partamonneista

tietämätönkalaharrastaja

ostin 200l akvan käytettynä talvella ja mukana tuli pari partamonnia.kalasto 10 kardinaalitetraa,10intiaani sulkaa,10 mustatetraa,pari piikkisilmää.
olen luullut että monnit uros puolisia mutta lähipäivinä olen huomannut niiden kyhjöttävän vierekkäin aika paljon...ei näytä "tappelulta" ...onko siis kutuhommissa? en erota niitä kumpaa sukupuolta ovat.
aikaisemmassa kodissa eivät ole lisääntyneet...ilmeisesti olivat hieman huonolla hoidolla siellä(akva siis).
toinen monni myös kaivautuu iltaisin kivikasaan,missä pyrstöllään heittelee hiekkaa tai yrittää hieman tehdä kuoppaa...tätäkään ei ole tehnyt kuin viimeisen kahden viikon aikana?

2

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Tämä kaiveleva tyyppi on mitä luultavimmin koiras, lahjoita tai myy se pois, niin ei tule poikasia ja tätämyötä liikakansoitusta akvaarioosi, pärjäät ihan hyvin yhdellä partamonnilla!

      • .,:_

        kiitos vastauksesta...asiantuntija tuttuni totesi molemmat koiras monneiksi ....joten ei vaaraa lisääntymisen suhteen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2512
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      299
      2117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1900
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1489
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      42
      1463
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1376
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1086
    Aihe