Mistä päin Oulun lääniä löytyisi parisuhteessa olevalle, 28-v. naiselle juttukaveria toisesta naisesta lenkkipoluille, bailuseuraa ravintolaan, taikka muuten vaan porina seuraa ja elämyksiä jakamaan?
Ovatko kaikki parisuhteessa olevat naiset tosiaan tyytyväisiä vain siihen, että oma ukko röhnöttää sohvaperunana sohvalla ja käytte rutiininomaisesti joka päivä töissä? Eikö kukaan kaipaa uusia, erilaisia ystäviä elämäänsä??
Ovatko kaikki parisuhteessa olevat naiset tosiaan tyytyväisiä vain siihen, että oma ukko röhnöttää sohvaperunana sohvalla ja käytte rutiininomaisesti joka päivä töissä? Eikö kukaan kaipaa uusia, erilaisia ystäviä elämäänsä??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kylläkin Turun seudulta,Kaarinasta,mut elän parisuhteessa ja olemme aika yksinäisiä.Illat kytätään vaan telkkaria,viikonloppuisin sama juttu,meillä ei ole kummallakaan oikein kavereita,meillä on vain toisemme.Se on välillä tylsää.Sitten kun emme ole edes kumpikaan töissä tällä hetkellä,kyllästyttää kattoa toisen naamaa.
Moi Nainen!!
Juu, aika kaukaa olet, mutta kivahan se ois vaihtaa ajatuksia anyway??
Pistätkö meiliä osoitteeseen: [email protected]
Niinpä, yhden ystävän menetin jo yli 10 vuotta sitten vakavalle sairaudelle. Nyt toinen (lue viimeinen) hyvä ystäväni sairastaa kuolemaan johtavaa sairautta. On työkavereita ynnä muita ihmisiä. Mutta sen jälkeen kun ystävästäni aika jättää, tulen olemaan yksin. Muutama ihminen, jonka kanssa jossain vaiheessa matkustelin, olin valmis lähtemään kun tanssijalkaa vipatti, valmis kuuntelemaan, on ulkona ystävyyden karsinan: kun toinen löysi miehen, ei puhettakaan yhteydenotoista tai yhteisistä menoista. Toinen erosi, tarvitsi kuuntelevaa korvaa ja lenkkiseuraa, olin aina valmis. Mutta nyt kun itse suren tilannettani - eipä löydykään häneltä aikaa!
Aikuisella iällä (44 v) on aika vaikea ystävystyä, yleensä kaikilla on jo "valmiit kuviot" ja entiset ystävät. Mutta on kai meitäkin joilta ystäviä poistuu tuonpuoleiseen. Mistä te muut saatte ystäviä? Harrastustuttuja ja hyväpäiväntuttuja kyllä on, mutta se ei korvaa ihmistä jolle voi soittaa, jonka kanssa voi lähteä kahville, jonka kanssa voi käydä kirppiksellä, lenkkeillä, puhua... Ihan pelottaa, että jos miehelle käy jotain, olenkin oikeastaan totaalisen yksin. Hän on sentään aikuinen puhekaveri.