31.7. sektio määrätty, liian ahdas lantio. Vimeeksi lääkäri arvioi vauvan tämän hetken kooksi 3300g joten vielä ehtii kasvaa kaksi viikkoa. Itse ajattelin, että jos vauva kasvaa n. 200g viikossa niin h-hetkellä painoa olisi 3700g.
Esikoista odottaessa arvioivat ultralla koon ihan alakanttiin. Ajattelinkin kysyä, miten hyvin kokoarviot ovat ylipäätään pitäneet paikkansa ja mihin suuntaan ne heittävät? Kokemuksia?
Esikoista odottaessa arvioivat ultralla koon ihan alakanttiin. Ajattelinkin kysyä, miten hyvin kokoarviot ovat ylipäätään pitäneet paikkansa ja mihin suuntaan ne heittävät? Kokemuksia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pojalle painoarvio oli 3300g ja painoi 2900g syntyessään. Tytölle arvio oli 2800g ja painoi syntyessään 3190g..
eli voi heittää molempiin suuntiin ;)
kohalla rv39 0 arvioitu 3,0kg ja syntyi 40 4 3380g
Joten aika kohallaan oli...
Nyt rv 35 4 arvioitu 2850g ja menossa rv37... Saa nähä miten käy.
ja sanottiin painoarvioksi nelikilonen, seuraavana yönä syntyi poika joka painoi 4005g eli voiko paremmin osua kohalleen?
äitilleni sanottiin pari viikkoo ennen laskettua aikaa et tulee iso vauva (sillon painoarvio 3,7kg) ja meni pari viikkoo vielä yliaikaseks (eli kuukausi tosta arviosta) tyttö painoi 3400g, eli siinä ei pitäny paikkaansa.
painoa perätilan takia viikottain ja aina oli painoarvio n500g yläkanttiin. Paria päivää ennen synnytystä pa. oli 3760g ja tyttö painoi 3100g.
Mulla rv 38 ja jotain painoarvio 2800 - 3000 g ja kun syntyi 39 3 niin oli 2945g ettei sen paremmin olisi voinut osua kohdalleen.
Muuten mullakin epäillään ahdasta lantiota ja vaadin pelvimetrian. Paljonko sulla oli lantionmitat, jonka mukaan sitten lääkäri päätyi sektioon?????
joku sisämitta ( en tiedä mikä) on 8.8cm, lääkäri sanoi, että ahdas on.
Huomenna on sitten h-hetki..
Neuovvallassa terveydenhoitaja arvioi painoksi 3600 g ja seuraavana päivänä tyttö syntyi ja painoi 3560 g, että aika kohilleen meni.
Minun käsitykseni on, että se, miten lähelle painoarvio osuu ja mihin suuntaan se heittää, riippuu ennenkaikkea vauvan ruumiinrakenteesta. Ja nämä ominaisuudethan ovat tunnetusti perinnöllisiä. Omat ja tuttavieni kokemukset osoittavat, että painoarvio heittaa yleensä samaan suuntaan sisaruksilla (eli saman äidin vauvoilla).
Painoarvio tehdään pään ympäryksen, rintakehän ympäryksen ja reisuluun mitan perusteella. Siinä ei oteta huomioon selän pituutta eikä hartian leveyttä, jotka todellisuudessa vaikuttavat painoon jonkin verran. Eli pitkäselkäiset vauvat ovat yleensä arvioitua painavampia, kun taas lyhytselkäiset, pitkäjalkaiset ovat arvioitua kevyempiä.
Vauva voi oikeasti olla jopa kilon suurempi kuin juuri ennen synnytystä ultralla arvioitiin. En tiedä kuinka paljon pienempi voi olla, mutta uskoisin, että 3 kiloiseksi arvioitu voi olla helposti puoli kiloa pienempi kuin ultra väitti.
Joku viisas puhui että paino arviot voi heittää kilon suuntaan tai toiseen...
Neuvolassa kertoivat puolestaan että painoarviot voidaan laskea kahdella tavalla, ainakin toinen tapa oli juuri tuo reisiluunmitta, vartalonympärys ja päänmitta, mutta siinä oli toinenkin laskutapa, jota en kyllä nyt muista... Meillä nimittäin ainakin vauva on kovin pyöreä päinen ja pään perusteella vauvan ikä on kulkenut koko ajan viikon edellä muuta ruumista :) Ja tämä johtuu kuulema pään muodosta :) Kannattaa siis muistaa että arviot on aina arvioita ja ne arvioidaan tietyn kaavan mukaan ja kuitenkin jokainen vauva on oman muotoinen ja omanlainen ruumiin rakenne...
Meillä vauvan kasvua on seurattu koska minulle on kilpirauhasen vajaatoiminta.. Onneksi se ei kuitenkaan ole vaikuttanut vauvan kasvuun... Viikolla 34 vauva kasvoi 40% käyrällä kun mitattiin ruumiinympärys ja kun mitattiin pää käyrä oli 55%, eli tässä näkee että vauvan päänmuoto saattaa vaikuttaa niin kuin meillä tekee :) Viikolla 37 vauva kasvoi 75% käyrällä, mutta en tiedä millä mitoilla tuo tulos oli laskettu... Vauvan kooksi ennustettiin tuolloin viikolla 37 4100 kg ja vauva oli sillä hetkellä silloin 3500 kg... saa nähdä kuinka osuu nappiin arviot :)
Esikoisesta odotettiin 3,5 kiloista, painoi kuitenkin 3125g. Synnytys kun käynnistyi niin kätilö kävi vielä käsikopelolla arvioimassa ja sanoi että joo, 3,5 kiloinen on varmasti. Vähän pieleen meni...mutta menkööt=)! Samahan se loppujen lopuksi on!
Ekan kohdalla paino-arvio oli 4200g poika painoi 4070g, tokan kohdalla paino-arvio oli 4500g poika painoi 3900g. Nyt ku kävin äippäpolilla ni tän hetkinen paino-arvio oli 3500g ja viikkoja oli 36 6 ja muuten mulla on samana päivänä sektio ku sulla.
Lääkäri arvio rv36 0 vauvan kooksi karvaa vaille 3kg ja syntyessään rv38 0 vauva painoi 4050g eli taisi olla hieman alakanttiin tuo arvio :)
ultran mukaan poika oli 4200g, samana päivänä syntyi, 3740g!