Onko kenelläkään muulla samaa ongelmaa kuin mulla? Mä en jaksa enää käydä koulua! Oon ysiluokalla ja eka jakso vasta menossa ja tuntuu et jo nyt tulossa burnout. Ennen mulla ei oo ollu tälläisiä oireita ku nyt..Väsyttää,kaikki asiat stressaannuttaa,kokeita pukkaa,oon lihonu ja en jaksa enää tehdä edes kotiläksyjä..Koko ajan tunnilla tulee vilkaistuu kelloo et milloin tunti loppuu jne. Meinaan pyrkiä lukioon ja siellä se vasta rumpa alkaaki ja se huolestuttaa mua! Mikä mulla on?En jaksa enää!!Auttakaa!
Koulun käymisestä
Masentunut
9528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei sille mitään mahda, tuommosta se oli itelläki aina. Tuota kaikki teinit valittaa, et ole ainoa. Ei se stressi koulujen jälkeen lopu, sitte tulee työt. Ja sitte ku menet eläkkeellee, ei ole enää työpaineita eikä stressiä. Sitte odotat kuolemaa.
Elämä on yhtä stressiä ja masennusta, joten lopeta itkut ja elä. Tai kuole.
No ei mulla ainakaan ollu mitään ongelmii, ei myöskään lukiossa. Oot tollane laiska murkku, joka ei jaksa ottaa itseään niskasta kiinni. Koulusta täytyy olla kiinnostunut, että sitä jaksaa. Ja kun mä pidän koulusta, niin musta siellä on kivaa ja aika kuluu nopeesti. Jos et muuten ryhdistäydy, niin ajattelepa tunnetta, kun valmistut lukiosta seitsemällä ällällä.
mulla vähän sama onglelma....mut mul se varmaan johtuu siitä et en oo kauheen hyvä koulussa yritys on kova mut,ei vaan pärjää niin ei...mut eiköhän me tää ysiluokka mennä vaikka sisulla läpi....(?)
zemii sulle..!!:)
Teillä ysiluokkalaisilla ei oo mitään valittamisen aihetta...ite oon vasta kasilla ja tuntuu että vois lopettaa koko koulun.Aineet ei mee hyvin,ei oo YHTÄÄN kamuu koulus ja vielä 2 vuotta jäljellä!Vittu.
Mulla vähä sama juttu..
otan osaa..:/ no ei sullakaan sit hyvin mee,mút tuskin se paljon auttaa vaikka pääsis mihinkä pois ylasteelta.....:/
Mulla taitaa olla sama ongelma kuin sulla "masentunut". Mäkään en jaksa käydä koulua vaikka sitä ei ole käyty vasta kun kuukausi.
Mä olen ammattikoulussa. Mulla jopa särkee päätä, en tiiä mistä johtuu.Mulla on ihan kauhee masentava olo joka päivä. Viikonloppuna nyt ei kun yrittää jotenkin unohtaa koulun mutta taas maanantaina alkaa.
Koita jaksaa! Niin mäkin yritän!
Nykyajan yläasteikäluokka on todellakin karseassa kunnossa. Ei minulla vain mitään ongelmia ollut yläasteella - hävetkää lellimössöt!
Ne on kuule sun hormoonit ja ittes biologia ku tekee sen että väsyttää tossa iässä, eikä edes kunnon unet riitä.
toinen syy voi olla että koulussas on tylsää, ettet saa tarpeeksi oikeanlaisia virikkeitä, joko opetus menee liian hitaasti tai sillä ei oo oikeanlaista otetta sun maailmankuvaan ja kiinostuksen kohteisiin nähden.
toivottavasti löydät vaikka hyvän harrastuksen, mieluusti useampia, ni jaksaa sitten sitä pakollistakin eli koulutusta.
Kyl se siit!