Energian hinta on tämän vuoden alusta moninkertaistunut etenkin öljylämmitystaloissa. Kiinteistöjä kehotetaan uusimaan lämmitysjärjestelmiä energia ystävälliseen suuntaan mikä on hyvä ja kannatettava asia. Uusia energiaa säästäviä laitteita tulee markkinoille laajalla skaalalla.
Kaukolämpö rynnistää nyt jo pientaloihin taajamiin ja kirkonkyliin. Sinänsä hyväasia pilataan kaavoitusmonopolilla ja muutamien etupiirien hallussa olevien energialaitosten hallussa olevan monopoolinkautta. Ennakko esimerkki mitä olen seurannut Heinolan kirkonkylässä energianpolttolaitoksen ja metsäjätteenpolton kaukolämpölaitoksessa. Tuotettu energia markkinoidaan asiakkaille lähelle laitosta edullisesti ja kauempana olevat kiinteistöt pitää ottaa osaa runkoputken kustannuksiin. Mikä pahinta, kun liityt kaukolämpöön yhtiö vaatii hyvässä kunnossa olevan keskusjärjestelmän purkamista,. että ei voida enää käyttää omaa toimivaa keskuslämmitysjärjestelmää.
Heinolan kirkonkylässä on viimeisten vuosien aikana uusittu lähes kaikki vanhentuneet keskuslämmityskattilat 3000- 7000 euron kustannuksilla. Nyt ollaan kaavaa muutamalla pakottamassa asiakkaita liittymään kaukolämpöön ja samalla vähän aikaa sitten investoitu uusi järjestelmä on purettava, jotta sillä ei tuoteta sivusta omaan käyttöön halvempaa energiaa.
Kuitenkin ilmastan muutokset ovat niin suuria, että kaukolämpökin on yhtä herkkä sää muutoksille sekä ulkoapäin tapahtuville haavereille. Siksi pitää varmistaa lämmön saanti kaikissa olo suhteessa ilman kuntienvaltuustojen kaavalla pakko liittymisen ,yhteydessä määrätään. yksioikeus monopoolille myydä lämpöenergiaa kiinteistölle muka ilmaston muutoksen kustannuksella.
Kaikkia lämmitysmuotoja on sallittava käyttää hyvässä sovussa yhtä aikaa.
Arto Hirvonen
Nuohoojamestari . .
Perussuomalaiset
Pakko liittyminen kaukolämpöön
4
875
Vastaukset
- jne.
P-hallitus
"Mauri Pekkarinen: Kunnat näyttämään säästämisessä suuntaa muille
Uusi direktiivi tuo uusia energian säästöpaineita
Energian hinnat nousevat ja kunnille tulee lähitulevaisuudessa uusia paineita, kun EU:n uuden sähköpalveludirektiivin tuomia energiansäästötavoitteita aletaan viedä käytäntöön. Ministeri Mauri Pekkarinen kannustaa kuntia aktiivisuuteen paikallisissa energiaratkaisuissa. "
http://www.kuntalehti.fi/default.asp?sc=3936&sa=79699
"Asuntoministeri Jan Vapaavuoren (kok.) mukaan yksittäisiä toimenpidevaihtoehtoja on esillä vielä runsaasti.
Valtiohallinnossa on muutenkin meneillään useampia hankkeita, joilla todennäköisesti tullaan tiukentamaan rakennusten energiankulutuksen rajoja ja rajaamaan energiavaihtoehtoja.
Ympäristöministeriössä valmistelussa on maankäyttö- ja rakennuslain muutos, jossa tavoitteena on saada kaukolämpöverkon peittoalueella uudisrakennuksille liittymisvelvoite esimerkiksi suoran sähkölämmityksen sijaan."
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/takan-rakentaminen-saattaa-tulla-pakolliseksi(50342).ece
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Jan Vapaavuori kaukolämpö&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi - valitukselle
No eihän se ihan näin mene. Uusille rakennuksille sitä harkitaan ja kukaan ei tiedä millainen siitä tulee. Ensinnäkin media on sen nimennyt "pakoksi".
Eikä tuo mitään muuta. Johan kaava nyt määrää alueita liittymään kaukolämpöön. Itsekin "jouduin" liittymään. Ollut halvin ja kaunein.
sanoit että "yhtiö vaatii hyvässä kunnossa olevan keskusjärjestelmän purkamista,. että ei voida enää käyttää omaa toimivaa keskuslämmitysjärjestelmää."
Tuohon en oikein usko. Tai sitten asiakkaalle on ollut ihan sama mitä vanhallesystemille tehdään. Oma talo ilmeisesti kysymyksessä. - Tiedoksi
Pakko liittyminen on YHDYSSANA. Siis "pakkoliittyminen" on se oikea ilmaisumuoto.
- gefa
Tämä viimeaikainen Dieselauto episodi, eiköhän tässäkin ole tosiaan sama takana.
Ensin luvataan muka halpaa ja etuja, mutta kun olet hypännyt rattaisiin, huomaat, että sinua on kusetettu jälleen raskaamman mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275334Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123905Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512820Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861318Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2851312- 601193
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961122Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2151101