kysymyksiä musiikkiopistosta

...

Siis minulla olisi muutama kysymys musiikkiopistosta.

1. Onko musiikkiopistot vain lapsille, kun yhdenkin sivuilla luki vain joka paikassa suurinpiirtein "lapsiryhmä.. lapsiryhmä..jne.."? Kehtaisiko vain sitten soittaa ja kysyä, että onko se vain lapsille?

2.Miten kalliiksi musiikkiopisto tulee (noin yleisesti ottaen)?

3. Miten vaikeat pääsykokeet on yleensä? Mitä niissä pitää yleensä tehdä? (Sen takia mie en oo kehannu ees yrittää, mutta nyt pitäisi saada sen verran rohkeutta, koska muuten mie en uskalla koskaan aloittaa soitto harrastusta..)

4. Miten vaikea soitin viulu on aloittaa n.20v? Mahdotonko? EN siis yrittäisi miksikään mestariksi, vaan ihan omaksi iloksi soittelisin..

5. Jos ja kun menee pääsykokeisiin, niin pitääkö siinä jo tietää mitä soitinta haluaa soittaa? Siis vaikuttaako se jotenkin niinhin kokeisiin? (Oletan siis, että ainakin laulussa pitäisi varmaan laulaa kokeessa..)

Siinä olikin aika monta kysymystä, mutta jos saisin vastauksia, olisin todella kiitollinen. Sen sanottuani..

Hyvää loppukesää kaikille!

5

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rules!

      1. Opistoissa on kaiken ikäisiä oppilaita, itse kuuluisit aikuisosastolle kun olet jo 20v.

      2. Kyllä niihin lukukausimaksuihin menee monta sataa euroa niin että hurahtaa jos vuokraat opistolta vielä soittimen niin hinta tietenkin nousee.

      3.Itse jännitin pääsykoetta aikanaan aivan sairaasti ja olin varma etten tulisi pääsemään mutta pääsin läpi ja kirkkaasti. Koe ei ole vaikea, sisältää vain pari rytmi juttua sekä laulu tai soitto näytteen.

      4. Viulusta en osaa sen kummemmin sanoa onko vaikea vai ei mutta varmasti saat tehdä töitä että opit edes kohtuullisesti soittamaan. Riippuu paljolti myös siitä kuinka paljon olet valmis harjoittelemaan...

      5. Kun ilmottaudut opistoon pyrkijäksi sinulla täytyy olla tiedossa mitä haluaisit soittaa vaiko laulaa. Pääsykokeessa sillä ei niinkään ole väliä.

      Opistoihin ei kuitenkaan (ainakaan täällä päin suomea) voi ilmottautua kuin vain keväisin, joten joudut odottamaan ensi kevääseen... Mutta toivotan onnea yritykseen kuitenkin :)

    • soitto-ope

      1. Joihinkin opistoihin otetaan opiskelijoiksi myös aikuisia, ei kaikkiin.Tämä selviää opistosta kysymällä.

      2.Aikuiset opiskelevat ns."vapaalla linjalla".Tällöin opiskelussa ei ole esim. tutkintopakkoa ja sinusta ei siis yritetä (puoliväkisin)vääntää ammattimuusikkoa. Kuitenkin tätä linjaa yhteiskunta ei tue rahallisesti ja joudut maksamaan soittotunneista niiden oikean
      hinnan.Lukukausimaksut vaihtelevat eri puolilla Suomea, pääkaupunkiseudulla on kalleinta.

      3. Aikuisia ei yleensä oteta taloon kovin monia. Valitettavasti yleensä sisään otetaan niitä, jotka jo jotain osaavat(ovat esim lapsena soittaneet viulua).Vähiä paikkoja ei haluta täyttää "kokeilijoilla", koska kokeilla voi myös muualla. Toisaalta tämä riippuu siitä, millaisen linjan opisto on ottanut asiaan.Kyllä joihinkin opistoihin otetaan "vapaalle linjalle" oppilaita ihan ilmoittautumisjärjestyksessä ilman mitään testejä.Tämäkin selviää opiston kansliaan soittamalla.

      4. Musiikkiopistoissa opiskellaan pääasiassa klassista musiikkia. Todennäköisesti musaopiston viuluopet eivät osaa/eivät ole kiinnostuneita opettamaan muunlaista musiikkia.Klassinen musiikki ja viulu on vaikea yhdistelmä, yleensä soitto aloitetaan 6-7 vuotiaana.Luultavasti pelimannipohjainen musisointi voisi sopia aikuisviulistille paremmin, mutta sitä ei opiskella musiikkiopistossa.

      5.Johan tiedät, että haluat soittaa viulua.

      Oikeastaan miksi haluat musiikkiopistoon? Tarjolla on yksityisiä musiikkikouluja, työväen/kansalaisopistoja, yksityisopettajia, pelimannipiirejä tietysti riippuen siitä, missä asut. Jos asut paikkakunnalla, missä koulutetaan musiikin ammattiopiskelijoita, hyvä ja edullinen tapa opiskella soittoa on hakeutua pedagogiikkaoppilaaksi.

    • dart

      Kuka suomessa opettaa soitamaan poikkihuilua ja miten paljon se taas maksaa?olen kiinnostunut alkaa harrastamaan sitä.Olisiko joku joka tietää.

      ps.ei ole paljoa maksaa opetuksesta.
      -pasi

      • tietoa1236

        Esimerkiksi musaopistoilla on usein huiluopettajia, joihin kannattaa vaikka ottaa yhteyttä, jos ei kuulu musaopistoon tai jos kuuluukin. Kyllä ne usein myös yksityistunteja varmaan voivat antaa. Ja onhan niitä kansalaisopistoja ja muitakin...

        Soittimen hankinta on alimmillaan n. 100e, jos ostaa thomann.de sellaisen Startonen 90e huilun ( 20e postimaksu). Ei ole huono, ei. Tai vaikka F-Musiikista käytetty tai n. 500e uusi oppilasmalli.

        Tunnit maksavat yleensä vähintään 10e/30min. Riippuu opettajasta.

        Offtopicina vielä se, että omasta mielestäni noin 1-3v pianonsoittotausta nopeuttaa alkupään oppimista (nuottijutut) paljon. Mutta ilmankin se kyllä voi ihan hyvin lähteä.


    • Musiikiopisto on mun mielestä lapsille ja aikuisille.Aika kalliiksi se kyllä tulee jo kuukaudelta!!Mutta enempää en tiedäkkään!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2849
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1275
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      984
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe