Raskaana,seurustelen eroavan miehen kanssa

Onnellinen, mutta vähän huk...

Olen 3kk raskaana, elämänkumppanini lähti ennen kuin tiesin raskaudesta...olimme kuitenkin työstäneet yhteistä tulevaisuutta jo 8kk,takana useita vuosia seurustelua ja yhdessä asumista ja arjen jakamista. Raskauteni julkitulo ei ole muuttanut asiaa ja minä en tahdo miehekseni miestä joka ei rakasta minua naisena, eikä lapsensa äitinä. Nyt olen rakastunut mieheen jonka ero astuu voimaan loppuvuodesta ja hän on rakastunut minuun. Tunne on vahva, yhdessäolo on taivaallista, vaikka ollaan tunnettu vasta muutama viikko. Luotan häneen.Ihmiset häntä edes tuntematta, puhuvat pahaa ja ovat epäileväisiä. Kateutta? Koska olen puhjennut kukkaan! Mies tietää raskaudestani,hän haluaa lapsen.

1

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realisteja??

      Ihastuneena näkee asiat eri tavalla ja se on normaalia. Ystäväsi ovat todennäköisesti vain hieman huolissaan sinusta, eivätkä tarkoituksella ole ilkeitä, saati kateellisia.

      Kun itse ei ole ihastunut, on helppo nähdä tuossa kuviossa monta "muttaa". Luotat toki mieheen, mutta olette tunteneet hyvin vähän aikaa ja alkuihastus on vielä voimissaan. Silloin tulkitsee toisen eleet niinkuin niiden toivoo olevan, ei välttämättä täysin niinkuin ne ovat. On myös normaalia olla tuohtunut läheisilleen siitä, että muut eivät näe suhdetta ja kumppanin käytöstä samalla tavalla kuin itse sen näkee.

      Ystäviäsi varmasti huolettaa se, että mies on vasta eroamassa, mieleen hiipii ajatus siitä, onko suhde ehkä kummallekin jokin laastari,keino päästä edellisestä uuteen ihastumalla. Kuviossa on kohta myös lapsi, joka vaikeuttaa tilannetta. Ystäväsi eivät tunne miestä senkään vertaa kuin sinä, joten on helppo (ja osittain syytäkin) olla huolissaan siitä, että sinä seurustelet miehen kanssa jonka entinen erokaan ei ole vielä selvä...Entä kun ihastus laantuu, eroprosessi on ikävä ja kun pahimmasta on selvitty ihastumisen avulla, kenties entinen vaimo tulee olemaan sekä ajatuksissa, kaipuuna mielessä sekä ihan arjessannekin läsnä joillakin tavoin...Ehkä ystäväsi pelkäävät sitäkin, jättääkö mies oikeasti vaimonsa vai ei?

      Olet myös itse hetki sitten vielä rakentanut elämääsi toisen miehen kanssa "täysillä". Nyt sitten ihastuminen raskaana ollessa uuteen, jolla myös vaikea tilanne...kukapa ystävä ei olisi huolissaan? Oletko varma ettei ihastuminen kumpua juuri siitä, että teillä molemmilla on ns. vaikea tilanne käsillä? Saatte tavallaan vertaistukea toisistanne?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      81
      6412
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      42
      5496
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4319
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      78
      4188
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      69
      3947
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      80
      1327
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      77
      1159
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1145
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      910
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      288
      833
    Aihe