Ovatko

usein syvällisiä ja rakastavia kovasta ulkokuoresta huolimatta? tai ainakin niille, joista hän välittää..? Ja pääseekö ravun suosioon vasta pitkän ajan kuluttua? ja pitäisikö rapuja mielellään lähestyä varovasti?
72681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

omasta puolesta nii ravut on useimmin tapana olla mukavia, kohteliaita, helliä ja tietty syvällisiä. Arvostaa kohteliaisuudetta ja rehellisyyttä. Etsivät aidon rakkauden ja jos hän tietää ja tuntee täydellisesti voi luottaa sinua et tosi tarvi odottaa kauan aikaa ku sulla on todella uskollinen kumppani mikä tekisi mitä vaan sun kunniaksesi.

Siihen luottamuksen peristäytyy sun teosta ja käyttäytyminen hänelle, että jos esimerkkinä kohdalla antamista ja ottamista, hän ei vaan ota kiitollisesti sen mitä tarjoat, hän myöskin antaa omasta puolesta takasi lahjakkaastikin.
Perusteelisesti hän haluaa olla sun tasa-arvoinen ja yhdenvertainen kumppani, ja pitää sitä lujana.
Ylpeä hän ei ole, no joo voi poikkeuksena olla joskus muille ulkopuoliselle tai vieraille;) mut ei lähiomaiselle.

Jos hän näyttää on kinostunnut, minkä hän näyttää sinun huomionottavan selvästi, niin ei kai tiedon mukaa lähinnä tarteisi erittäin varovasti lähestyä.

Yleistä tietoa voi löytyä tästä - http://www.astro.fi/love/loveHoroscope

Äänestä

voin itsestäni sanoa, että rakastuvat nopeasti ja silloin on oksat pois ja pätkä runkoakin.

Ainakin rapu naisena voin sanoa, että ajattelen miestäni ja hänen tekemisiään, sanomisiaan ja jopa eleitään todella tarkasti. Välillä liiankin. Sitten hiljaa mielessäni pohdin mitä tarkoitti jollain asialla vai tarkoittiko.

Silloin kun kiinnostumme jostakusta näytämme sen niin ettei sinulla ole epäselvää asiassa. Usein myös itsemme totaalisesti nolaten. Ja tunnemme olomme turvalliseksi vasta kun meille on todellakin harvinaisen selvää että toinenkin rakastaa meitä. Meille tarvitsee usein toistaa ja todistaa rakkauttaa. Mutta sen kun jaksaa tehdä, ei oikeastaan voi löytää perhekeskeisempää ja huolehtivampaa kumppania. Joka antaa itsestään kaiken rakkailleen.

Mitä lähestymiseen tulee niin ei tarvitse varovasti lähestyä, mutta romantiikka on meitä lähellä ja siitä voi olla hyötyä. Kaikki pikku eleet ovat meille tärkeitä. Vaikka voikukka ja silmänisku tai vaikka pätkä rautalankaa jos muistat mainita että sitä katkastessa ajattelit juuri "minua". Mitä useammin näitä on sitä varmammin saat rapusi, sillä ellei ennenpää ajatellut sinua niin silloin saat kyllä kaiken huomion.

Äänestä
  • pieni lisäys vielä edelliseen. Petäppä, jätäppä tai loukkaappa rapua niin näet kuinka kuori nousee ylös. Kun kerran olet sen alas saanut se pysyy siellä kyllä, mutta jos saat sen nousemaan et sitä enää toiste alas pysty laskemaan.

    Mielestäni todella hyvä horoskooppi-sivusto ja allekirjoitan kohdallani kaiken mitä tuolla lukee käyppä vilkaisemassa niin ehkä ymmärrät meitä paremmin:

    http://plaza.fi/ellit/kristallipallo/luonnehoroskooppi/luonnehoroskooppi,4

    Äänestä

  • lisäys edelliseen kirjoitti:

    pieni lisäys vielä edelliseen. Petäppä, jätäppä tai loukkaappa rapua niin näet kuinka kuori nousee ylös. Kun kerran olet sen alas saanut se pysyy siellä kyllä, mutta jos saat sen nousemaan et sitä enää toiste alas pysty laskemaan.

    Mielestäni todella hyvä horoskooppi-sivusto ja allekirjoitan kohdallani kaiken mitä tuolla lukee käyppä vilkaisemassa niin ehkä ymmärrät meitä paremmin:

    http://plaza.fi/ellit/kristallipallo/luonnehoroskooppi/luonnehoroskooppi,4

    yhdyn tohon ja se linkki todella kertoo paljon :)

    Äänestä

ainakin omasta puolestani voin kertoa,että itse peitän herkän ja syvällisen minäni kovan kuoren alle. vain omat perheen jäsenet ovat nähneet sinne kuoren alle.. en ole koskaan "avautunut" yhdellekkään miesystävälleni.. ja suhteet hajonneet ehkäpä siksi.. varsinkin tämmöisille rapu ihmisille joita on satutettu joskus pahasti voi se avautuminen olla lähes mahdoton saavutus. mutta toivon että itse löytäisin vielä sen kärsivällisen elämäni miehen jolle uskaltaisin näyttää kuka oikeastaan olen.. :)

Äänestä

Ravut ovat sisäänlämpiäviä, arvaamattomia, salamyhkäisiä,toisaikaisia, myös pettäviä.
En luota rapuihmisiin, ei niistä ota selvää mitä mieltä kulloinkin ovat. Kuoreensa vetäytyviä, eivät innostu kuin hetkellisesti, arveluttavaa seuraa kaikenkaikkiaan. Mitä lie ovat sisimmältään, mutta ei niiden kanssa jaksaisi päivää kauempaa.
Liian yksitoikkoisia ajatusmaailmaltaan, ehkä haaveilijoita ja omaan itseensä käpertyneitä, jotka etsivät ja etsivät, mutta tuskin koskaan etsimäänsä löytävät, tai ainakin se toinen osapuoli kyllästyy heidän jahkailuunsa. Ravut saa minun puolestani pysyä siellä tyynissä vesissä, ei kiinnosta ravustus, eihän niissä ole mitään "syömistäkään", pientä makustelua vain, josta ei tule kuin nälkäiseksi :)

Äänestä

Minä ainakin rapumiehenä haluaisin et minua
lähestyttäis ihan normaalisti sillä pidän
ihmisistä paljon on mukavaa jos joku tulee
juttelee ja sen selaista.En ole sellainen
joka torjuu ihmisiä.Itse olen yrittänyt olla
hyvin yritteliäs rapu ehkä joskus liikaakin
mut mikäs mahdat luoteelensa.Rapu miehestä
tai Rapu naisesta saa kyllä tosi hyvän
elämä kumppanin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ravut.. kirjoitti:

usein syvällisiä ja rakastavia kovasta ulkokuoresta huolimatta? tai ainakin niille, joista hän välittää..? Ja pääseekö ravun suosioon vasta pitkän ajan kuluttua? ja pitäisikö rapuja mielellään lähestyä varovasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu