta eli 16400 ja opintoraha pysyy samana eli yhteensä 423,01 eli laskee jonkun verran..


      • tämän tiedon valossa
        ev._ kirjoitti:

        ei ku siis joo saan asumislisä puolikkaasta vuokmrasta eli 16400 ja opintoraha pysyy samana eli yhteensä 423,01 eli laskee jonkun verran..

        Korkein asumislisä on 201,60 e, jota saa kun vuokra on vähintään 252,00 e (eli asumislisä yleisen vuokratuen mukaan 80 %).
        nyt kun poikakaverisi on saanut 410,00 €:n vuokrasta asumislisän ja omavastuu on ollut siis 208,40 e.
        niin nyt te saatte molemmat asumislisän suhteessa maksamaanne vuokraan.
        eli jos teette yhteisen vuokrasopimuksen tai kumpikin erikseen samaan asuntoon, (missä määritellään käytössä olevat asuinneliöt) niin kun on fifty-fifty,
        poikakaverisi saa tietty 205,00 €:sta asumislisän, mikä on siis 164,00 €
        ja sinä ihan samoin.

        Jos vuokrasopimus on poikakaverisi nimissä, et tule saamaankaan mitään, koska kun asumislisää haetaan, pitää olla liitteenä vuokrasopimus.

        Muuten olisi helpompaa kun poikakaverisi maksaisi vuokran niinkun tähänkin asti ja saisi asumislisän. ja jakaisitte ne keskenänne.
        mutta siinä häviää toista sataa euroa verrattuna siihen että kumpikin hakee sitä erikseen.

        eli molemmat tekevät vuokrasopimuksen samaan asuntoon, minkä vie asumislisähakemuksen (olosuhdemuutosilmoituksen) liitteenä kelaan.
        molemmat tulette saamaan asumislisää (sen tiedon valossa mikä minulla on) 205,00 €:n vuokrasta mikä on yllämainittu

        Muuten molemmilla pitäisi tämän tiedon valossa olla muut maximituet.(opintoraha -laina)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1957
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1685
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1312
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1139
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1015
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      918
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      903
    Aihe