halpatyömaa löytyy

ei tarvitse menon jatkua kauaa tätä vauhtia, kun halpaa IT-työvoimaa löytyy läheltä, tosi läheltä.

nousevat nimittäin palkat sellaista vauhtia niin Intiassa, Tsekeissä kuin Venäjälläkin. Jos meitä halvempaa IT-työvoimaa haluaa, on mentävä Afrikkaan tai jonnekin Etelä-Aasiaan.

Luulenpa, että jatkossa ns. "halpatyömaiden" halpuus ei tule palkkojen alhaisuudesta, vaan toimivammasta hallintorakenteesta, työn tehokkuudesta, osaamisesta ja mahdollisesti paremmasta henkilöstön kehittämimsestä, kehittymisestä ja kehittymishalukkuudesta. Pitäisi ryhtyä käyttämään termiä tehokkuustyömaa, jolloin asian laita tulisi paremmin ilmi.
51050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomihan on Euroopan halpatyömaa verrattuna tehokkuuteen. Silti yrityksiä ei kiinnosta siirtää toimintaansa Suomeen.

Äänestä

Monessa suomalaisessa suuremmassa firmassa on keskijohto paisunut kohtuuttoman suureksi. 100te vuodessa tienaavaa manageria löytyy joka lähtöön ja kaikille ei oikeita hommia riitä.

Jos tarkastellaan softankehittäjille oikeasti maksettavia palkkoja, on Suomi todellinen IT:n halpatyömaa.

Äänestä
  • miksi vain duunaritason henkilöitä korvataan halpamaiden henkilöillä ??? Helpommin korvattavissa, EI SUINKJAAN, Idästä / Lännestä löytyy ammattijohtajia pilvim pimein ! Tekevät duunia niska limassa kunnes kuolo korjaa ! Miksi näitä suomalais ns. johtoportaan henkilöitä ei vihoinkin aloiteta korvaamaan edm. ammattijohtajilla ? Karttuisi kaikkien kielitaito, globaalisuus, mitä on oikea työnteko !

    Äänestä

  • ja edelleen ihmeteln kirjoitti:

    miksi vain duunaritason henkilöitä korvataan halpamaiden henkilöillä ??? Helpommin korvattavissa, EI SUINKJAAN, Idästä / Lännestä löytyy ammattijohtajia pilvim pimein ! Tekevät duunia niska limassa kunnes kuolo korjaa ! Miksi näitä suomalais ns. johtoportaan henkilöitä ei vihoinkin aloiteta korvaamaan edm. ammattijohtajilla ? Karttuisi kaikkien kielitaito, globaalisuus, mitä on oikea työnteko !

    Saneeraukset aloitetaan aina lattiatasolta, vaikka todelliset säästöt saataisiin nimenomaan sieltä ylemmästä manager-portaasta.

    Yleensä omaa persettä suojellakseen keskijohto saneeraa nimenomaan lattiatasoa: excelissä näkyvät osaston menot saadaan pienemmiksi, kun hommat siirretään offshoreen ja näin pomojen oma takamus säästyy. Lopputuloksena syntyy organisaatioita, joissa on 4-5 coffee-manageria 1 tekninen guru Suomessa ja 30 idioottia Kiinassa/Intiassa/Itä-Euroopassa. Organisaation tuotokset on sitten mitä on...

    Äänestä

Hauskaa joo ja kantsii miettiä sitäkin, mitä sillä IT-työläisen eurolla saa Suomessa verrattuna Tsekkiin tai Aasiaan. Hesan asuntojen hinnat kuulemma korkeampia kuin Manhattanilla... Ei taida suomalaisilla järki päätä pakottaa? Ite muuttaisin jo muille maille halmehille. Kumma, et tämä maa vielä pinnalla porskuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läheltä kirjoitti:

ei tarvitse menon jatkua kauaa tätä vauhtia, kun halpaa IT-työvoimaa löytyy läheltä, tosi läheltä.

nousevat nimittäin palkat sellaista vauhtia niin Intiassa, Tsekeissä kuin Venäjälläkin. Jos meitä halvempaa IT-työvoimaa haluaa, on mentävä Afrikkaan tai jonnekin Etelä-Aasiaan.

Luulenpa, että jatkossa ns. "halpatyömaiden" halpuus ei tule palkkojen alhaisuudesta, vaan toimivammasta hallintorakenteesta, työn tehokkuudesta, osaamisesta ja mahdollisesti paremmasta henkilöstön kehittämimsestä, kehittymisestä ja kehittymishalukkuudesta. Pitäisi ryhtyä käyttämään termiä tehokkuustyömaa, jolloin asian laita tulisi paremmin ilmi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu