elokuun alusta kuluttajille 9%, eikö kukaan mahda upporikkaalle Fortumille mitään?
Sähkön hinta
se nousee
201410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vesipatterit ja maalämpö tilalle.
Esim, jos käyttökerroin on 4
Suora sähkö 1 kWh on 11 snt ja maalämmöllä
se on 2,75 snt/kWh !!!!
Yksinkertaista!
Saa aloittaa kinaamisen ;-) muahahhaaa
Moi.
Paljon oli perustamis kustannukset maalämmössä.?(20000e? ja riippuu rakennuspaikasta, pienelle tontille täytyy porata reikä maahan.
Pattereihin meni rakennus vaiheessa noin 3000e.
Minä lämmitän 140m2 pattereillä ja muutamalla motilla halkoja ja koko talon käyttö- ja lämmitys sähkö 9300kvH/vuosi ja meillä on sähkökiuas( 5 henkinen perhe).Eikä meillä palella talvella ja valoja aina päällä jossain,sisällä lämpö noin 22 astetta talvella. Talo itä-suomessa.
Maalämpö ei maksa takaisin itseään ihmisen eliniän aikana.
Joidenkin sitä on vaan vaikea ymmärtää. Mutta jos itse olisin sijoittanut 20ke johonkin, niin ehkä sitä sokeasti uskoisi siihen.
Moi.
Hyvin sanottu ja ei se aina jää etes siihen 20tuhanteen euroon.
Rakennettiin kaverin kanssa talot yhtäaikaa vuonna 2004 ja hänellä on maalämpö, vertasimme sähkön kulutuksia 1 vuoden asumisen jälkeen. Meillä on suunnilleen saman kokoiset talot ja hänellä oli kulunut sähköä pelkästään yli 7000kwh pelkän maalämpö pumpun pyöritykseen(pumpussa oma kwh mittari) ja siihen päälle vielä muu sähkön käyttö.Minulla meni eka vuonnakin vaan se alle 10000kwh kaiken kaikkiaan.
Mikäli lämmitykseen menevä kwh määrä on esim 20000kwh, niin pellettiin verrattuna maalämpö maksaa itsensa takaisin ~65vuodessa.
Ne on tosi kalliita nykyään. Ne saattaa maksaa 35 tuhattakin, tai enemmänkin. Takaisimaksuaika voi olla jopa 70 vuotta, tai enemmänkin. Se on aika paljon.
tyhmä, laskutaidoton ja vielä kaiken kukkuraksi huono ennustaja (sekä haluan kinata), niin laitoin muutama vuosi sitten kaapelinperhanat laattaan. Kustannus n. 20 €/kerrosneliö sis. lämmityskaapelin, termarit, syöttöpiuhan ja alvin. Työn tein itse. Kun tilojen ja vedenlämmityksen osuus on n. 10.000 kWh/vuosi ja vastaava kulutus maalämmöllä olisi ehkä n. 3.000 kWh, niin erotukseksi tulee 7.000 kWh ja rahana n. 700 €/v. Investoinnissa gäppiä maalämpöön tuli n. 15 k€ (siis tiedustelin ystävällisesti parilta ml-myyjältä hintoja).
minä kun olen vielä sinuakin tyhmempi, niin kerrotko paljon oli eroa tuon sähköisen lattialämmityksen ja vesikiertoisen välillä. eli vesikiertoisessa putket, tukit, termarit yms.
halvalla?? Kerro heti jos on tietoa etten maksa turhaan kun sain tarjouksen ja halvin on 40ke!
se nyt selvinnyt jo siinä vaiheessa kun pelletin hinta lähti jyrkkään nousuun vaikka oli juuri vakuuteltua että hinta pysyy vakaana?
Muutenkin niiden tuhkien kanssa turaaminen ei vaan ole tätä päivää.
