Vain yksi MasterCard

kerralla..?

Voiko samasta pankista (Nordea) olla vain yksi MasterCard samaan aikaan?

Vai voiko olla esim. MasterCard silver ja LiittoMasteCard/FinnairMasterCard samaan aikaan?

Vai onko asiakkaalla aina yksi MasterCard tili ja jos ottaa toisen vanhempi "lähtee"?

8

999

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa olla

      enintään 2-4 korttia kerralla (yksi MasterCard, yksi Visa, ehkä yksi American Express ja ehkä yksi Diners Club) mutta on mahdollista pitää niin monta korttia kuin itse haluaa ja voi olla. Esimerkkinä ne, joilta on lähtenyt luottotiedot, on löytynyt useita kymmeniä kortteja ja lisää "varastosta". Nykyään nämä käyttävät tosin lähinnä pikavippejä helpomman saatavuuden takia, valitettavasti.

      • aloittaja..

        Luottotiedottomilla on kymmeniä luottokortteja? eihän luottotiedoton saa korttia..

        niin kyllähän noita kortteja löytyy amex,diners,visa,master jne mutta alkuperäinen kysymys jäi auki.


      • tarkoitettiin
        aloittaja.. kirjoitti:

        Luottotiedottomilla on kymmeniä luottokortteja? eihän luottotiedoton saa korttia..

        niin kyllähän noita kortteja löytyy amex,diners,visa,master jne mutta alkuperäinen kysymys jäi auki.

        että on veloittanut itsensä kymmenillä korteilla siihen kuntoon. Ja onhan noita mahdollista samasta pankista ottaa useampikin, mutta onko siinä järkeä? Usein yksi kortti on ihan riittävä tai kaksi, jos ottaa toisen vaikka Visana varalle ja toisen MasterCardina.


    • turhaa korttipeliä

      Voi olla useita, mutta kysy itseltäsi MIKSI ottaisit monta samanlaista korttia. Lisäksi vielä maksat niistä kaikista vuoksimaksut.

      Eli kannattavampaa olisi ottaa eri kortteja tyyliin yksi VISA, yksi MASTERCARD, ja lisäksi vielä jos tuo ei riitä, noita Diner, Amex jne kortteja.

      • aloittaja...

        Finnair Masterilla pisteitä, mutta siitä uupuu tuo ostoturva kortilla ostetuille tavaroille. MasterCard silverissa on nuo vakuutukset taasen sillä ei saa finnair pisteitä.. tämän vuoksi kysyin.. Toki jos nuo saisi yhteen korttiin niin sitten en tarvitse kahta. No täytyypä vielä miettiä jos käyttäisin vain toista korttia..


      • käyttäjä
        aloittaja... kirjoitti:

        Finnair Masterilla pisteitä, mutta siitä uupuu tuo ostoturva kortilla ostetuille tavaroille. MasterCard silverissa on nuo vakuutukset taasen sillä ei saa finnair pisteitä.. tämän vuoksi kysyin.. Toki jos nuo saisi yhteen korttiin niin sitten en tarvitse kahta. No täytyypä vielä miettiä jos käyttäisin vain toista korttia..

        ootko kuullu tästä GE:n Masterista, jolla saa rahaa takaisin kun sitä käyttää... www.gemoney.fi


    • Kumma, ettei noin selvään kysymykseen saa keneltäkään selvää vastausta. Jos kysyt asiaa Nordeasta, kerro täälläkin, mitä sanotaan.

      Luulisi aika monilla Stockmannin uuden kortin ottajilla olevan ennestään Nordean MasterCard, joka on avainasakkaille maksuton ja jossa on hiukan alempi luottokorko kuin Nordean Stockmann MasterCardissa. Jälkimmäisellä saa taas Stockan asiakasedut, Nordean omalla kortilla ei. Jos on molemmat kortit ja haluaa käyttää sekä luottoa että Stockan asiakasetuja, varmaankin voi ostaa niinkin, että näyttää Stockan korttia, mutta maksaa Nordean omalla kortilla. Siis jos oikea vastaus kysymykseesi on se, että samalla asiakkaalla voi olla useita Nordean MasterCardeja.

      • Nordeassa

        Itselläni on nimenomaan nuo kaksi korttia Nordeasta, ihan perinteinen MC ja sitten tuo Stokkan uusi MC.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      1712
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      216
      1119
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      815
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      258
      612
    5. 33
      561
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      534
    7. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      206
      515
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      456
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      19
      444
    Aihe