Jos lapsi 7-v käyttäytyy tarhassa kiltisti(normaalisti), mutta kotona käytös muistuttaa hyvin paljon asperger lasta, niin voiko silloin olla asperger? Lapsi itse sanoo, että hän pidättelee tarhassa. Kotona uskaltaa olla oma itsensä.
Saa siis raivareita käsittämättömistä asioista. Kuvittelee, että kykenen lukemaan hänen ajatuksensa. Elää tosi vahvasti vain tätä hetkeä.
Kiusaa ja satuttaa pikkuveljeään. Jne.
Asperger lapsi?
6
6665
Vastaukset
- ex-as lapsi
Kuvauksesi perusteella saattaisi ollakin asperger tapaus. Oireet samat kuin itsellä oli.
Raivokohtauksilla ei ollut oikein mitään rajaa. Löin sisaruksiani millä tahansa esineellä.
Olin hyvin pikkuvanha myös hyvin arka ja pelokas. Vahva fantasiamaailma alkoi kehittymään.
Haltioiduin "päänsisältä" kuuluvasta mahtavasta urku-tai haitarimusiikista.
Tämä ominaisuus on säilynyt, jopa voimistunut isompien elämänmuutosten aikana.
On kuviteltu ydinaseen kestävä 'turvallisuuskupu' jonka sisällä on turvallista elää.- poika on
Meidän poika on tosiaan ihan kuin sinä. Pikkuvanha, jopa näsäviisas. Arka, ei uskalla edes huoneessaan olla yksin, pelkää kovasti esim. ampiaisia. Ujo on ihmisten keskuudessa, pelkää esiintymistä. Mielikuvitusta riittää. Haluaa leikkiä jatkuvasti roolileikkejä, johon itse keksii juonen ja tapahtumat. Muutenkin on hyvin kekseliäs.
- ex-as lapsi
poika on kirjoitti:
Meidän poika on tosiaan ihan kuin sinä. Pikkuvanha, jopa näsäviisas. Arka, ei uskalla edes huoneessaan olla yksin, pelkää kovasti esim. ampiaisia. Ujo on ihmisten keskuudessa, pelkää esiintymistä. Mielikuvitusta riittää. Haluaa leikkiä jatkuvasti roolileikkejä, johon itse keksii juonen ja tapahtumat. Muutenkin on hyvin kekseliäs.
Oma kriisisi puhkesi jo 12v. Sen jälkeen en oppinut enää mitään. Taannuin 12-14v tasolle.
Tiedossani on toinenkin samanlainen vastaava tapaus. Hänkään ei selviä koskaan.
Poikasi välttää syvän tragedian, jos hänellä on kasvutilaa eikä kasvukivut jätä pahoja traumoja.
Voi olla parasta, että hän saa kehittyä vahvoilla alueillaan, jotka häntä kiinnostavat.
Yksityisille neurologeille pääsee. Netissäkin on näitä yhteystietoja.
- Assitulossa
Menkää vaan neurologisiin testeihin. Ja ehdottomasti neurologille. Osa psykologeista tai psykiatreista ei usko neurologisiin ongelmiin ja lapsi päätyy psykoosi diagnoosin kanssa laitokseen. Sosiaalitoimen kanssa kannattaa olla tosi varovainen ja pyrkiä pääsemään tutkimuksiin ennen kuin sillä puolella huolestutaan.
- äitii
Mitä hyötyä siitä on? Lapsen tulevaisuutta ajatellen. Tuon laitokseen joutumisen haluaisin pystyä estämään keinolla millä hyvänsä.
Luulen, että tulee pärjäämään koulussa ihan hyvin. Eskarissa ei ollut mitään ongelmia ja samat eskari kaverit tulee olemaan samalla luokalla.
Sosiaalitoimen silmätikkuina jo ollaan pikkuveljen pahoinpitelyn vuoksi.
Mitä tarkoitit tuolla, että niiden kanssa kannattaa olla varovainen? - Assitulossa
äitii kirjoitti:
Mitä hyötyä siitä on? Lapsen tulevaisuutta ajatellen. Tuon laitokseen joutumisen haluaisin pystyä estämään keinolla millä hyvänsä.
Luulen, että tulee pärjäämään koulussa ihan hyvin. Eskarissa ei ollut mitään ongelmia ja samat eskari kaverit tulee olemaan samalla luokalla.
Sosiaalitoimen silmätikkuina jo ollaan pikkuveljen pahoinpitelyn vuoksi.
Mitä tarkoitit tuolla, että niiden kanssa kannattaa olla varovainen?Asperger lapsi tarvitsee neurologista kuntoutusta ja sitä ei saa jos ei ole diagnoosia. Oirehtiva nuori, jolla ei diagnoosia ole, otetaan herkästi huostaan, koska sinun tulkitaan olevan kasvattajana "kelvoton". Lisäksi lapsesi voi tarvita koulussa erityistukea jossain vaiheessa. Siksi siis diagnoosi. Se on tärkeä myös lapsellesi, jotta hän ymmärtäisi miksi on sellainen kun on. Mene as-palstalle lukemaan muiden kokemuksia.
Alaluokilla koulu joustaa vielä monessa asiassa. Myöhemmin ei impulsiivisuutta enää sitten suvaitakkaan! Kuvittele millaista jälkeä lapsesi saa aikaan miehen kokoisena!
Osa psykologeista ja psykiatereista ei usko aspergeriin ja passittaa neurologisista syistä oireilevat lapset psykiatriseen hoitolaitokseen. Yleensä asperger lapset tulevat siellä vaan huonompaan kuntoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491506Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761335Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊86993- 14957
- 86926
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee186868Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20831- 82801
Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi82775Kaipaan seuraasi niin
monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.17740