Naisten

täyttää
tänään tasan 102 vuotta.

Ensimmäisenä
maailmassa meillä Suomessa säädettiin vaalilaki,
joka
takasi yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden kaikille täysi-ikäisille.
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ja kolmantena maailmassa saivat naisemme äänioikeuden. pronssikin on hyvä.
edelle ehtivät uusi-seelanti ja australia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äänioikeus kirjoitti:

täyttää
tänään tasan 102 vuotta.

Ensimmäisenä
maailmassa meillä Suomessa säädettiin vaalilaki,
joka
takasi yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden kaikille täysi-ikäisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu