heikko olo, väsymys, pahoinvointi

Kysyn nyt, onko tämä joku matalan verensokerin aikaansaama kohtaus.

Lounas jäi väliin, tilalle tuli munkki ja kahvi.
Tuli nestettäkin juotua liian vähän.
Kotiin päästyä väsytti, paha olo ja kuin pahoinvointikohtaus, jossa paniikin omainen olo ja kauhutuntemus.
Minulla on 2 x diformin 500 mg päivässä, eli on diabetes.
Onko tällaista tablettihoitoista diabetesta pidettävä vakavana tautina, en jaksa hoitaa itseäni kunnolla.
Joka kyläpaikassakin tarjotaan vain pullaa.
34533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ruokailun väliin jättäminen on aiheuttanut, että verensokerit ovat olleet alhaalla ennen munkkikahvia. Munkin hiilarit ovat nostaneet verensokerit ylös nopeasti ja ilmeisen korkealle. Tätä on seurannut nopea verensokereiden lasku, kun haima on ehtinyt mukaan. On käynyt niinkuin nopeiden hiilihydraattien kanssa usein, että haima on erittänyt insuliinia vielä senkin jälkeen, kun ei ole ollut tarvetta. Tästä on seurauksena ollut liian matala verensokeri. Tämä on aiheuttanut hypoglykemiatuntemuksia.

Varsinkin kakkostyypin diabeetikon on syytä vähentää hiilihydraattejaan. Nekin, mitä nauttii olisi valittava hitaammasta päästä. Esimerkiksi täysrukiinen voileipä olisi ollut paljon parempi vaihtoehto kuin sokerinen hillomunkki.

Sinulla ei ole ilmeisesti verensokerimittaria. Se kannattaa pyytää terveyskeskuksesta ja siihen liuskoja. Tällöin pystyt paremmin päättelemään verensokereittesi arvoja. Yleinen tavoite on, että ennen ruokailua olisi arvon oltava alle 6, 1 h ruokailusta alle 8 ja 2 h ruokailusta alle 6,7.

Kyläpaikan pullista kieltäydyt. Pyydät täysruisleivän päällystettynä vähärasvaisella lihalla, kalalla (voi olla rasvaistakin), kananmunalla tai vähärasvaisella juustolla.

Äänestä
  • Joo, olen hoitanut huonosti tautia, eli en ole hoitanut ollenkaan.
    Pahoinvointikin siis kuuluu tähän tilaan.

    Äänestä

  • diabetes 2 kirjoitti:

    Joo, olen hoitanut huonosti tautia, eli en ole hoitanut ollenkaan.
    Pahoinvointikin siis kuuluu tähän tilaan.

    Minulla on täsmälleen sama lääkitys kuin sinullakin. Kerran sitä on tosin nostettu tilapäisesti kolmeen, kun menin diabetesneuvolaan viikonloppusiidereiden jälkeen. Siinä tulikin minulle tärkein informaatio tästä aiheesta.

    Asia taitaa olla niin, että näistä lääkkeistä voi päästä kokonaan eroon ruokavalion ja elämäntapojen muutoksen avulla (kuten minulla on luvassa), mutta tuo verensokeri tulee jatkossakin heittelemään kaikenlaisten repsahdusten seurauksena.

    Mielestäni on kannattanut kuitenkin hoitaa parantumatonta tautia, jotta voisi välttyä monelta muulta pahemmalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johtuuko diabeteksesta ? kirjoitti:

Kysyn nyt, onko tämä joku matalan verensokerin aikaansaama kohtaus.

Lounas jäi väliin, tilalle tuli munkki ja kahvi.
Tuli nestettäkin juotua liian vähän.
Kotiin päästyä väsytti, paha olo ja kuin pahoinvointikohtaus, jossa paniikin omainen olo ja kauhutuntemus.
Minulla on 2 x diformin 500 mg päivässä, eli on diabetes.
Onko tällaista tablettihoitoista diabetesta pidettävä vakavana tautina, en jaksa hoitaa itseäni kunnolla.
Joka kyläpaikassakin tarjotaan vain pullaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu