Hei!
Olen todellakin tehnyt virheen ja kaikki tähän liittyvä ahdistaa oikeastaan kyllä kaikki työ sillä pelkään mokaavani.
Olen amiksessa ja nyt menossa toiselle luokalle eli vuosi takana päin. Opiskelu on ihan mukavaa kun on todella ihana luokka ja kíinnostava ala, mutta työssäoppimiset on aivan järkyttävän ahdistavia. Eli siis kyllä tätä voisin opiskella, mutta en halua valmistua ammattiin. Opiskelen parturi-kampaajaksi ja siinä on paljon hyödyllistä tietoa vaikka vain ihan itselle. Haluan opiskella ja oppia tätä lisää, mutta en missään nimessä ottaa vastuuta kenenkään hiuksista sillä saatan pilata ne.
Keskiarvolla joka oli ysiltä lähdettäessä olisi mennyt hyväänkiin lukioon, mutta omalla kohdalla se menisi hukkkaan sillä en halua olla korkeastikoulutettu vaikka haave ammatti on aina ollut eläinlääkäri, mutta se vaatiin niin paljon opiskelua, että valmistuisin vasta 30-vuotiaana ja sitä ennen pitäisi elää jotenkin.
Ongelma on, että en tiedä mikä haluan olla? Haluan olla työssä missä päivät menee samanlailla, että menen töihin eikä siellä tapahtu mitään vaativaa. Haluaisin olla vaikka kaupankassa jos en pilaisi siinäkin jotain. Minulle raha ei ole se tärkein peruste siinä mitä haluan tehdä vaan mukava työ johan voi lähteä hyvällä mielellä eikä näin, että taas pakko mennä sinne kuinka jaksan.
Pelkään, että motivaatio tuossa mitä opiskelen loppuu sillä käyn sitä vain sen vuoksi että se on mielenkiintoista ja äiti on ylpeä minusta. Onhan minulla pari vuotta vielä aikaa miettiä mitä haluan vaikka tarkemmin ajateltuna haluaisin maatalouskouluun,, mutta sellaista vaihtoehtoa en edes tiennyt ysillä. Mutta sekin olisi vain mukavaa opiskelua enkä haluaisi valmistua laisinkaan ja mennä töihin sillä on mukava sanoa olevan opiskelia eikä tiedä vielä kaikkea.
Olen todellakin hukassa!
Kannattaako minun "tuhlata" vielä pari vuotta tähän alaan mikä nyt on vai hakea muualle? En kyllä tiedä mikä se toinen olisi kuin tuo maataloustutkinto. Siitä sitten unelmana oma tila ja lehmiä , ja saisi olla omana pomona, mutta eipä se varmaan enää kannata Suomessa sillä nytkin tiloilla on ongelmia. Eikä maatiloja perusteta , ne menee suvussa. Ja asun kaupungissa, eikä suvussa lehmiä ole.
Kaikki ajatukset vain pyörii päässä ja haluaisin oikeastaan olla taas yläasteella jossa ei ole vielä mitään murheita tulevasta ja saa olla lapsi.
Väärä ammatinvalinta!
7
1480
Vastaukset
- uduudud
Oman maatilan pitäminen se vasta raskasta on. Suosittelen kyllä lämpimästi maatilakoulun käymistä jos ala alkuunkaan kiinnostaa, eihän ainoa vaihtoehto ole valmistuneena perustaa omaa tilaa? Monilla tiloilla tarvitaan esim. lomittajia ja muutenkin työvoimaa, ja yleensä maanviljelijät ovat kohtuullisen rentoa porukkaa (tietysti riippuu ihmisestä), jotka monesti vielä koulutuksenkin jälkeen neuvovat miten "omalla tilalla" hoidetaan mitkäkin työt.
Ei kannata vastentahtoisesti yrittää valmistua ammattiin jota ei halua ikinä tehdä :) - .....................
Että olet vasta toista vuotta alaa opiskelemassa - tottakai olet epävarma. Mutta vuosien saatossa saat kokemusta ja kertytät taitoa ja opit harjoittelussa ym. Ihan rohkeasti nyt vaan harjoittelet ja haet kokemuksia ja saat sitä lisävarmuutta.
Itselleni tuo oli tuttu tilanne. Itse opiskelen korkeamalla asteella kohta neljättä vuotta ja vieläkin nousee epävarmuus, kun ajattelee vastuuta mitä työhön liittyy. Mutta kokemuksia kartuttamalla se siitä lutviintuu.
Ja usko pois; Kyllä parturinakin ne päivät tuntuu pian menevän samalla tavalla; tuotteiden sijasta liukuhihnalla kulkee ihmisten pehkoja. :) Ja jos se on mielenkiintoista niin älä nyt hylkää asiaa.
