Onko kokemusta kristityistä psykiatreista (pääkaupunkiseutu)? Ei mistään sosiaalipsykologian tai sielunhoidon koulutuksen saaneista, vaan ihan "oikeista" lääkäreistä...?
Kristityt psykiatrit
haluasintietää
132895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
yhtäaikaa kristitty ja psykiatri. Psykiatria on pahan ilmentymä ja kristillisyys edustaa hyvyyttä. Liian suuri ristiriita.
... Just' joo tätä musta-valkoisuutta ja väärää hengellistämistä on olemassa, valitettavasti !
- Höpö, höpö sinulle, tietämättömyytesi paistaa liian kirkkaasti. terkun wanha uskonsisko
voi hyvinkin olla luterilaispsykiatreja. Myös muissakin lahkoseurakunnissa. Ajattelinkin nyt oikeita kristittyja, niitä aitoja.
Kristityn käsitys sielusta on aivan toisenlainen kuin psykiatrin. Ei voi olla käytännössä kristittyä psykiatria. Vai väittääkö joku uskonto, että sielu voi olla sairas kuten psykiatria väittää?
kristinuskossa on ajateltu, että esim. riivaaja on asettunut ihmiseen. Todellista?
sairaus ole uskontojen mukaan. Se on paholainen. Sairaus ja paholainen eivät ole sama asia. Tässäkin juuri huomaa, ettei psykiatri voi olla kristitty, paitsi ehkä luterilainen.
järkevämpää uskoa paholaisen olemassaoloon kuin sairauden? Niin, sehän on aika tyypillistä psykooseissa. Tyyppi uskoo olevansa vainottu, riivattu, myrkytysuhan alla, vaan ei että on sairas. Hihhei, hanki elämä, lääkitys, tai molemmat, mutta älä viitsi olla noin tyhmä.
!!!
Luulisin, että voisit lähestyä kysymyksessäsi vaikka Klistillistä Lääkäriliittoa tms. En ole varma, miten nimi menee, mutta kristillisillä lääkäreillä on jokin järjestö. Kysy sitä ehkä myös joltakin tietämältäsi krist. lääkäriltä tai muulta hoitoalan ihmiseltä. Näin päässet eteenpäin. Tätä asiaa paljon kysellään ja ns. etsitään, on vähän kinkkistä saada löydettyä. Nuo asiat kun sillei ovat henk.koht. eivätkä sinänsä kuulu ammattiinsa.
siinä mielessäkin ,että en halua alkaa selitää mitään uskonsanastoa psykiatrilleni ja joutua selittämään, että mitä kristittynä oleminen tarkoittaa tai ettei Jeesus ole mulle satuhahmo ("ai sun mielestä on, no osaat varmaan auttaa mua tosi hyvin sitten).
Useimmat psykologiaan uskovat karsastavat uskontoa kuin syntiä "Minä olen Vappu Taipale sinun kaikkitietäjäsi, älä pidä muita kaikkitietäjiä". Monet psykiatrit pitävät humpuukkina kaikkea mitä hänelle ei ole syötetty "tieteellisenä" psykologiana.
Jotkut psykiatrit kyllä käyttävät uskonnollista sanastoa mutta tämä on vain pintaa jonka alta paljastuu ei-kristillinen ihminen.
Minusta uskonasioiden levittely psykiatreille ei ole perusteltua. Ethän halua tulla syvältä loukatuksi.
Kyllä siellä ammattikunnan sisällä tiedetään ne jotka tekevät hommaa jeesus-pohjalta. Se miten apua hakeva ja edellinen löytävät toisensa on eri juttu. Mutta kyllä siellä on niitä jotka ovat syvästi uskonnollisia analyyttisen pohjan lisäksi. Ei liene ihmistä tai auttajaa jonka ajatusmaailma vuosien mittaamassa terapiassa vaikuttaisi jotenkin vastavuoroisesti tiheissä tapaamisissa. Hyvä sille joka etsii sitä.
Lehdessä aikanaa usein mainosta kristitystä hierojastakin. Toisaalta vaikea sanoa mikä tämän erotti mainstreamista?