Miksi alan aina riehumaan?

Miksi aina tosipäissään alan riehumaan ja tappelemaan? saa taas hävetä kun eilen olin käynyt kaverin kimppuun ja nyt on suuttunut tiedä vaikka välit lyönyt poikki..
7515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei riehumaan ja tappelemaan, niihin ryhdytään

Äänestä

ei sovi sinulle, elikkä sinunlaisten ei sovi juoda ollenkaan, kun ei osaa ottaa kohtuudella.

Äänestä

Jospa olet alkoholisti. kysy paikkakuntasi juopoilta.
Jos sulla on lähellä aa, kysy siellä käyviltä. ne voi antaa selvän vastauksen

Äänestä

Sitä miettii eräs mäkihyppääjäkin. Ja moni b-tyypin alkoholisti on aamulla kenkänsä pahvilaatikosta saatuaan purskahtanut itkuun, kun komisario ottaakin konttorin puolelle ja kysyy leppoisasti, että miten se nyt näin meni, että parhaan kaverisi kirveellä tapoit. Nuorena nuo merkit näkyvät päissään saatuina pieninä raivareina, lasien hajoittamisena ym.

Toisin sanoen: sinulle ei viina sovi eikä tule koskaan sopimaan.

Lääketieteellisesti asia on yksinkertainen. Todennäköisesti aivojen serotoniinin välittäjäaineissa on puutteita. Se voi olla perinnöllistä riippumatta siitä, joiko esim. isäsi. Ilmeisesti joi.

Äänestä

Viina ei vaan sovi sulle. Älä vaan ryhdy mihinkään parisuhteeseen. Teet kumppanisi elämästä helvetin.

Äänestä

asustelet ?

Äänestä

Sinulla vaan sattuu olemaan sellainen perusluonne, että tosikänni saa sinulla piilevät aggressiot hallitsemattomasti nousemaan pintaan, ja sillehän siinä tilassa ei itse voi yhtään mitään. Se on kuin luonnonvoima.

Itselläni oli nuorena samoja piirteitä, ja ikävyyksiä ja vaikeuksia riitti runsain mitoin. Välillä tuli itselle turpaan, ja silläkin on varsin tervehdyttävä vaikutus, ja kun tarpeeksi monta kertaa majailee putkassa armottomassa laskuhumalassa, niin ne kokemukset tuovat varovaisuutta.

Iän karttuminen ja toleranssin kasvu kummasti rauhoittavat kännikalaa, ja itselläni nuo piirteet ovat kadonneet täysin, vaikka sen toleranssin myötä viinamäärät ovat nuoruudesta kasvaneet huimasti.

Älä juo terävää viinaa, eikä missään nimessä juomia sekaisin. Terävä viina sekaisin kaljan tai viinin kanssa pistää kokemattomalla kupolin sekaisin, ja helposti käy, kuten sinulla.

Juo vähemmän ja tyydy pelkkään olueeseen
Sen lievästi väsyttävä ominaisuus pitää polkupyörän suuntaviitat heilumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riehuja.. kirjoitti:

Miksi aina tosipäissään alan riehumaan ja tappelemaan? saa taas hävetä kun eilen olin käynyt kaverin kimppuun ja nyt on suuttunut tiedä vaikka välit lyönyt poikki..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu