hyttyset :(

Huhtikuu -08

Tyttö 4,5kk kun lähetään kreikkaan lomalle ja haluaisin vinkkejä millä saisi suojattua tytön hyttysiltä,iltaisin kun niitä tuppaa olemaan? Sillä vaikka kuin pitäis ovet ja ikkunat kiinni niin jostain niitä aina putkahtaa :( Kiitos asiallisista neuvoista/vinkeistä.

4

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naurattaa

      äiti ole neuvonut sinua täällä miljoonien itikoiden maassa miten niiltä suojataan? Oletko koskaan kuullut pitkistä vaatteista ja OFF myrkystä. Ja ei se muutama pisto ketään tapa.

    • koskaan

      Kreikassa nähnyt kyllä hyttysiä... Luuletko niitä olevan enemmän kuin Suomessa?

    • kalimera

      Älä käytä noin pienelle tavallisia hyttysmyrkkyjä
      kuten joku mainitsi Off.Osta Suomessa apteekista
      lapsille tarkoitettua hyttyskarkotetta.
      Ja sitten hattu jossa niskahuivi ja pitkähihaista
      ja pitkälahkeista päälle.
      Hyphen-vaatteet jotka suojaavat auringolta ovat
      myös oiva hyttyssuoja.

    • ininää etelässäkin

      Kyllä noita inisijöitä ikävä kyllä löytyy tuolla etelässäkin, eritoten ei-kaupunkiympäristössä eli maaseudulle lätkätyissä lomakylissä enimmäkseen. Lapsen iholle suoraan ei myrkkyjä laiteta, mutta esim. kantokopan tai lierihatun reunaan sitä voi suihkuttaa - lasten off ei ole edes pahanhajuinen. Offin poltettavat kierukat taas ovi- tai ikkuna-aukoissa estävät itikoiden tulon sisälle majapaikkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5034
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2212
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      96
      1192
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      825
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      743
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe