Niin..veli toi eilen meidän akvaarioon joesta kaks kalaa. samanlaisia kuulemma myydään lemmikkieläinkaupassa, nimi oli joku rantatörppö tjoku? Mut tänään huomasin et akvaarion lasiin oli ilmestyny levää tjn...jotain vihreetä.
OIsko ne kalat voinu tuoda sieltä joesta jotain bakteereja, vähän luulen niin..mitä pitäis tehdä?
Yks meidän sininen kala menee siel akvaarios vaan evätpystyssä,enkä oo ennen sen huomannu menevän niin.
joesta tuodut kalat haitaksi(ko)?
1
309
Vastaukset 1
- -Rihma-
Ei kyllä suomalaisia kaloja myydä missään akvaariokaupoissa.
Suomalaisia villejä kaloja ja trooppisia kaloja ei kannata yhdistää, sillä niillä on erillaiset vesiarvosuositukset ja varsinkin lämpötilasuositukset. Trooppiset fisut on kotoisin lämpimistä vesistä Afrikasta tai Etelä-Ameriikasta(Tai mistä nyt mikäkin on). Suomihan on viileä niihin verrattuna.
Trooppiset kalat siis tarvitsevat lämmitettyä vettä, yleisesti ottaen yli 20 astetta ja järvikalat harvoin uiskentelevat niin lämpimässä.
Olet oikeassa siinä että järvikaloilla on oma bakteeri- ja loiskantansa, jotka voivat tarttua akvaariokaloihin. Suosittelisin päästämään nämä luonnonvaraiset kalat takaisin luontoon, kun ne sinne kuuluvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4542054- 1631347
- 761212
- 941203
- 1141157
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1871113- 100793
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.58766- 47743
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58685