Kysyn nyt, onko tämä joku matalan verensokerin aikaansaama kohtaus.
Lounas jäi väliin, tilalle tuli munkki ja kahvi.
Tuli nestettäkin juotua liian vähän.
Kotiin päästyä väsytti, paha olo ja kuin pahoinvointikohtaus, jossa paniikin omainen olo ja kauhutuntemus.
Minulla on 2 x diformin 500 mg päivässä, eli on diabetes.
Onko tällaista tablettihoitoista diabetesta pidettävä vakavana tautina, en jaksa hoitaa itseäni kunnolla.
Joka kyläpaikassakin tarjotaan vain pullaa.
heikko olo, väsymys, pahoinvointi
3
4440
Vastaukset
- vahvasti
Ruokailun väliin jättäminen on aiheuttanut, että verensokerit ovat olleet alhaalla ennen munkkikahvia. Munkin hiilarit ovat nostaneet verensokerit ylös nopeasti ja ilmeisen korkealle. Tätä on seurannut nopea verensokereiden lasku, kun haima on ehtinyt mukaan. On käynyt niinkuin nopeiden hiilihydraattien kanssa usein, että haima on erittänyt insuliinia vielä senkin jälkeen, kun ei ole ollut tarvetta. Tästä on seurauksena ollut liian matala verensokeri. Tämä on aiheuttanut hypoglykemiatuntemuksia.
Varsinkin kakkostyypin diabeetikon on syytä vähentää hiilihydraattejaan. Nekin, mitä nauttii olisi valittava hitaammasta päästä. Esimerkiksi täysrukiinen voileipä olisi ollut paljon parempi vaihtoehto kuin sokerinen hillomunkki.
Sinulla ei ole ilmeisesti verensokerimittaria. Se kannattaa pyytää terveyskeskuksesta ja siihen liuskoja. Tällöin pystyt paremmin päättelemään verensokereittesi arvoja. Yleinen tavoite on, että ennen ruokailua olisi arvon oltava alle 6, 1 h ruokailusta alle 8 ja 2 h ruokailusta alle 6,7.
Kyläpaikan pullista kieltäydyt. Pyydät täysruisleivän päällystettynä vähärasvaisella lihalla, kalalla (voi olla rasvaistakin), kananmunalla tai vähärasvaisella juustolla.- diabetes 2
Joo, olen hoitanut huonosti tautia, eli en ole hoitanut ollenkaan.
Pahoinvointikin siis kuuluu tähän tilaan. - elinkautinen
diabetes 2 kirjoitti:
Joo, olen hoitanut huonosti tautia, eli en ole hoitanut ollenkaan.
Pahoinvointikin siis kuuluu tähän tilaan.Minulla on täsmälleen sama lääkitys kuin sinullakin. Kerran sitä on tosin nostettu tilapäisesti kolmeen, kun menin diabetesneuvolaan viikonloppusiidereiden jälkeen. Siinä tulikin minulle tärkein informaatio tästä aiheesta.
Asia taitaa olla niin, että näistä lääkkeistä voi päästä kokonaan eroon ruokavalion ja elämäntapojen muutoksen avulla (kuten minulla on luvassa), mutta tuo verensokeri tulee jatkossakin heittelemään kaikenlaisten repsahdusten seurauksena.
Mielestäni on kannattanut kuitenkin hoitaa parantumatonta tautia, jotta voisi välttyä monelta muulta pahemmalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922875
- 512115
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201575- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181270
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232