Mutta tärkeintä; Älä ihmeessä stressaa tuollaisesta asiasta! Vaikka kävisit koko linjan läpi ja tekisit parturintöitä keski-ikäiseksi, niin silloinkin voit kouluttautua uudelleen! Itse näen paljon ihmisiä, jotka myöhemmin päättäneet palata opiskelemaan ja hankkineet tutkinnon. Kaksi vuotta elämässä on niiiiin pieni aika. Tai se kolme, jos käyt koulun loppuun (sinuna niin tekisin, tekisin parturikeikkaa ja vaikka ohella kävisin sen toisen koulun jos kiinnostaa).
Älä ahdistu vaan pyörittele noita ajatuksia päässäsi, nauti siitä, että pystyt vaikuttamaan nyt tulevaisuuteesi. Jos tulee virheliike, niin sen voi AINA korjata. Joten ei stressiä. Ja kyllä lomittajankin hommia varmaan löytyy. Ei sulla ole murheita vaan sulla on ihania mahdollisuuksia vaikuttaa elämääsi.
Ps. Äläkä myös aliarvioi kaupankassan hommaa. Yksi sellaisista hommista, joita en ikinä haluaisi tehdä juuri sen hektisyyden vuoksi.
Pps. Korkeakouluissa saa opiskelutukea ja lainaakin jos haluaa. Lisäksi opiskelujen ohessa voi tehdä töitä ja opiskelijat saavat muita etuuksia matkustamisen ja ruoan suhteen ainakin.
Ppps. Jos kaikki tuntuu vaan mukavalta mutta ei halua töitä tehdä niin sitten on vaan kylmänrauhallisesti käytävä Mikä Tahansa koulu tai hypätä suoraan oppisopimus-töihin tai töihin. Koska se on loppujenlopuksi vain työ, jolla hankitaan tarvittava määrä rahaa. Joillekin se on jopa mukavaa ja iloa antavaa. Mutta ei sinne oikeasti huvin ja ilon vuoksi mennä.- ....
Oli mukava kuulla muiden mielipiteitä varsinkin siitä, että jos nyt tein väärän valinnan voin vielä parin vuoden päästä vaihtaa sitä.
Mutta pelkään, että valitsen koko ajan väärin. Löydän jotain kiinnostavaa kuten verhoilija mitä myös haaveilin, mutta vuoden päästä ei vois vähempää kiinnostaa. Minulla koko ajan vaihtuu mielipiteet ja haluan jotain muuta mitä on. Olen aivan liian nuori päättämään mitä haluan tehdä ja missä pärjään. En tunne itseäni laisinkaan 17-vuotiaaksi vaan ehkäpä 10.v., - ...............
.... kirjoitti:
Oli mukava kuulla muiden mielipiteitä varsinkin siitä, että jos nyt tein väärän valinnan voin vielä parin vuoden päästä vaihtaa sitä.
Mutta pelkään, että valitsen koko ajan väärin. Löydän jotain kiinnostavaa kuten verhoilija mitä myös haaveilin, mutta vuoden päästä ei vois vähempää kiinnostaa. Minulla koko ajan vaihtuu mielipiteet ja haluan jotain muuta mitä on. Olen aivan liian nuori päättämään mitä haluan tehdä ja missä pärjään. En tunne itseäni laisinkaan 17-vuotiaaksi vaan ehkäpä 10.v.,Sulla on vaikka 20 vuotta aikaa vaihtaa mieltäsi. Valinnat tulee eteen nuorena, mutta ainoa huono puoli mun mielestä niissä on se, että nuorille asetetaan noissa kauhea painolasti harteille ja annetaan juuri sellainen käsitys, että tämä määrää nyt elämäsi kulun ja ei muka voisi mieltään myöhemmin muuttaa. Toki se on hienoa ja helpompaa, jos heti oikeaan osuu... Mutta ei ne aikuislukiotkaan turhaan pyöri. Ja ihan ammattikouluissa ja korkeakouluissakin istuu keski-ikäistä porukkaa, jotka ovat päättäneet muuttaa alaa. Itsekin uskon hankkivani vielä toisen tutkinnon tulevaisuudessa tukemaan alkuperäistä, mutta sen aika näyttää.
