Rautakaupassa sanoivat suoraan kysyessäni öljymaalia että osta vesiohenteinen lateksimaali! Maalitehtaat panostaa oikeasti vain lateksien kehittämiseen ympäristö jne. seikkojen takia.
Eli ovatko 'hengittävät' öljy sun muut liuotinohentaiset maalit vain vanhohen 'maalarimestarien' päähän pinttyneitä suosikkeja?
Onhan vesiohenteisessa hyvät puolensa, kun hanasta saa ohenteen ja pensselien pesuaineen. Toisin kuin tärpättiohenteisissa.
Öljymaalit historiaa??
maalaus mies
2
904
Vastaukset
- Paunu
Öljymaali on erittäin hyvä ulkomaali, parasta mitä voi laittaa puun pintaan ulos laudalle tai paneelille. Hiilivetyjä ei tulla kieltämään koskaan minkään asetuksen nojalta, niitä on joka paikassa nyt ja aina.
- on vanha talo joka
aikoinaan on öljymaalilla maalattu niin sillä jatketaan, on oikeastaan pakko.
Ja niitä taloja on, usko pois, satojatuhansia Suomessa.
Itse olen maalannut ja maalaan taloni aina
ÖljyTeholla.
Kyllä sitä saa, ei Tikkurila itseään oikeaan
jalkaan ammu.
Ja on Paraisten maalitehtaalta, Uulalta ja ties
mistä öljymaaleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 30411676
- 1447146
- 1045962
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa425319- 534399
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta304299On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323621- 623618
- 833238
Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223145