Pienin talo missä tiedän olevan ML on nyt 140 m2. Juuri valmistumassa. Se oli heille kuulemma "ainut järkevä vaihtoehto". En tiedä mitä he valinnoissaan painottivat. Varmaan helppoutta ja edullisuutta, eli puut ja pelletit oli pois harkinnasta. Kaukolämpöö ei tarjolla. Varaaja ja vastukset siis on jokatapauksessa, mutta ottivat vielä lisävarusteeksi maalämmön. Taitaa olla jotain sisäpiirintietoa sähkönhinnasta?!
tarvita että tietää sähkön hinnan nousevan tulevaisuudessa.
Se on kova paikka sähkölämmittäjälle jos joku kehtaa veikata moisia, siksi pitää omaa mieltään rauhoittaakseen koittaa mollata toisten valintoja viimeiseen asti.
Tässä faktaa energian hinnan noususta. Aika vähän on pelletti noussut suhteessa öljyyn ja sähköön.
http://pellettienergia.fi/ladattavat/Energian_hintakehitys.gif
Se on totta että tuhkan kanssa joutuu pelaamaan, mutta itselläni on poltin öljykattilassa jossa ei siis ole suurta tuhkatilaa.
Pellettikattilassa on pysty konvektiot ja pikanuohous. Eli tuhka-ralli pienenee todella paljon.
ei käytännössä yllä 4:ään jää
kesällä 2,5:een kun tehdään vain käyttövettä
ja lämmityskaudellakin pääsee nipinnapin 3:seen
joten kunhan sähkömarkkinat yhtyvät keskieurooppalaisten kanssa tulee maalämmöstäkin suht kallis tapa lämmittää. 1 kWh tulee maksamaan muutaman vuoden kuluttua 20 - 30 centtiä.
Mulla menee 180 neliön tlossa kaikkeen sähköön 6400 kWh!!! Takassa paistellaan makkaraa.
Naapurilla samankokoinen talo. Maalämpö maksoi 32500€ ja kuluttaakin yli paljon meidän.
Takaisin maksuaikakin yli varmatikin 30 vuotta!!!
talvisin 15c ja naapurilla 23.
Niin ja naapurin talo taitaa olla reippaasti yli 400m2.
Ja Nordpool vetää jo paksumpia piuhoja eurooppaan. Tarkoituksena on tietenkin tuplata pohjoismainen hintataso lämpimämpien maiden tasolle. Helppohan siellä Saksassa on vähästä sähköstä maksaa kun on rahaa eikä tarvitse lämmittää.
Lämpenisi nyt vaan nopeasti tämä suomalainenkin ilmasto.
Nordpool ei kyllä rakenna yhtään mitään.
Keskieuroopassa on kalliimpaa sähköä, mutta yllätys yllätys, veroton hinta ei ole sen kalliimpi kuin pohjoisessakaan. Ssähkön tuottaja ei saa siellä yhtään sen enempää kuin täälläkkään. Korkea kuluttajahinta tehdään veroilla.
Tuo euroopan yhteisistä hinnoista puhuminen on pelkkää kuluttuja vedätystä. Noilla puheilla valmistellaan vain kuluttajia siihen että he hyväksyvät helpommin sähkön hinnan korotukset. Fortumin tuloksestahan sen näkee että kate kasvaa koko ajan.
"Keskieuroopassa on kalliimpaa sähköä, mutta yllätys yllätys, veroton hinta ei ole sen kalliimpi kuin pohjoisessakaan."
Aika outoa toimia verollisilla hinnoilla ja että verottomat hinnat ovat samat pohjoisessa ja etelässä, aika uskomatointa. Millä painotuksella eri maiden verotukset lisätään verottomaan hintaan esimerkiksi euroopan ja pohjoismaiden tasolla? Summautuvatko eri maiden verotukset sähkön siirtyessä rajojen yli?
Sille taloussähkön osuudelle mitään, vaikka olisi minkälaiset Georofiitin(vai mikä se oli ) pumput pörisemässä!
Eli myös "maahisten" sähkölasku nousee(ellei sitten löydy pumppua joka käyttää noita kodinkoneita yms härpäkkeitä!!)