Sinuna kävisin tuon koulun rauhassa loppuun, varmuus kasvaa vuosien myötä ja sitten miettisin miten sujuu kun työtä jonkin aikaa tehnyt. Kyllä se ajan myötä sitten tasaantuu ja hahmottuu tarkemmin mitä haluaa. Ja myös se, että kyse on työstä - valitsit minkä tahansa alan, niin aika todennäköistä on, että se ei aina ole niin kiinnostavaa ja kiehtovaa. - ::D
............... kirjoitti:
Sulla on vaikka 20 vuotta aikaa vaihtaa mieltäsi. Valinnat tulee eteen nuorena, mutta ainoa huono puoli mun mielestä niissä on se, että nuorille asetetaan noissa kauhea painolasti harteille ja annetaan juuri sellainen käsitys, että tämä määrää nyt elämäsi kulun ja ei muka voisi mieltään myöhemmin muuttaa. Toki se on hienoa ja helpompaa, jos heti oikeaan osuu... Mutta ei ne aikuislukiotkaan turhaan pyöri. Ja ihan ammattikouluissa ja korkeakouluissakin istuu keski-ikäistä porukkaa, jotka ovat päättäneet muuttaa alaa. Itsekin uskon hankkivani vielä toisen tutkinnon tulevaisuudessa tukemaan alkuperäistä, mutta sen aika näyttää.
Sinuna kävisin tuon koulun rauhassa loppuun, varmuus kasvaa vuosien myötä ja sitten miettisin miten sujuu kun työtä jonkin aikaa tehnyt. Kyllä se ajan myötä sitten tasaantuu ja hahmottuu tarkemmin mitä haluaa. Ja myös se, että kyse on työstä - valitsit minkä tahansa alan, niin aika todennäköistä on, että se ei aina ole niin kiinnostavaa ja kiehtovaa.eli siis vaikka tuntee olevansa väärällä alalla ja ei oikein ole kiinnostunut niin kannattaako se käydä loppuun. itse olen vuoden opiskellut. 2 vielä jäljellä. ei siis kannata stressata turhaan siitä,vaan käydä rauhassa loppuun ja katsoa sitten mitä työtä tekee???
- susta tuntuu
minäkin olisin 9.luokan jälkeen päässyt hyvään lukioon tai lentokone-asennus linjalle, mutta laiskotti ja menin kauppakseen.. VÄÄRÄ ALA!, olin siellä noooin 6kk, ja vaihdoin Raksalle,TAAS VÄÄRÄ VALINTA Ja opinnotkin viivästyvät puolella vuodella! nyt alkaisi 3.lukuvuosi. Työharjoittelut ovat kaikista pahimpia, asun suht kaukana ja töissä pitää olla 7aikaan, eli joudun aikaisin heräämään, ensin pelkäsin tumpelointia, koska nolotti..NYT Harmittaa että valitsin MIESTEN ammatin ja tumpelointi ei enää haittaa, Yritän jaksaa tämän paskan loppuun,mutta ajattelin että on pakko keskeyttää puoleksi vuodeksi koulu ja mennä ensi tammikuussa armeijaan, PAKKO,koska en enää kestä luokka"kavereitani" , sen jälkeen aion hammasta purren käydä sen vuoden koulua, että edes joku päästötodistus olisi.. EMMÄTIIÄ MITä mä oikein tahdon työelämästä, ainoa mikä kiinnostais olisi poliisi, mutta siinä pitäisi jaksaa nostaa penkistä yki 60kg, mutta teloin olkapääni rakennus telineestä pudotessani ja en voi treenata, lisäksi liialti likinäköä, eli masentaa suunnattomasti.. Rakentaminen kiinnostaa kuin kilo paskaa ja vanhat jermut raksalla on niin kusipäitä että emmä jaksa.. Toivottavasti oma ala löytyy meille molemmille, tsemppiä sulle!!
- ggihikojiokl
Ensin olin vuoden lukiossa, sitten vaatetusalalla, kävin ammattistartin ja nyt menossa maalarikouluun. Maalarointi tuntuu omalta jutulta,jes. Mutta menihän tuota pari vuotta "hukkaankin", kun lukion ja vaatetuksen lopetin.
Kannattaa harkita tätä ammattistartti-vaihtoehtoa. Oikeastaan sen pitäisi olla kaikille pakollinen. On se niin hyödyllinen. Googlettamalla löytyy tietoa.
Vähän itseänikin pelottaa osaanko tehdä oikein ja mitä jos möhlin kaiken. Ja varsinkin opinnäytetyöt mietityttää. Mutta kyllä ne eväät saa,kun ahkerasti opiskelee.
Unelma-ammattini olisi toimia joukkoliikenteen parissa, mutta liian huono näkö ei salli. Leikkausta olen miettinyt. Mutta ensin muu ammatti, paljon säästöjä ja sitä kautta ehkä sitten. Kannattaa haaveilla, niin jaksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872