Meneeko 2 PCI paikkaa?

Ajattelin ostaa semmosen 512mt näytönohjaimen. Tarvitseeko ne aina tilaa 2 PCI paikkaa? Siis korkeutensa ja tuulettimen takia eikä liitännän takia? En ole vielä avannut konetta mutta takaa näen että kahta PCI paikkaa ei ole tarjolla.

Mikä olis semmonen kortti joka Ei vie 2 PCI paikkaa ja pelit pyörii?
4336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta laita alempaan pci paikkaan niin jäähän se ylempi kai silloin vapaaksi.. jos mahdollista näin tehdä. Ei ne muutoin vie kahta paikkaa el itule kahteen liitäntään kiinni.

Mulla kaksi alinta liitäntä on tavallisia pci, alimpaan voisi laittaa juuri näytönohjaimen niin tilaa sille riittää vaikka kuinka koneen pohjalle päin. ylipänä on pci-e jossa mulla näyttis ja siin välis sitten viel se toinen pci.

Joku viisas voisi kertoa tuosta näyttiksen muistin määrästä, jos prossu on hiukan mopo niin näyttiksen isolla muistimäärällä saa koko hyötyy irti eli 256 voi olla riittävä ja sopiva myös.

Äänestä

kortti-paikkaa, siis järeimmät ja luulen että kotelossasi on sen verran tilaa jollei ole joku HTPC-viritelmä.
Mutta onhan noita, esim. 9600gt mahtunevat koteloon kuin koteloon ja pelit pyörii.

Äänestä

Joissakin se on huomioitu suurempana rakona, mutta alenpaan paikkaan ei voi kuitenkaan laittaa mitään suurta levyä "ilmaa pilaamaan".
Esimerkiksi Tässä ylemmässä paikassa pitäisi tilan riittää. Jos käyttää vain yhtä korttia.
http://global.msi.eu/index.php?func=proddesc&prod_no=1443&maincat_no=1&cat2_no=171#

kaksi luukkua pitää kuitenkin avata.

Mikä olisi tarpeeksi tehokas ohjain en osaa sanoa. Riippuu pelistä.

Äänestä
  • Pitääpä avata tämä kone joku päivä ja katsoa.

    Peleistä Crysis olis mielessä. Näytönohjaimesta kiinni. Pitää ehkä odottaa GTA IV:tä PC:lle ja hankkia kortti sen mukaan... luulis 512mt riittävän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


DarkNinjaHiiri kirjoitti:

Ajattelin ostaa semmosen 512mt näytönohjaimen. Tarvitseeko ne aina tilaa 2 PCI paikkaa? Siis korkeutensa ja tuulettimen takia eikä liitännän takia? En ole vielä avannut konetta mutta takaa näen että kahta PCI paikkaa ei ole tarjolla.

Mikä olis semmonen kortti joka Ei vie 2 PCI paikkaa ja pelit pyörii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu