Mitä leikekirjaan?

Tiinulii

...siis ystäväni täyttää syksyllä 30v ja ajattelin
lahjaksi jonkunlaista "leikekirjaa" hänestä.
Nyt on kasassa nippu valokuvia ja niihin meinasin kehittää kuvatekstejä, ajatuksena oli myös laittaa eräät laulunsanat jota lapsena rallatteli ja ruokaohjeet lempiruoista.
Mutta mitä muuta???Otetaan vastaan hyviä vinkkejä!!!(Kirjasessa jota ajattelin on 30 sivua, joten materiaalia kuluu...)

4

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tein

      omalle miehelle kanssa leikekirjan, kun täytti 30v.

      Laitoin sinne valokuvia hänen elämänsä varrelta, runon ja lehdistä leikattuja "otsikoita", jotka sopivat häneen. Lisäksi yhden sarjakuvan, joka kuvasi häntä hyvin. Myös miehen äidiltä sain hänen lapsena tehtyjä piirroksia muutaman. Lisäksi askartelin muutamalle sivulle pienen "taskun", jonne laitoin esim. lahjakortin makuuniin.

      Tein aika väljän tästä leikekirjasta, en tupannut sivuja kovin täyteen materiaalia, koska sivuja oli siinäkin reilu 40.. Eli yhdellä sivulla oli yksi "juttu" ja siihen tarvittaessa sopiva teksti.

      Mieheni piti aika isot juhlat kavereiden kesken, joten jätin myös kirjan loppuun tyhjiä sivuja, jonne nämä kaverit pystyivät kirjoittamaan onnittelut ja terveiset.

      Tässä nyt jotain. Onhan se tietenkin eri asia tehdä ystävälle kuin puolisolleen, mutta toivottavasti tässä vähän vinkkiä oli :)

      • Tiinulii

        loppuun voisikin jättää muutaman tyhjän sivun "vieraskirjaa" varten ja lahjakortti ideakin laitetaan muhimaan...
        Kiitos kaunis vinkeistä!


      • waesrt
        Tiinulii kirjoitti:

        loppuun voisikin jättää muutaman tyhjän sivun "vieraskirjaa" varten ja lahjakortti ideakin laitetaan muhimaan...
        Kiitos kaunis vinkeistä!

        syntymäpäivän kuumimmat puheenaiheet/uutiset maailmalla, sää ja nuoruusvuosien pinnalla olleet muotivillitykset?


    • Tiinulii

      antamaan vinkkejä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      277
      2498
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1344
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      82
      1120
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1022
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      917
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      870
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe