Mikä Mersussa maksaa?

Kaikkihan tietävät, että Mersu on Suomessa täysin ylihintainen. Otan esimerkkinä C-sarjan sedanin, lähtöhinta 41000 Euroa. Samalla hinnalla saa monen muun merkin vastaavan kokoluokan huippumallin. Jos Veholla repäisee tähden pois keulasta niin montako tuhatta hinta putoaa? Eihän se ole enää mersu kun ei ole tähteäkään. Taitaa olla se kuuluisa "Mersu-vero", eli jos haluaa ostaa mersun niin valtio rankaisee siitä vähintään kymppitonnilla.
91914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vai tälläisillä nyt pikku päätäsi vaivaat,viimeksi tuollaisilla=

http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=583&posting=22000000001178463


No, vastauksena pähkäilyysi=ne monenkaan vastaavanhintaiset "huippumallit" ei tosiaankaan yllä edes perus-C;n tasolle monellakaan sektorilla.Tuollaista pähkäilyä ja asiantuntemattomuutta ei voi esittää kuin henkilö joka ei ole C;tä koskaan "maistamaan" päässyt, eli juuri joku Tojotisti tai vastaava.

Äänestä

Viime kesänä keskustelin saksalaisen E-mersulla ajavan kaverin kanssa. Ensin hän hämmästeli suomalaisten käytettyjen hintoja. Mutta mikä pudotti hänet totaalisesti oli uusien hinnat. Saksassa Mercedes-Benzin kanssa samanhintaiset BMW ja Saab olivatkin Suomessa 10 000 ja 20 000 euroa halvempia. Ja mikä ihmeellisintä kaikkia niitä myytiin samasta myymälästä. Itse sanoi ajelevansa mersulla koska jälleenmyyntiarvo Saksassa on noita muita edellämainittuja parempi.

Äänestä
  • "...koska jälleenmyyntiarvo Saksassa on noita muita edellämainittuja parempi."

    Käsittääkseni sama pätee Suomessa. Oleellinen
    asia puhuttaessa MB:n kalleudesta.

    Äänestä

  • Juu, mutta esim.USA;ssa halvin MB uutena kalliimpi esim.kuin yksikään kallein USA-auto.
    Eikä muuten ole vastaava Bemari samanhintainen Saksanmaallakaan, ero ei niin iso kuin Suomessa, mutta kyllä Mersu joka luokassa rahtusen kalliimpi on.
    Saabien hinnoista en tiedä, mutta sitä pidetään(tai ainakin pidettiin)ns.uniikkiautona.

    Äänestä

  • e-mersuilija kirjoitti:

    "...koska jälleenmyyntiarvo Saksassa on noita muita edellämainittuja parempi."

    Käsittääkseni sama pätee Suomessa. Oleellinen
    asia puhuttaessa MB:n kalleudesta.

    Olisikos jossain laskelmaa esim kuinka monta euroa uuden E200:n ja vaikkapa Saab 9-5:n hinta putoaa kolmessa vuodessa?

    Äänestä

  • Tepa kirjoitti:

    Olisikos jossain laskelmaa esim kuinka monta euroa uuden E200:n ja vaikkapa Saab 9-5:n hinta putoaa kolmessa vuodessa?

    Pieni laskelma:

    Tuulilasi, uusien hinnat:
    MB E220 diesel 59 000 e
    E200 diesel sedan 54 500 e
    Saab 9-5 Aero 52 500 e
    9-5 sedan 37 900 e

    Nettiauto, käytetyt
    MB E200 diesel, ajettu 327 000, hinta 29 900 e, pudotus nykyarvosta 24 600 euroa.
    MB E220 diesel, ajettu 79 000, hinta 41 900 e, pudotus nykyarvosta 17 100 euroa.
    Saab 9-5 aero    ajettu 76 500, hinta 36 500 e, pudotus nykyhinnasta 16 000 euroa.
    Saab 9-5 sedan, ajettu 324 000, hinta 18 550 e pudotus nykyhinnasta 19 000 euroa.

    Äänestä

Saksassa Mersujen hinnat on aivan siedettävällä tasolla.

Esimerkiksi C 220 sport coupe maksaa Saksassa vain 30 000€, kun Suomessa taas se maksaa 44 000€

Eli suomen verotuskäytäntö nostaa hinnat meidän tavallisten palkalaisten ulottumattomiin.

Äänestä

Asiaa voisi lähestyä myös toiselta kantilta: Miksi muiden merkkien menekki tyrehtyisi, jos niiden hinnat olisivat samaa tasoa kuin mersun? Eikös niistäkin raha kelpaisi myyjälle?

C-mersu hyvinvarusteltuna voi maksaa yli 70000 euroa. Miksi muut eivät myy omien merkkiensä huippumalleja samalla hinnalla? Miksi he tyytyvät jopa 30000 euroa pienempään hintaan autoa kohti kuin mersun myyjät?

Tähtien repiminen Vehossa ei kannattaisi, koska uudessa autossa hyvin monessa osassa on se tähti-logo. Eli luultavasti hinta vaan nousisi, jos pitäisi kaikki tähdet poistaa...

Äänestä

Koska Suomessa veronmaksajat maksavat merkittävän osan
taksiautojen hinnoista, niin merkittävän, että taksimiesten
kalustovaihdot ovat taksareille melkein ilmaisia, on Veholla
kaupankäynti taattua ja hinnat voidaan pitää kohtuuttomina.

Muuten Suomen autoverotus ei selitä sitä, että esimerkiksi
Saabin ja Mersun hinnat ovat täysin erilaisia, vaikka Saksassa
ne ovat samaa tasoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J.R kirjoitti:

Kaikkihan tietävät, että Mersu on Suomessa täysin ylihintainen. Otan esimerkkinä C-sarjan sedanin, lähtöhinta 41000 Euroa. Samalla hinnalla saa monen muun merkin vastaavan kokoluokan huippumallin. Jos Veholla repäisee tähden pois keulasta niin montako tuhatta hinta putoaa? Eihän se ole enää mersu kun ei ole tähteäkään. Taitaa olla se kuuluisa "Mersu-vero", eli jos haluaa ostaa mersun niin valtio rankaisee siitä vähintään kymppitonnilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu