Pitääkö kihlasormuksen olla aivan sileä? Näin kerran aivan ihanan kultaisen, sileän sormuksen, johon oli upotettu timantti ja sanoin kullalleni haluavani sellaisen kun menemme kihloihin, mutta sitten meitä alkoi mietityttää että pitäisikö sormuksen olla aivan sileä? Tietystihän sormus voi olla millainen vain, mutta millainen on "virallinen" kihlasormus meillä suomessa?
Kihlasormuksista
Marjaliisa
114764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vai surmusta haet, me ei oltu sekunttiakaan kihloissa (keskenämme) ja kun pappi sanoi aamensa niin muutama päivä sen jälkeen laitoin sormukseni kaappiin, kun työ hommat sen pitämisen esti, ja kaapissa se on ollut eikä taitaisi sormeenikaan sopia,ja enskuussa vietämme 34 vuotis hääpäiväämme sillä me mentii keskenämme avioon emmekä minkään sormusten kanssa/takia, mut toki vaimo kyllä pitää kahta ja leveää sormusta.
Ensin H.H:lle: pari on kihloissa silloin, kun on päättänyt menevänsä naimisiin eli jokainen pari on kihloissa ainakin sen viikon, kun avioliiton esteitä tutkitaan. Siihen ei sormuksia tarvita, kyse on sopimuksesta.
Marjaliisa: hanki/hankkikaa toki millainen sormus huvittaa, ei "virallista" sormusta olekaan. Kihlaus on lupaus avioliitosta ja sormus on sitten sormus, sitä käytetään merkkinä kihlauksesta, mutta sormuksella sinällään ei ole merkitystä.
Muista sitten, että jos kihlasormus on kovin erikoinen, siihen sopivan vihkisormuksen löytäminen voi olla hankalaa (jos vihkisormuksenkin haluat).
kun sanoimme aikaisemmista kihlauksistamme viisastuneina että enään emme KOSKAAN mene kumpikaan kihloihin, emme sala eikä "julkisiin" vaan silloin kun yhteen mennään ni heti avioon, ihan tarpeeksi on nyky pareja kasvattamassa avioero tilastoja ja itse emme halua olla heidän mukana.
Lain mukaan kaksi henkilöä, jotka ovat sopineet menevänsä naimisiin, ovat kihlautuneet. Eikös esteiden tutkintaa pyydettäessäkin lomakkeessa kysytä kihlaparin nimiä?
Emma on aivan oikeassa...jollet muuten usko niin katso lause vaikka lakikirjasta.
Eli sinä päivänä kun päätitte hääpäivästä menitte kihloihin
Hei vaan kaikille!
Itse olen kihlattuni hankkinut esteettömyystodistuksen maistraatista hiljattain ja häitäkin juhlitaan tulevana perjantaina (26.9.2003).
Lain mukaan virallinen kihlausaika on viikko, jonka aikana estettömyys tutkitaan. Estettömyystutkinta jätetään maistraatille tai seurakunnalle. Lomakkeessa, joka täytetään kysytään henkilötiedot, edelliset avioliitot yms. Ja molempien alllekirjoitukset sekä henkilöllisyyspaperit tuli näyttää. Suomessa ei siis ole mahdollista avioitua ilman virallista kihlausaikaa.
sanokoot laki/lait vaikka mitä mut kun päätimme avioon menosta niin eipä siinä mitään lakikirjoja luettu, voihan ne muodollisesti vaikka sanoa että kihloissa oltiin vaik ei oltukkaan, älkää hyvät nuoret tehkö asioita liian monimutkaisiksi, menkää avioon ja rakastakaa toisianne kyllä tämä elo on mahtavaa kun minäkin olen nukkunut jo kohta kymmen vuotta mummon vieressä kun pojallamme on kolme ihanaa tyttöä, papan kullanmurua.
Kihlasormus voi olla minkalainen vain, itselläni on timanttisormus. Kihlasormus symbolisoi kihlausta ja suhdettanne, ei sormusten tarvitse olla samanlaiset.
kihlat voivat olla millaiset vain.minulla on sileä
n.2,5mm.eli aika ohut
Voithan ostaa millaisen itse haluat.. voihan vihkisormus olla sitten esim. kapeempi tms. kuka sen sanoo, että vihkisormus on pakko olla näyttävä, hieno, paksu ja monta monta timanttia.. tykkään itse Kalevala Korun kihla- ja vihkisormusmallistosta... voithan käydä vielä sielläkin katselemassa... www.kalevalakoru.fi =)
Mielestäni on hyvä ottaa huomioon myös tuleva vihkisormus, kun katselee kihlasormuksia. Me ostimme sileät, joiden kanssa löytyi sitten myöhemmin hyvin yhteensopivat vihkisormukset.