Tarviiko Kroatiaan enää viisumia? Eli olisi suunnitelmissa mennä Zagrebiin ja siitä eteenpäin rannikolle Slovenian kautta. Riittääkö tällöin pelkkä passi vai tarvitseeko pelailla jotenkin hotellien yms. kautta?
Viisumista!
Nimetön
31215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tietääkseni viisumia ei tarvita, passi kylläkin.
Alla asiaa rekisteröinnistä.
Tässä ote Ulkoasiaiministeriön 18.6.2008 julkaisemasta matkustustiedottesta koskien Kroatiaa:
HYVÄ TIETÄÄ
Kroatian lainsäädännön mukaan kaikkien ulkomaalaisten on rekisteröidyttävä lähimmällä poliisilaitoksella 24 tunnin kuluessa maahantulostaan. Hotellissa yövyttäessä rekisteröinti hoituu automaattisesti sisäänkirjautumisen yhteydessä. Maassa pidempään oleskelevien suomalaisten toivotaan ilmoittavan yhteystietonsa Suomen suurlähetystöön.
----------
Olen itse ollut aina yksityismajoituksessa, jolloin isäntäperheen kautta on hoitunut tuo rekisteröinti. Jos majoitut hotellissa, hotelli hoitaa rekisteröimisen.
Zagrebista sen verran, että on kaunis kaupunki. Muistakaa käydä Mirogojn hautausmaalla, on yksi Euroopan kauneimpia hautausmaita. Varsinkin syksyllä, jolloin ruska värjää lehdet. Sinne pääsee paikallisbussilla. Tässä nettilinkki:
http://www.gradskagroblja.hr/default.aspx?sec=92
Zagrebista käsin kannattaa käydä Plitvicen kansallispuiston järviä ällistelemässä. On Unescon luonnonperintökohde ja upea paikka! Bussilla pääsee ja matka kestää noin 2 t yhteen suuntaan. Kansallispuiston alueella, aivan järvien tuntumassa on 3 hotellia, joten siellä voi (ja kannattaa) yöpyäkin. Paikka on erittäin suosittu.
Tässä kuvalinkki sekä pari linkkiä Plitvicen sivuille:
http://www.about-croatia.com/croatia-unesco/Croatia-Plitvice.jpg
http://fi.wikipedia.org/wiki/Plitvice
http://www.np-plitvicka-jezera.hr/cpage.aspx?page=default.aspx&pageID=87
Hyvää matkaa!
Kiitos paljon, tuossa tulikin paljon arvokasta tietoa! :)
Tuo Sloveneian ja Kroatian rajan ylitys tapahtuu nykyään tosi joustavasti. Itse kesäkuun lopulla kun menin ja pari viikkoa sitten tulin pois MP:llä Kroatiasta, passia ei edes katsottu vaan riitti kun se oli näkyvissä (itsellä muuten hampaissa, kun pyörän ajamiseen tarvitaan kahta kättä). Kroatia on nyt parilla käynnillä tullut tutuksi erittäin mukavana maana, jossa rahat voi jättää vaikka sikin sokin huoneeseen. Mitään ei esim. siivoojien mukana ole meiltä hävinnyt!