Syväluonteisempaa keskustelua Crossista

Sammy who was low

No, perustetaan tänne nyt sellainenkin, kun sitä kerran ehdotettiin! :D

Samalla kun puhumme Crossin levyistä ja biiseistä, niin minua kiinnostaisi keskustella myös Corssin Helsingin keikasta. Täällä on joskus kirjoitellutkin parikin paikan päällä ollutta.

5

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysynpähän vain

      Kun ei muistakaan aiheista kauhean syvällisesti keskustella...

      Itse pidän näitä kolmea levyä varsin suorana jatkumona Rogerin Strange Frontierin ja Happinessin välissä.

      Shove It on minun mielestäni lähes toisinto Strange Frontier-levystä. Kappaleet ovat keskinkertaisia kotistudiossa syntikalla tehtyjä demoja, jotka ovat niin tyyliltään kuin laadultaan C-Lebrityn tasoa. Levy myös paljastaa hyvin sen että kahden Queenin jäsenen esiintyimen samalla kappaleella et tee mistään sivuprojektista Queeniä.

      Mad; Mad: jne:lle on hankittu jo oikea bändi, joten soitto (ja satunnainen toinen laulaja) tekevät levystä heti "oikeamman" kuuloisen. Suurimman vaikutuksen tekevät ehkäpä ne hitaammat kappaleet joilla Rogerin kuiskiminen pääsee oikeuksiinsa... Power To Love on selvin hitti mutta myös Rogerin kirjoittamat Old Men, ja Final Destination ovat kaikki parempia kuin mikään ensimmäisen levyn kappale.

      Blue Rock ei ole oikeastaan suurikaan parannus edelliseen verrattuna, mutta tässähän olikin jo kaikki samat jäsenet mukana bändissä... Parhaimipia kappaleita ovat Rogerin kirjoittama New Dark Ages ja Life Changes.


      Erikoisena biisinä voisi mainita sen että parhaita kappaleita ei löytynyt yhtyeen tavallisilta albumeilta ollenkaan! USA:ssa bonus-kappaleena julkaistu Feel The Force oli parempi kuin mikään raita Shove It-albumilla, Manipulator olisi ollut Mad; Bad; -levyllä helposti kolmen parhaan joukossa, ja Heartland on paras Blue Rockin aikana kirjoitettu kappale.


      Tuotannosta saisi varsin hyvän yhden levyn kokoelman aikaiseksi (minun mielestäni paremman kuin Brianin tuotannosta), ja olisi myös mielenkiintoista kuulla miten bändin muut jäsenet (Rogeria ja Spikeä lukuunottamatta) olisivat jatkaneet uraansa yhdessä... Mutta miksipä suotta olisivat jatkaneet, kun levy-yhtiö ei ollut bändin mainostamisesta enää 90-luvulla kiinnostunut vaikka Rogerin kaltainen julkkis oli vielä mukana.

      • Sammy who was low

        ...ainakin on työskennellyt Queenin kanssa Crossin jälkeen. Hän soitti mm. percussionieja Freddien muistokonsertissa ja toimi apulaistuottajana Made In Heavenilla, Rogerin myöhemmillä soololevyillä ja käsittääkseni myös Queenin Paul Rodgersin tulevalla levyllä.


      • tohtori toukokuu

        Itse en omista Mad bad jne.. ja Blue rockia, ovat niin harvinaisia ettei normaaleista levydivareista noita löydä kuin uskomattomalla munkilla. Ja hintaahan noilla on ainakin eil.comin mukaan enemmän mitä normaalikiekoilla - sielläkään tosin ei ainuttakaan kappaletta saatavilla tällä hetkellä. Joskus kuitenkin onnistuin hankkimaan New dark ages sinkun jolla silläkin alkaa jo hieman keräilystatusta olemaan.


      • munkki
        tohtori toukokuu kirjoitti:

        Itse en omista Mad bad jne.. ja Blue rockia, ovat niin harvinaisia ettei normaaleista levydivareista noita löydä kuin uskomattomalla munkilla. Ja hintaahan noilla on ainakin eil.comin mukaan enemmän mitä normaalikiekoilla - sielläkään tosin ei ainuttakaan kappaletta saatavilla tällä hetkellä. Joskus kuitenkin onnistuin hankkimaan New dark ages sinkun jolla silläkin alkaa jo hieman keräilystatusta olemaan.

        ...minä kun satuin nuo molemmat levyt löytämään paikallisesta levydivarista samalla kertaa, ja hintakin oli vain 60mk kappale. :P

        EIL:in hintoihin ei kyllä kannata luottaa, koska esim. tuon Blue Rockin lp-versiokaan ei ole minun tietääkseni parhaimpina päivinäkään noin paljoa, ja se on harvinaisempi kuin tuo cd versio... SAnoisin että 50€ on siitä maksimihinta.

        EBaysta noita ainakin kannattaa katsella, vaikka siellä tällä hetkellä onkin vain noita ryöstöhintaisia.


      • Faneilta
        tohtori toukokuu kirjoitti:

        Itse en omista Mad bad jne.. ja Blue rockia, ovat niin harvinaisia ettei normaaleista levydivareista noita löydä kuin uskomattomalla munkilla. Ja hintaahan noilla on ainakin eil.comin mukaan enemmän mitä normaalikiekoilla - sielläkään tosin ei ainuttakaan kappaletta saatavilla tällä hetkellä. Joskus kuitenkin onnistuin hankkimaan New dark ages sinkun jolla silläkin alkaa jo hieman keräilystatusta olemaan.

        minulla on yhden fanin kokoama CD Rogerin kaikista harvinaisista kappaleista.

        Eikä ottanut hintaa kuin tyhjän CD-R:n ja postikulut.

        Löytyy mm. Turn On the TV, I Wanna Testify, Two Sharp Pencils, Feel The Force, Manipulator, Heartland, etc.

        Ehkä nykyaikana nuo löytyy jostain Internetin syövereistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      24
      3667
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      52
      1802
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      23
      1120
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      64
      1042
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      1029
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      23
      994
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      37
      879
    8. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      841
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      55
      782
    10. Pub Marjuskan grillibileet

      Pub marjuskassa ilmainen makkara tarjoilu ja jakaa parille sadalle aurinko laseja. Miten tälläistä. Saako popittaa ja ja
      Haapavesi
      12
      713
    Aihe