Kävinpäs kurkkaamassa. Eihän tuo nyt kovinkaan paha juttu ollut.
Ensimäisenä voisin tietysti kommentoida,että meille lestoille ei ne ulkoiset puitteet ole niin tärkeitä. Me menemme seuroihin kuulemaan Jumalan sanaa...ei istuskelemaan lepotuoleihin ja nauttimaan viiden tähden palvelusta.
Eipä ne ulkoiset puitteet tainneet Jeesuksen aikanakaan kummoiset olla ja silti kansaa saapui kuulemaan... Se tärkeinhän siellä kuitenkin oli... Eli elävä Jumalan Sana.:-)
Ja mitä tuli kommenttiin,että laulu raikasi paremmin viinin voimalla,niin eipä tuo viinimäärä,mikä ehtoollisella tulee nautittua, voi mihinkään fyysisesti vaikuttaa. Eli se oli provo.
Alkoholiin suhtaudutaan kielteisesti sen vaarojen vuoksi. Jokainen varmaan tietää,että jos sitä käyttää vapaa-ajalla,niin sitä tulee nautittua hiukan enemmän,kuin kielen kostukkeen verran. Alkoholi itsessään ei siis ole synti,vaan se voi johtaa riettaaseen elämänmenoon. Siksipä ehtoollisella on aivan sama,kummassa jonossa käy. Itse en edes ole koskaan ajatellut,mihin jonoon menen. Sen verran on mukavuuden halua kuitenkin,että etsin sen lyhimmän jonon. Toki on hyvä,että alkoholittomaan jonoon pääsevät esim sellaiset ihmiset,joilla on ongelmia alkoholin kansa ja haluavat siksi välttää sitä.
No...pidemmälle en voi kommentoida,kun unohtui se kirjoitus tässä näpytellessä. :-)
0Äänestä
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kävinpäs kurkkaamassa.
Eihän tuo nyt kovinkaan paha juttu ollut.
Ensimäisenä voisin tietysti kommentoida,että meille lestoille ei ne ulkoiset puitteet ole niin tärkeitä.
Me menemme seuroihin kuulemaan Jumalan sanaa...ei istuskelemaan lepotuoleihin ja nauttimaan viiden tähden palvelusta.
Eipä ne ulkoiset puitteet tainneet Jeesuksen aikanakaan kummoiset olla ja silti kansaa saapui kuulemaan...
Se tärkeinhän siellä kuitenkin oli... Eli elävä Jumalan Sana.:-)
Ja mitä tuli kommenttiin,että laulu raikasi paremmin viinin voimalla,niin eipä tuo viinimäärä,mikä ehtoollisella tulee nautittua, voi mihinkään fyysisesti vaikuttaa.
Eli se oli provo.
Alkoholiin suhtaudutaan kielteisesti sen vaarojen vuoksi.
Jokainen varmaan tietää,että jos sitä käyttää vapaa-ajalla,niin sitä tulee nautittua hiukan enemmän,kuin kielen kostukkeen verran.
Alkoholi itsessään ei siis ole synti,vaan se voi johtaa riettaaseen elämänmenoon.
Siksipä ehtoollisella on aivan sama,kummassa jonossa käy.
Itse en edes ole koskaan ajatellut,mihin jonoon menen.
Sen verran on mukavuuden halua kuitenkin,että etsin sen lyhimmän jonon.
Toki on hyvä,että alkoholittomaan jonoon pääsevät esim sellaiset ihmiset,joilla on ongelmia alkoholin kansa ja haluavat siksi välttää sitä.
No...pidemmälle en voi kommentoida,kun unohtui se kirjoitus tässä näpytellessä. :-)